05.10.2020
İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle 1 Aralık tarihine kadar STK´ların tüm etkinlikleri, seçimleri ertelendi. Bu ertelemeye siyasi partilerin genel kurulları dahil edilmedi. Genelgenin bu şekilde yayınlanması, insan aklıyla alay edilmesi ve hukuka aykırı olarak yorumlandı!

 3 Ekim 2020 Cumartesi günü Artvin Barosu Başkanlık seçimi yapılacaktı. Artvin dışında birçok ilde baro seçimleri vardı. Bu genelge nedeniyle yapılamadı. Genelgeye tepki gösteren Artvin Barosu Başkan Adayı Av. Ayla Varan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Barolar için virüs riski engeli, çoklu baroların TBB´de temsili için özel tasarlanmıştır. Hukuk devletlerinde kanuna aykırı özel genelge düzenlemesi yapılamaz zira siyasi parti kongrelerin için virüs riski öngörülmüyor.
Derhal tüm Barolar YD ve iptal davası açmalıdır....Geçmişte seçimli olağanüstü genel kurul için yeterli imzaya ulaşıldığı halde genel kurul başvurusu TBB ve reddedilmişti.
Bu RED işlemi için hiçbir imzacı Baro yargı yoluna başvurmadı. Sadece Adana Barosundan önceki dönem yönetim kurulu üyesi meslektaşım Av .Yurdagül Gündoğan dava açmıştı. Aynı hukuksuzlukla ve YSK’nın kararı ile de açıkça teyik edilen (barolara hayır, siyasi partilere evet) genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması için baromuzun ve diğer baroların derhal iptal davası açması gerektiği görüşündeyim.
Bu ülkede avukatlık yapan meslektaşlarımın yüzde doksanı baroların hiçbir şekilde bölünüp parçalanmasına ve kim olursa olsun siyasallaştırılmasına karşı olduğunu biliyorum.
Meslektaşlarımın Hukuk Devleti ve Evrensel Hukuk İlkeleri karşısındaki sağduyularına inanıyorum. YSK kararındaki siyasi partiler için kurduğu cümleyi üzüntü ile gerekçeli kararı merakla bekliyorum." ifadelerine yer verdi.
 

Bu haber 3530 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com