14.06.2020
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİYDİ LİKAPA BAHÇESİ KURDU. ŞİMDİ SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR! Beden eğitimi öğretmenliğinden, mavi yemiş(likapa) bahçesine giden yolun hikayesidir bu... Artvin’de mavi yemiş için hasat zamanı. Faydaları saymakla bitmiyor, kilosu ise 100 TL.

 Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan beden eğitimi öğretmeni Fatih Kıran (41), mesleğini bırakıp likapa (mavi yemiş) bahçesi kurdu. Kilosu 100 liradan satılan mavi yemiş meyvesi, kanser hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Hasat zamanının başladığı ilçede 4 bin kişi sırada, sipariş bekliyor.

Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde bulunan mavi yemiş bahçelerinde hasat başladı. Oldukça yağış alan ilçelerde, sanayinin olmaması mavi yemiş meyvesinin kalitesini yükseltiyor. Kanser hastaları başta olmak üzere, tansiyon ve şeker hastalarının daha çok kullandığı meyvenin kilosu ise 100 liradan satılıyor. Dalından toplandığı gibi yene bilen, ya da marmelat şeklinde kullanılan mavi yemiş için hasat başlandı.
Asıl mesleği beden eğitimi öğretmeni olan fakat mesleğini bırakıp 15 yıldır tarımla ilgilenen Fatih Kıran, çay bahçesini ve kivi bahçelerini sökerek yerine mavi yemiş bahçesi kurdu. Getirisinin daha çok olduğu aynı zamanda sağlık içinde faydalı olduğunu öğrenen Kıran, 11 yıldır mavi yemiş üretimi yapıyor.
Sipariş üzerine üretim yaptıklarını belirten Kıran,
Türkiye başta olmak üzere Amerika, İngiltere, Almanya gibi dünyanın birçok ülkesinden 62 bin kişilik listesinin bulunduğunu ifade etti.
Öncelikle kanser hastalarına servis edeceklerini de vurgulayan Kıran, hâli hazırda 4 bin alıcıya siparişlerini hazırladıklarını söyledi.
Kıran, yaptığı açıklamada, “çay bahçesi olan tarlamı, kivi bahçesine çevirdim. Daha sonra kurslara katılarak getirisinin iyi olduğu ve sağlık açısından içerdiği minarelerin yüksek olduğu öğrenince arazime mavi yemiş fidanlarını diktim. 12 dönüm bahçemiz var ve orta boy sistemle, 3 ton ürün elde ediyoruz.
Kanser hastaları daha çok tercih ediyor.
Ülkemizde genellikle Karadeniz bölgesinde yetişen mavi yemiş, yağışın fazla olması, iklimin ve sanayi bölgesi olmadığı için Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde verim anlamında daha yüksek, aynı zamanda organik kalitesi daha iyi. Genellikle kanser hastaları, şeker hastaları ve gözle ilgili rahatsızlığı olan kişiler tercih ediyor. Ama başı kanser hastaları çekiyor. 7-8 yıldır devamlı kullanan kanser hastalarımız bulunmakta. Aktif olarak 62 bin kişiyle iletişim halindeyiz. Kayıtlı 4 bin kişi şu an mavi yemiş bekliyor. Siparişleri hazırlarken kanser hastaları veya diğer hastalara öncelik veriyoruz."
Mavi Yemiş tarlasını ve hasadı yerinde inceleyen Tarım İl Müdürü Dursun Okur, Artvin genelinde 37 dönüm mavi yemiş bahçesi olduğunu söyledi.
Okur, "Mavi yemiş, asidik toprakları seven bir meyve olduğu için genlikle sahil ilçelerimizde yetişiyor. Ama biz iç kesimlerde bulunan ilçelerimize de yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. Çaya alternatif olarak düşünülen bir ürün, 2017 yılından itibaren yapılan çalışmada, yüzde yüz fidan desteği sağladık. Yakından yine yüzde yüz hibeli fidan dağıtımımız olacak” ifadelerini kullandı.
 

Bu haber 5178 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Mavi yemiş
Fatih beyin bahsettiği ve mavi yemiş adını verdikleri meyve benim bildiğim kuş üzümüdür. Benim köyümün ormanlarında özellikle yüksek kesimlerde çok var.
 Yunus ARTAR -- 15.06.2020 09:38
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com