12.06.2020
ARTVİN’DE TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLER ÖN SAFTA Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Tıbbi Bitkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kan ve DOKAP Proje Koordinatörü Şeref Demir, Artvin’in Şavşat ve Ardanuç ilçelerinde kızılcık ve alıç ekim sahalarında incelemelerde bulundular.

 Kızılcık ve Alıç Kapama Bahçeleri Kuruluyor

DOKAP Heyeti uygulama bahçelerinin durumunu yerinde incelemek için 6 Haziran günü Şavşat ve Ardanuç ilçelerine ziyarette bulundular. Uygulama bahçelerinde üreticileri teknik olarak bilgilendirerek süreci takip edeceklerini belirttiler. DOKAP Proje Koordinatörü Şeref Demir, kurumsal olarak Artvin’de kızılcık ve alıç kapama bahçeleri oluşturdukların söyleyerek “020-2021 Projemizi geliştirip yaygınlaştırmak için planlama yaptık. 10+ 10 adet 2 dönüm üzerinde ayrı ayrı kızılcık ve alıç olmak üzere 40 dönüme bahçeleri kuracağız. Bölgemizde kadın çiftçi sayılarının artması bizim çok önemlidir. Uygulama yaptığımız bahçelerimizde kadın çiftçilerin başarılı olduğunu görmekteyiz, kendilerini tebrik ediyorum. Fidanlarımıza anne şefkatiyle bakıp büyüttüklerini, fidanların hepsinin yeşerdiğini görmemiz bizi çok mutlu etti.” dedi.
Kadınlar Projede Aktif Rol Alıyor
Artvin’in Şavşat ve Ardanuç‘ta DOKAP tarafından uygulanan kızılcık ve alıç meyve kapama bahçe projelerine, kadın girişimciler ev sahipliği yapıyor. 2018 yılından beri DOKAP tarafından Şavşat ve Ardanuç ilçelerinde ekonomik değeri ürün araştırmasında tespit edilen ve tıbbi aromatik bitkiler içerisinde yer alan ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanılan alıç ve kızılcık meyve bitkisinin üretilmesi ve yaygınlaşması için proje geliştirildi. Alıç ve kızılcık kapama bahçe projelerine Ardanuç ve Şavşat’ta 2 dönüm üzerinde on bahçe oluşturularak fidan desteği verildi. İlk fidanların ekimi Mart ayında yapıldı ve kızılcık ve alıç meyve fidanları toprakla buluşturup can suyu verildi.
  
Ardanuç Karlı Köyü’nde kadın girişimci Gönül Yaşar Akpınar, 2 dönümlük arazisine DOKAP’ın vermiş olduğu fidan desteğiyle 120 kızılcık ve alıç fidesi ekerek kapama bahçesi oluşturdu. Mart ayında ekimi yapılan fidelerin hepsinin yeşerdiğini hatta meyve çiçeğini verdiği görüldü.
Kadın girişimcimiz Ardanuç Kadın Girişimciler Platformu Başkanı, girişimci, aynı zamanda esnaf rol model olan Gönül Yaşar Akpınar, Ardanuç ilçe merkezine 7 km uzaklıktaki Karlı Köyü’nde kendi arazisine DOKAP’tan fidan desteği alarak kapama bahçesi oluşturdu. Ayrıca köyünde turizm faaliyetinde bulunup doğal otantik köy turizmi için ailesine ait asırlık dede evini restore ettirdi. Turizme kazandırılmasını ve kuşaktan kuşağa gelen geleneksel yaşamı turizme kazandırarak köyün kalkınmasına katkı sunmak için çalışmalarda bulundu. Kirazlı Köyü’nde üretilen sebze, meyve, süt ve süt ürünlerinde oluşan üretim organizasyonunda sağlıklı gıdayı direk üreticiden tüketiciye sofralara getirmek için kadın çalışması yaptığının bilgisini verdi.
Köyünde Eko-Yaşam Köy Projesini Hayata Geçirecekler
Girişimci kadınımız Gönül Yaşar Akpınar, köyünde 08Haber ekibi ve Artvin’e müze kültürünü kazandıran Hopa Müzesi’nin kurucusu Ulvi Sinan Dişli’yi misafir etti. Dişli, incelemelerde bulunurken aileye ait asırlık kerpiç evin, müze kafe olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Dişli, kadın girişimciye, köyünde yapmak istediği eko-yaşam köy projesine müze kafe olarak tarihi evin değerlendirmesi için teknik ve maddi destek sözü verdi.
Girişimci Gönül Yaşar Akpınar; “Yıllardır yöre insanı olarak kadınlarımızın her alanda üretimde yer alması için yıllardır çalışmaktayım. Ürettiğimiz sebze ve meyvelerden kışlıklar hazırlayıp turşu sirke, marmelat reçel, pekmez ve meyve kurularıyla, süt ürünleri; peynir çeşitleri, tere yağ, Ardanuç’a has doğal nektarıyla tüketicilerle buluşturmak için bireysel satışlar yapmaktayız. Artık Ardanuç’ta marka ürün oluşturup profesyonel üretim ve pazarlama yapmak zorundayız. Ben köyümde turizme kazandırarak köyün gençlerine kadınlarına iş sahası açmak istiyorum. Yani öncelikle kendi arazilerimi ekim dikimini yaparak örnek rol model olmak istiyorum.” dedi.
Akpınar, Kapı Köyü (Kasniya-baba köyünde) 28 adet asırlık tarihi Ardanuç evlerimiz var. Bu evlerimiz korunarak turizme kazandırılmasını istiyorum. Buradan ilin yetkililerine sesleniyorum: İlçemiz tarih ve kültür birikimi olan yerdir. Doğal güzellikleri ile Artvin Merkez’e en yakın ilçemizdir. İlimizde dünyanın ikinci büyük kanyonu Cehennem Deresi rekreasyon alanı vardır. Adakale başlı başına tarihi ören yeri, kaleleri, dereleri, çermiklerimizle Ardahan’a sınır bir ilçemiz. Bülbilan Yaylası’yla iki ilin sınır noktasındayız. İlçemizde tarım ve hayvancılık ön plandadır. Ancak nüfus bakımından göçle birlikte köylerimiz gençlerimiz büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Küresel salgın sürerken insanlarda doğanın önemi ön plana çıktı. Köyümüze geriye göçler başladı. Şu an dört aile, köyünde evlerini açarak tarımsal faaliyetlerde bulunma çabası içerisine girdiler. Bu içimdeki umutlarımı yeşertti. İnsan olamayınca ne kadar proje yaparsan yap başarı sağlayamasın. Ardanuç halkı ve köyümüz bilinçli insanlardır. Ben DOKAP’ın fidan desteğiyle kapama bahçesi kurdum. Bunu geliştirip diğer komşularımın da tarımsal ve hayvansal üretime teşvik etmek istiyorum.” dedi.
Kadın girişimci Gönül Yaşar Akpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada: “Öncelikle DOKAP yetkililerine ve köyümüze gelerek incelemelerde bulunan Hopa ilçesindeki müzenin kurucusu Ulvi Sinan Dişli’ye verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Memleketimize sahip çıkmak için önce toprağımıza sahip çıkmakla başladığını söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.
YORUM: 08Haber olarak kadın girişimcilerimizi kamuoyuna tanıtıp yaptığı başarılı çalışmaları okuyucularımızla paylaşacağız. Misafirperverliğin ve yapmış olduğun başarılı çalışmalardan dolayı Gönül Yaşar Akpınar seni tebrik ediyoruz. Desteğimiz ve gönlümüz seninle… İyi ki sizin gibi yürekli ve azimli kadınlar var.

Bu haber 5032 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur. ERSÖZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com