28.07.2020
CUMHURİYET HALK PARTİSİ ARTVİN GENÇLİK KOLLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI KINADI Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Gençlik Kolları, geçtiğimiz Cuma günü ibadete açılan Ayasoyfa Camii’nde hutbede konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı Atatürk’e dil uzattığı ve lanetlediği gerekçesi ile kınadı. Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

 

Artvin Gençlik Kollarının basın açıklaması şöyle:
“Bilindiği gibi ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalanan, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilen Ayasofya, 02.07.2020 tarihli Danıştay kararı ile cami statüsünde ibadete açılmıştır. Bu kararı izleyen günlerde her zamanki gibi bu karar da AKP tarafından siyasi ranta çevrilmeye çalışılmış; 24 Temmuz 2020 tarihinde tıpkı bir AVM açılışı gibi Ayasofya’nın açılışı yapılmıştır. Özellikle covid-19 vakasının tehlikesini şiddetle sürdürdüğü günümüzde açılışta yüz binlerce vatandaşımızın sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeksizin bir araya gelmesi bizleri düşündürmüş, bu konu da gerekli tedbirleri almayan yöneticilerimiz ise kızdırmıştır. Salgın bitmiş değildir ve AKP’nin dini siyasete alet etme arzusu yüzünden toplum sağlığımız tehlike altına girmiştir. Ayasofya’nın açılışı, Cuma gününe denk gelmiş, Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş hutbeye kılıç ile çıkmıştır. Belli ki Ali Erbaş kendisini şeyhülislam, sırtını dayadığı kişiyi ise padişah sanmaktadır. Ayrıca Ali Erbaş Cuma hutbesinde korkakça, nankörce, cesaretten uzak bir biçimde Atatürk’e dil uzatma gafletine düşmüştür. Minberde; “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar sözlerini sarf etmiştir.” Toplumun büyük bir kesimi bu sözlerin Atatürk’e yönelik olduğunu düşünmektedir. Öyle görünmektedir ki Ali Erbaş, Atatürk’ü ve onun emanetlerini yılmadan müdafaa edecek milyonlarca gencin varlığını unutmuştur.
            Bilinsin ki biz gençler ulu önder Atatürk’ün mirasının bekçileriyiz. Ne olursa olsun, her şartta bu büyük mirası korumaktan vazgeçmeyecek, saldırılara karşı harekete geçmekten çekinmeyeceğiz. Atatürk’e dil uzatma namertliğini gösteren her kim olursa olsun karşısında Atatürk’ün gençliğini bulacaktır. Bu gençlik var oldukça demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan laik Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bu gençlik var oldukça hilafeti tekrar canlandırmaya çalışanlar, rüyalarında şeriat olduğu en tatlı uykularından korku dolu uyanacaklardır. Çünkü gaflet ve dalalet içinde olanlar kadar, hatta onlardan daha fazla damarlarında asil kanı barındıran milyonlarca Türk genci vardır. Atatürk’ün kurduğu, toplumu bütünleştirme görevi bulunan, Diyanet işleri Başkanlığının şu anki başkanı bu kuruma yakışmamaktadır. Bu Ali Erbaş’ın ilk kabahati değildir. Daha önce de Atatürk’e alçakça hakaretler eden fesli şarlatana sahip çıkmıştır. Halkın parasıyla lüks araçlara binenlerin, ömrü savaş meydanlarında geçmiş, milletimizin inancını, hakkını, namusunu, varlığını kurtarmış bu büyük komutanı anlaması güçtür. Ancak bu büyük komutana hakaret etmek ise tek kelime ile yüzsüzlüktür. Ali Erbaş’ı sözlerine açıklık getirmeye ve görevinden ivedi biçimde istifa etmeye çağırıyoruz.

 

            Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde hilafet çağrısı yaparak anayasal suç işleyen, hilafet için hazırlanın diyerek devlete isyan çağrısında bulunanlara karşı ve Diyanet İşleri Başkanın bu sözlerinden dolayı cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz.

Bu haber 1292 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com