07.11.2020
Artvin Kültür Sokağı’na yakışan bir işletme daha açıldı Artvin’de 3. Cadde olarak da Sabit Osman Avcı Cad. Kültür Sokağında ressam Can Atan tarafından sanatseverlere yönelik işletme açtı. Kültür Sokağı olarak düzenlenen cadde işletmeler farklılaşmaya başladı.

 BERELA resim atölyesi, 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Artvin Valisi Yılmaz Doruk katılımıyla törenle hizmete girdi. Açılış törenini İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar ve çok sayıda sanat severler katıldı.

İşletme sahibi iki çocuk babası ressam Can Atan işletmeye iki çocuğunun isimlerinin birleşmesiyle ‘’BERELA ‘’ isminde resim evi açarak Kültür Sokağı’na yakışan işletme kazandırdı.
Sanat evi sahibi ressam Can Atan, Kültür Sokağı’nda Artvin’e ilk resim konusunda sanat evi açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Atan: “38 yaşında sanata tutkun biriyim. Sanatı meslek edindim ve resim sanatı derya bir çok dalı var. Benim amacım buranın çocuğuyum yeteneğimi yıllardır geliştirdim. Üç boyutlu yağlı  boya, suluboya ve karakalem tekniğiyle eserler ürettim. Resimde yeni akım olan duvar boyama ile de Artvin’de birçok işletmede benim tasarımlarla sanat adına imza atmışım. Artvin’de Onurhomes, Tepe Restorant, Ankakafe, Mevere kafe duvarlarını kişiye özgü yağlı boya resimlerle süsledim. Görsellik çok önemli, biz bu işi yaparken sanatımızı icra ediyoruz. Sanatçı kolay yetişmiyor özel yetenek gerektiriyor.
Resim atölyesi sahibi Can Atan açılış öyküsünü 08 Haberle paylaştı. Yıllardır resim yapmaktayım, ancak erkek kuaförü olarak da çalışıyordum. Ancak 7 yaşında oğlum Berat lösemi hastası oldu. Dört yıldır sürekli tedavilere gezmekteyiz. Bu süreçte sanatımı icra edemedim. Çocuğumuzu yaşatmak ve kök hücre için ikinci kez evlat sahibi olduk. Umutlarımızı,  kızım ela doğmasıyla değişti. Kızım Ela’nın, abisini yaşatmak ondan kök hücre aldık. Oğlumun tedavisi için kan bankasında beklemekte. Biz çocuğumuzu yaşatmak ve tedavi olması için  Artvin halkının büyük desteğini gördüm, halkımıza minnettarım. Dünyayı saran Covit 19 Pandemi sürecinde açılışa dostlarımı davet edemedim. Bu konuda çok üzgünüm. Salgın kol gezerken işletmemizin açılışını pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirmek zorunda kaldık. Tabiiki  sağlık daha önemli. Açılışımıza gelerek bize büyük moral desteği veren Sayın Valimiz Yılmaz Doruk’a çok teşekkür ediyorum. Sanata verdiği destekten dolayı cesaretlendim, resim atölyesini açmaya karar verdim. İşletmemin açılışını Vali Yılmaz Doruk yaptı. BERELA Sanat Evi’min açılışına İl Milli Eğitim Müdürümüz Fahri Acar da katıldı. Kendisinde de desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. BERELAnın açılışına pandemi dolayısıyla mütevazi açılış yapmak zorunda kaldık.  Artvin halkının bu güzel işletmeye sahip çıkmalarını istiyorum. Çünkü çok zor şartlarda risk alarak BERELA Resim Atölyesini açtık.  Amacım Artvin’e sanat adına hizmet etmektir. Bu amaçla Artvin’de yaşayan her yaşta insanı sanata yönlendirerek yetenek yolculuğuna çıkaracağım. Sanat aynı zamanda bir terapi aracıdır. Atölyemde yağlı boya, karakalem sulu boya, üç boyutlu resim tekniğiyle resim kursları düzenleyeceğim. Kurs kayıtlarımız başlamıştır. Her yaş grubuna eğitimlerimiz açık. Özellikle emekli olmuş, evinde bir köşede vakit geçiren kadınlarımızı, erkeklerimizi bekliyorum. İnanıyorum ki insanın içindeki sanat aşkı teknik destekle gelişerek Artvin’e yeni ressamlar kazandıracağım.”
Kültür Sokağı’nda açmış olduğu BERELA Resim Sanat Evi sahibi ressam Can Atan, şehir merkezinde Artvinli sanatçıların yaptığı, sanat eserleri tablo satışı, resim de kullanılan malzeme satışında yapmaktayız.
Resim atölyemizde benle birlikte üç öğretmen olacak hocalarımız Nalan Çelik ve Gamze Beyaz hocamla hizmet vermeye başladık. Zamanla talebe göre eğitmen kadromuzu geliştireceğiz. Mutlaka Artvinlileri sanat evimize bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.
 
08 Haber olarak BERELA Resim Sanat Evini Kültür Sokağı’na kazandıran ressam Can Atan’ı kutluyoruz. Artvin Sabit Osman Avcı Kültür Sokağı’na yakışan işletmelerin çoğalmasını diliyor ve sanat severleri bu güzel buluşma noktası BERELA’yı ziyaret edip sanat adamı Can Atan’a destek vermelerini istiyoruz.
Atatürk’ün Sanat ile ilgili sözün de dediği gibi
“İNSANLAR olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”
 

Bu haber 3474 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Hayırlı olsun.
 Mete Karayel -- 09.11.2020 09:18
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com