12.07.2020
Artvin Kültür Sokağı hareketli Artvin Çarşı Mahallesi’nde bulunan Sabit Osman Avcı Caddesi şehrin güzelleşmesi için Artvin Belediyesi tarafından DOKA’ya projelendiren cadde düzenlemesi kentsel dokuya olumlu katkı sağladı.

 oğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) tarafından Artvin’de ilk kez yapılan çevre düzenlemesi 2018 yılında hayata geçti. Sabit Osman Avcı Caddesi veya Kültür Sokağı üzerinde bulunan binaların dış cephelerinin mantolamaları yapılarak tek renge boyandı. Kültür Sokağı trafiğe kapatılarak birçok sanatsal etkinlik yapıldı ve halkın ve çocukların güvenli dolaşması için ortam oluşturuldu. Çocuklar kâh oyun oynarken kâh bisiklete binerken ailelerinin nezaretinde vakit geçiriyorlar. Cadde üzerine konulan oturma banklarında ise cadde sakinleri özellikle yaşlıların buluşma ve dinleme mekanları oldu. Cadde tek yönlü trafiğe açıl
D

dı.

Artvin’in diğer adıyla 3. caddesi olan ve Kültür Sokağı olarak anılan ve Artvin’de ilk kez yürüyen merdivene sahip Kültür Sokağı birçok sanatsal faaliyetlerin yapıldığı mekân konumunda.
Sokağa özel yapılan projede cadde üzerine yeşil Artvin’le özdeş meyve ağaçları dikilerek görsellik kazandırıldı. Kültür Sokağı’na 2 yıl önce dikilen meyve ağaçları meyve vermeye başladı. Şu an dut ve kiraz zamanı. Mahalle esnafı cadde üzerindeki ağaçların bakımını da yaparak gölgesinde dinliyor.
Kültür Sokağı’nda bulunan meyve ağaçlarından dut dökümünü yaparak yılın ilk meyvesini cadde esnafı birbirlerine ikram ettiler. Atalarımız ne demiş bu dünyada bir dikili ağacın olsun ki onu yaşaması için emek et ki sana meyve versin. İki sene önce ekilen ağaçlar bugün meyve verdi. Bu ağaçlar çocukların ve caddeden geçenlerin ilgisini çekiyor, meyveleriyle ağızlarını tatlandırıyorlar.
Cumhuriyet Caddesi’nden bu caddeye çıkış için merdiven yerinen yürüyen merdiven yapılması caddeye hareketlilik kattı.
 
Artvin Kültür Sokağı’nın oluşumuna katkı sağlayan DOKA ve dönemin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe vatandaşlar teşekkür ediyor. Artvin Kültür Sokağı meyveleri kadar iki adet yürüyen merdiven projesi yapılarak caddenin kullanım açısından tercih edilmesine de önemli katkı yaptı.
Artvin coğrafyası dik yamaca kurulu şehir olması   sürekli bir yerden bir yere ulaşmak için ya yukarı tırmanacaksın ya da aşağı ineceksin. Artvinliye adres sorarsanız tarifi bu: “2 Cadde üste çık veya bir sokak alta in”.

Bu haber 3498 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ / 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com