28.07.2020
BORÇKA İLÇESİNDE KURBAN PAZARINDA DENETİMLER YAPILDI Borçka ilçesinde kurban pazarlarında koronavirüs tedbirleri yönünden denetim ve bilgilendirme yapıldı.

              Artvin’in Borçka ilçesinde kurulan Kurban Pazarında; Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Gıda Tarım Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, İlçe Müftülüğü personellerinden oluşan ekiplerce denetim ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Denetimlerde: Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılması, en az 1,5 metre (3-4 adım) olacak şekilde fiziki mesafe kurallarına uyulması, satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde ve içerisinde belirli mesafelerle el antiseptiği ve kolonya bulundurulması gerektiği bilgisi verilerek, Toplum Sağlığı Merkezi ekiplerince Pazar yerinde bulunan satıcılara ayrı ayrı el dezenfektanı dağıtımı yapıldı.
Hayvan satış alanı etrafının sınırlandırılması, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş ve çıkışını uygun kontrollü kapılar oluşması sağlandı. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir müşteri olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanması yönünde çalışmalar kontrol edildi. Pazar yerinde bulunan kişilerin ateş ölçümü yapılarak, ateşi 38 derece ve üzereinde kişilerin tespiti için çalışma yapıldı. Bu şekilde yüksek ateşi olan herhangi bir birey tespit edilmedi. Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapıldı. Satıcının ellerini sık sık yıkaması ve el antiseptiği kullanması noktasında (özellikle her para ödemesinden sonra) uyarılar yapıldı. Satıcıların geceledikleri yerde yataklar arası mesafe en az 1,5 metre olması, satış ünitesinde bulunan satıcıların diğer satış ünitesinde olanlala temas etmemeleri gerektiği bilgisi verildi.
 
Pazar yerinde satışa sunulan hayvanların sağlık raporu, kulak küpesi, pasaportu olup olmadıkları, gebe ve hasta hayvanların olup olmadığı husulası kontrol edildi.  Nakil izni bulunmayanların kontrolleri gerçekleştirildi. Toplum sağlığı Merkezince hazırlanan biliglendirme afiş, broşür vs. çeşitli noktlarda asılması sağlandı. Maskesi eksik veye hiç olmayanlara maske dağıtımı yapıldı. Satış görevlilerinin kayıtları alınarak iyi bir sezon geçirmeleri yönünde dilek ve temenniler kendilerine iletilerek, verecekleri destek için teşekkür edildi.
 

Bu haber 1255 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com