14.06.2020
Şavşat’ın turizmde hak ettiği payı alması için sınır kapısının açılması isteniyor. Artvin Şavşat ilçesi Meydancık köyü, doğa severlerin ilgisini çekiyor. Turizmin gelişmesi ulaşımın kolaylaştırılması için kara hudut kapısı açılması önerisi ev pansiyonculuğu yapan Gülinaz Yılmaz’dan geldi.

 

08HABER ekibi, vadileri, akarsuları ve ormanları ile doğa turizmi için gelecek vaat eden Meydancık köyüne yaptığı ziyarette kadın girişimci tarafından işletilen Papart Pansiyonuna konuk oldu. İşletmeci, turizm adına yapılması gerekenleri ve sorunları dile getirildi. 

 
Meydancık ilçe merkezinden 37 km uzaklıkta 1278 rakımda 16 köyü olan belde, Gürcistan’a sınır vatan toprağı ve doğa harikası bir yer.
Meydancık (İmerhev) olarak eski adı Diyoban. Gürcüce olarak büyük mahalle anlamında kullanılmakta. Yörede yaşayan halk Gürcüce konuşmakta geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Belde Papart ve Kelebek vadisine sahip gürül gürül akan derelerle turizmde cazibe merkezi.
Meydancık 1994 yılında belde belediyesi olarak kurulmuş. Ancak 2013 yılında çıkarılan yasa ile belde belediyelerin nüfusu 2000 altında olan belediyelerin kapatılması kararı sonrası belediye statüsünü kaybedip köy statüsüne düştü. Meydancık Belediyesinin son belediye başkanı olan şimdi ise Şavşat İlçe Belediye Başkanı Nihat Acar’dı. Meydancık’ta ilköğretim okulu, yatılı bölge okulu ve piyade bölüğü bulunmaktadır. Meydancık geçmişten gelen ve kültürel doğal değerlerini koruyarak yaşatarak bizim için ‘uzakta köy var o köy bizim köyümüzdür’ derdik. Meydancık’ta tek konaklayacağımız yer olan Mısırlı Mahallesi’nde Papart Pansiyonuna gece konuk olduk. Yaşanan küresel salgın covit 19 yasaklı günlerinden temiz hava bol oksijen sayesinde ruhumuz bayram etti. Kadın girişimcimiz Gülinaz Yılmaz’la yörenin turizmde gelişmesinin nasıl sağlanacağı konusunda sohbet ettik.
Kadın girişimci Yılmaz şunları söyledi:
Daha önce belde belediye olarak daha aktiftik. Köy statüsüne düşen Meydancık’ta ev pansiyonculuğu yapan aileyiz. TEMA Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit köyümüze gelip evimizde konakladı. Gökyiğit, bize ahşap evimizde ev pansiyonculuğu yapmamız konusunda öneride bulundu. O zaman kayınvalidem Emine Yılmaz bu teklifi kabul ederek evimizi konaklamaya açtı. Kendisi rol model oldu. Kayınvalidem vefat edince bayrağı ben devraldım. Yaz dönemlerinde köyde ev pansiyonculuğu yaparak yerli yabancı doğa severleri ağırlıyoruz.
Meydancık çok önemli vatan toprağıdır. Gürcistan’a sınır olan yeşil yol kapsamında Macahel ile direk ulaşım sağlandı. Papart Vadi’miz muhteşemdir. Ayrıca Kelebek Vadisi ile doğa severlerin ilgisini çekiyor. Derelerimiz bir kısmı özgür akıyor ancak Meydancık bölgesinde çok hidroelektrik santrali yapıldı. Tek sıkıntımız bu. Küresel salgın nedeniyle turist kabul etmiyoruz. İki katlı evimizde ailece yaşıyoruz. Bizlere de mikrop bulaşır diye korkuyoruz. Köyümüzde genç nüfus fazla yok. Ortalama yaşlı nüfus var. Gençlerimiz; eğitim ve iş için il dışına gitmek zorunda kaldılar. Ancak son korona nedeniyle işsiz kalan gençlerimiz köyüne geri döndü. Birçok kişi büyük şehirlerde yaşayanlar yasaklar kalkınca koşa koşa baba topraklarına geldiler. Tarlalarını ektiler. Bu güzel gelişme.
İlimizde, ilçemizde ve köyümüzde turizmin gelişmesi için yöre halkının da bu faaliyetlerde yer alması gerekir. Pansiyonculuğu yöre insanı yapacaktır. Hizmet üretip konuklarımıza; yöremizi, kültürümüzü, folklorumuzu ve yöresel yemeklerimizi sunmalıyız. Bunun için insanlar istekli olmalı. Büyük şehirlerde gençlerimiz asgari ücrete talim edip geçinememektedir. Gelsinler köylerine çalışsınlar. Tarım, hayvancılık ve turizm faaliyetlerinde bulunsunlar. Sağlıklı yaşasınlar. Gençlerde bilinç oluşturulmalı. Ben kışın Ankara´da yaşıyorum, bahar geldiğinde köyüme gelip bahçemi ekiyor, hayvanlarıma bakıyor, pansiyon işletmeciliği yapıyorum. Köyümde doğayı koruyarak turizme ev sahibeliği yapmak için devletin ciddi tanıtım organizasyonu yapmasını istiyorum. Vatandaşın kendi çabaları tanıtım noktasında yetersiz kalıyor.”
Girişimci pansiyon işletmecisi Gülinaz Yılmaz Gürcistan´la sınır toprağınızın gümrük kapısı olup açılarak iki ülkeyi birleştirilmesi sonucu turizm faaliyetinde bir hareketlilik yaşanacaktır. Meydancık’tan Gürcistan’a kara hudut kapısı açılmasını istiyorum.” dedi.
 
 
 DİKKAT AYI ÇIKABİLİR
 
Gündüz köyden ayrılırken çok ilginç tabela dikkatimizi çekti ‘’Dikkat Ayı Çıkabilir’’. Köyün girişinde vahşi çöp döküm sahası olarak kullanılan yolun altındaki yamaçta köye yakışmayan çevre kirliliği oluşmuş. Yamaçtan atılan çöpler doğruca dere yatağına dökülmekte bu durum havaların ısınmasıyla da sağlık açısından tehlike saçmakta. Çöp sahası insan sağlığı ve hayvan sağlığı açısından olumsuz bir durum oluşturuyor.  Öte yandan Meydancık’taki bu çöp döküm sahası ayıların beslenme alanı olmuş. Zaman zaman insanların ayılarla karşılaşması can güvenliği açısından tehlike oluşturmakta. Meydancık’ta Milli Parklar tarafından insan can güvenliği için vatandaşları uyararak -Dikkat Ayı Çıkabilir- tabelası asılmış.
08Haber ekibi olarak basın yoluyla Valiliği bilgilendirerek Meydancık’taki çöp döküm sahasını rehabilite edilmesini, evsel atıkların ağırlıkta plastik ev ambalajların ayrıştırılarak çevrenin ve derelerin korunması için proje geliştirilmesini yöre halkı adına talep ediyoruz.

Bu haber 5117 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Haitce Nur ERSÖZ/ Gezi Notları-08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
DOĞAYI KORUMAK
DÜNYANIN SAYILI YAŞANABİLİR YERLERDEN BİRİ SECİLEN İLÇEMİZE GEREKEN İLGİ ALAKA GÖSTERMEK SİYASETÇİLERİMİZİN İŞİ .GEREĞİ YAPILACAK İŞALLAH
 TAMER GÖKÇE -- 17.06.2020 10:59
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com