05.10.2020
Şehir içi dolmuşlara da HES sorgulaması geliyor Toplu taşımada HES kodu olmayanlar ve kovid-19 tanısı konulanlar seyahat edemeyecek.

 S.S.33 Nolu Şehir içi Dolmuşçular Kooperatifi Başkanlığı, Türkiye genelinde uygulanacak HES kodu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açılımı "Hayat Eve Sığar" olan (HES) uygulaması genelgesi, ilgili birimlere ulaştı. Başkan Remzi Yıldız, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sunları söyledi;
"Koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık teşhisi konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi konusu sağlığımız açısından önem arz eden hususlardan biri durumuna gelmiştir. Bu nedenle bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık teşhisi konulan kişiler ile temaslı durumdaki insanların tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarının temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca “HAYAT EVE SIĞAR” ( HES KODU) uygulaması geliştirilmiştir.
İçişleri Bakanlığımızın 29.09.2020 gün ve 15993 sayılı Genelgeleri ve İlimiz Pandemi Kurulu Başkanlığının Kararları ğereği, koronavirüs salgınının yayılmaması ve can güvenliğimizin korunması açısından, Toplu Taşıma araçlarını kullanmaları durumunda HES Kodu sorgulaması yapılacak olduğundan tüm vatandaşlarımızın HES kodu almaları ve Toplu taşıma araçlarını kullanırken yanlarında bulundurmaları zorunlu hale getirilmiştir.
Koronavirüs salgını teşhisi konulan veya temaslı olması nedeniyle izolasyonda olması gerekirken dışarıda olup toplu taşıma araçlarını kullananlar tespit edildiğinde gerekli ön bilgiler alınarak gerekli emniyet kolluk kuvvetleriyle konu paylaşılacaktır.
Bu nedenle, sağlığımız ve can güvenliğimiz açısından tüm vatandaşlarımızın HES kodunu almalarını, toplu taşıma araçlarındaki sorgulama esnasında görevlilere yardımcı olmaları önemle duyurulur.

Bu haber 3155 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com