19.06.2020
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Grand Artvin Oteli’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in yanı sıra, Belediye Genel Koordinatörü Cüneyt Öztürk, Başkan Danışmanı Emrah Özkan, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turan Şentürk, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

 


Başkan Elçin konuşmasına basın mensuplarının katılımı için teşekkür ederek başladı.
Başkan Elçin, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Artvin Merkez ve köylerindeki muhtarlarla bir araya geldiklerini hatırlatarak; “Artvin Merkez ve Merkez ilçedeki Artvin Kültürüne tarihine katkı sağlamak için çalışma yapalım dedik ve muhtarlarımızla bir araya geldik. Köylerindeki, türbe, cami, kale göl gibi yerlerin bilgilerini alarak buralara turist çekmek için çalışma yapacağız” dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Elçin, Artvin Fuarı’nın neden düzenlenmediğine ilişkin yöneltilen soruya ise yanıtı şu oldu:
“Artvin Tanıtım Fuarı’nı dört dörtlük yapmak istiyoruz. Geçen yıl Çoruh Park’ın mülkiyetiyle ilgili yaşanan sıkıntıdan dolayı yapamadık. Bu yılda pandemi sürecinde dolayı gerçekleştiremiyoruz. Artvin Tanıtım Fuarı gerçekten Artvin’i tanıtacak! Artvin’i tanıtmak için Van’dan Hatay’dan gelip burada kebap satmayacak Artvin ürünleri teşhir edilecek. Her yıl üstüne koya koya fuar yapmalıyız.”
-Seçim öncesi dediğim gibi esnafla rekabet etmeyeceğim!
Başkan Elçin, seçim öncesinde de ‘esnafla rekabet etmeyeceğiz’ şeklindeki açıklamasını bir kez daha basın mensuplarına hatırlatarak basın mensuplarının sorularını yanıtlamaya devam etti.
Esnafa icra gönderildiğine dair iddialara da açıklık getiren Elçin; “Kamunun parasının çarçur etmiyorum ve belediyenin tüm alışverişlerini yerel esnaf ile tüccarlardan yaparak Artvin’in parasını Artvin’de saklıyorum. Hizmet yapabilmemiz için bizim de alacaklarımızı almamız lazım bundan dolayı alacaklarımızı tahsil etmek için en az 10 kez ilgili kişilere yazı yazdık ve sonunda da icraya verdik.” ifadelerini kullandı.
Amatör takımları belediye bütçesi el verdiği sürece destek olacağız
Başkan Elçin, basketbol takımının satılmasına ilişkin yöneltilen soruya ise; “Artvin Belediyesinin bir bağlantısı yok. Basketbol takımının ligde oynayabilmesi için Belediye federasyona 1 Milyon TL banka teminatı vermiş. Oyuncularında 350 Bin TL alacağı vardı. Basketbol takımının yönetici arkadaşlarımızda takımı Yalova Belediyesine oyuncularının alacakları karşılığında devretti. Takımı devrettiklerinden dolayı 1 Milyon TL’lik teminatı da kurtarmış olduk. Basket takımına ait olan İskebe’deki mülk ve bir adet araçta Artvin Belediyesine bağış olarak verildi.” dedi.
Amatör takımları belediye bütçesi el verdiği sürece destek olacaklarını belirten Elçin; “7 Mart Spor’un Kız Hentbol takımına destek olduk ve 1. Lig’e çıktılar hem de tamamı Artvinli çocuklar.” şeklinde konuştu.
 
Artvin Belediyesi Olarak Kafkasör Festivali’nin Yapılmasına Tek Başımıza Karar Vermiyoruz
Kafkasör Festivali’nin yapılmasına Artvin Belediyesi olarak biz karar vermiyoruz diyen Elçin; “Valilik Başkanlığında kurulan komisyonda alınan karar doğrultusunda işlem yapılacaktır. Şahsi kanaatim sanırım bu sene Kafkasör Festivali yapılmayacaktır.” dedi.
Personelin parasını zamanında ödediklerini söyleyen Elçin; “Ekonomik olarak kaynak yaratacağız ve tasarruf yapacağız diye personel çıkarma gibi bir durum söz konusu değildir.” dedi.
-150 araçlık otopark için 23 Haziran’da ihaleye çıkacağız
Başkan Elçin Artvin’in büyük önem taşıyan otopark ihtiyacının karşılanmasını hususunda ise şu ifadeleri kullandı: “Şehit Dursun Acar Caddesi üzerinde bulunan seyir terasının orada yapılacak olan en az 150 araçlık otopark için 23 Haziran’da ihaleye çıkacağız.”
Başkan Elçin Doğalgaz ile ilgili yöneltilen soruya ise şu cevabı verdi:
Akmercan Doğalgaz Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne Fevzi Çakmak Caddesi Artvin şehir girişi köprüsü ve devamı olan şehir merkezindeki AVM kavşağına kadar olan alanlarda kazı yapma izni istemiş ancak Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü bu alanlarda Doğalgaz hattının kazı iznini vermemiştir.
Akmercan Doğalgaz şirketi Belediyemize müracaat ederek karayolları izin vermediği için doğal gaz getirme şanslarının olmadığı bu nedenle karayoluna ait yolun Belediyemizce Karayollarından devir alınmasını talep etmiştir.
Belediyemiz Artvin halkının doğal gazdan mahrum kalmaması için Belediye Meclis toplantısında yolun Karayollarından devir alınmasını; Belediye Meclisi’ndeki tüm üyelerin mutabakatı ile yani oybirliğiyle kabul ederek karar almıştır.
Artvin şehir giriş köprüsünden AVM kavşağına kadar olan Karayolu güzergahının, Bakım-Onarım-Temizlik vs. dahil olmak üzere yolun tüm sorumluluğunun Belediyemize devrini Karayolları Genel Müdürlüğünden talep ettik.
Karayolları yolun Belediyeye devrini kabul etti ve yolun tüm sorumluluğu Belediyemize geçti ve Akmercan Doğalgaz şirketi ile Kazı Protokol imzalandı.
Akmercan Şirketi de kamu oyununda bildiği gibi en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar tüm evlere doğal gaz verileceği taahhüdünde bulunmuştur.
Akmercan şirketince taahhüt edilen 15 Kasım 2019 tarihine doğal gaz şebeke çalışmaları bitirilemedi. Yapılan hatların testini yapabilmek için bile doğal gaz bağlantısı sağlayamadıklarını tespit ettiğimiz için, söz gider yazı kalır misali bir ek protokol hazırladık. Akmercan şirketinin imzalamasını istedik. Şirket bu yük çok fazla ben bu yükümlülüğe girmem dedi ve ek protokolü imzalamadı.
Protokolde şirketten bu yolun eski haline getirilmesini talep ettik. Hatta Sn. Valimiz Yılmaz Doruk’un talimatları ile bu yolun önemli bir maliyetini Özel İdare üstlendiği halde, Akmercan Şirketi ben Özel İdare ile birlikte olsa bile tüm caddenin asfaltlanmasını yapmayı kabul etmiyorum dedi, Akmercan Şirketinin Belediyemize ödemesi gereken yol tahribat bedelini almayacağımızı protokole yazmış olmamıza rağmen, Ek Protokolü imzalamayı reddetti ve bizde aynı gün Akmercan Şirketi ile Belediyemiz arasında imzalanan Ana Protokolü tek taraflı olarak fesih ettiğimizi yazılı olarak kendilerine bildirdik ve tüm çalışmaları durdurduk.
Ne yapsaydık yani durdurmasaydık da tahrip ettikleri yolu asfaltlamayı sulamayı reddeden şirkete buyur gel yap sen ne büyük hizmet getiriyorsun yaşa var ol diye alkışlasa mıydık?
Hemşerilerimin Mağdur Olmasına Asla İzin Vermem!
İl Özel İdaresi asfalt üretmeye başladığında asfalt alarak Fevzi Çakmak Caddesi’ne, finişer ile asfalt dökerek çizgilerini de çizeceğiz ve o gün orada yine bir basın açıklaması yapacağım.
2020 Yılı içerisin de alt yapıda eşgüdümlü çalışabilmek için, Türk Telekom, ÇEDAŞ, AKMERCAN vb. tüm kurumlara yazı yazdık. AKMERCAN Şirketi 2020 içerisinde Artvin’de bir yatırım planları olmadığını belirtti.”
Basın toplantısı Grand Artvin Otelin önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
 

Bu haber 4352 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : artvin.bel.tr

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com