12.06.2020
Sakin şehir (cittaslow) Şavşat organik tarımda marka oluyor. 1999 yılında İtalya’da başlatılan Dünya sakin şehir Cittaslow unvanını 30 ülkede 252 sakin şehir kazandı.

 Şavşat Belediyesinin başlattığı proje bölgede heyecan yarattı.

Türkiye’de ise bugüne kadar 18 kent  sakin şehir unvanını aldı. Artvin’in Şavşat ilçesi 27 Haziran 2015 yılında Cittaslow (Sakin Şehir) olma 70 kriteri yerine getirerek -cittaslow- unvanını almaya hak kazandı.
Citlaslow amacı sürdürülebilir kent yaşamında geçmişi, geleceği, tarihi değerlerine, kültürüne sahip çıkan, çevreyi koruyan ve yerel kalkınmayı destekleyen, küreselleşmenin getirdiği olumsuzlukları reddeden şehir ve doğal çevre dokusunu, yaşam tarzını koruyan, yerel özelliklerin ortadan kaldırılmasını engellemek için dünya üzerindeki sertifika organizasyonu sakin şehir  (cittaslow) olarak Şavşat ilçemizde sertifikalandırılmıştır.
 
 

Turizm ilçemizde yükselen değerdir.

 

Şavşat ilçesi turizmde yükselen doğal güzellikleriyle de adından söz ettirirken bir diğer seferberlik de organik tarımda üretim seferberliğini Şavşat Belediyesinin başlatması oldu.
08Haber Şavşat Belediyesinin oluşturduğu 25 dönümlük arazide 2020 ekip sahasını inceledi. Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, gazetecilere çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Acar, “30 Mart 2019 yılında Belediye Başkanı seçildiğim günden beri ilk önceliğim Şavşat kendi kendine yetebilen ve işsizliğin had safhada olduğu ilçemizde organik tarım yaparak çiftçi kardeşlerimizle üretim seferberliği başlattık. Şu an Şavşat Belediyesine ait 14 dönümlük bahçe vatandaşa ait 11 dönümlük araziyi beş yıllığına kiralayıp 25 dönümde ekim yaptık.” dedi.
 

Kızılcık ve alıç kapama bahçesi oluşturduk.

 

Başkan Acar açıklamalarının devamında şunları kaydetti: “Ayrıca bahçemizde DOKAP tarafından tıbbi aromatik bitkilerin üretilmesi için marka ürün kızılcık ve alıç (kırkat ) kapama bahçesi oluşturduk. fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Ekim sahamızda kekik ekerek deneme bahçesi oluşturduk. İki yıldır ekim sahamızda fasulye, mısır, patates çeşitleri ekerek tamamen organik tarım faaliyeti içerisindeyiz.
Şavşat kendi kendine yetebilen sakin şehir Cittlaslow üretimde her geçen gün kapasiteyi artırarak ilçe genelindeki köylerimizle yerel kalkınmayla birlikte ekonomik kalkınmayı da başararak işsizliğe çare olacağız. Şavşat bir turizm kentidir. Doğa cezbediyor. Tarihi geçmişi olan kentte gezilip görülmesi gereken Karagöl, tarihi kalıntılar kaleler, folklorumuz, kültürel değerlerimiz yerel ozan ve sanatçılarımız, ilçemizde buluna kiliseler, derelerimiz, yaylalarımız, şelalelerimiz insan kültürüyle bir bütün olarak değerlendirirsek Şavşat ilçemiz bir hazinenin üzerinde oturuyor.”
 

300 dönüm sahaya ekim yaptık.

 

Belediye Başkanı Nihat Acar organik tarımla hedeflerini açıklarken şunları söyledi: ”Vatandaşımızın elinde 80 bin dönüm tapulu arazi var. 2020 itibariyle örnek bahçe oluşturarak 300 dönüm sahaya ekim yaptık. Şavşat Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günde ilçemizde belediye bünyesinde tarım ve üretim konularını kapsayan bir kooperatif çalışması yaptık. Altyapı çalışmasını tamamlayarak belediyemiz bünyesinde tüzel kişilik kazanan kooperatifi kurduk. Kooperatif bünyesinde tarımsal faaliyetlerimizi yaparak aracısız sağlıklı gıdayı üretip halkımıza ulaştıracağız. Bu anlamda ilçemizde hemen hemen her köyde kooperatifimiz var. Biz belediye olarak bu kooperatiflere ağabeylik yapacağız onlar bizim bir paydaşımız olacak teknik destek ve ekipman desteğiyle birlikte tarımsal faaliyetlerimizi yürüteceğiz.”
 

İnternet ortamında satışa sunacağız.

 

Ayrıca çiftçilerimize alım garantisi ve sigorta sistemi kapsamına alarak başlatmış olduğumuz tarımsal üretimi sürdürülebilirliğini sağlayacağız.” diyen Acar, ürettikleri ürünleri satış noktasında Ovacık Belediyesi gibi internet ortamında satışa ağırlık vererek Türkiye’nin her noktasına ulaştıracaklarının bilgisini verdi.  
Başkan Acar, il dışındaki Artvinli hemşerilerinin de sağlıklı, temiz ve organik gıdaya ulaşacaklarını sözlerine ekledi.  
Acar, Şavşat Belediyesinin başlatmış olduğu tarımsal faaliyetlerle Artvin’in diğer ilçe belediyelerine de örnek olup destek olacaklarını ifade etti.
Nihat Acar, “İlçemizde belediyemizin sahasında DOKAP Bölgesinde Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaşması kapsamında Artvin Alıç ve Kızılcık Üretim Projesi uygulanması Şavşat için önemli bir kazanımdır.” diyerek “DOKAP yetkililerine ilçemizde uyguladıkları proje ve teknik desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Başkan Acar, “DOKAP’nın çalışmaları sadece belediyenin kapama bahçesiyle sınırlı değil, yani güçlerimizi birleştirerek üretim pazarlama dağıtım ağı kurarak para akışını sağlayacağız. DOKAP  ilçemizde proje kapsamında vatandaşların da gayretleriyle 10 adet kızılcık alıç bahçesi kurdu. Bu bahçelerde ekonomik değeri olan iki meyve Şavşat kalkınmasında marka değeri oluşturacak ve ilaç sanayisinin ham maddesini Şavşat’ta kurmuş olduğumuz meyve bahçelerinden karşılayacağız.
 

Kurduğumuz kooperatif bölgenin lokomotifi olacaktır.

 

İlçemize önemli ekonomik kaynak oluşturarak belediyenin bünyesinde kurduğumuz kooperatif diğer köy kooperatiflerine de lokomotif olacaktır. Yani Şavşat kendi kendine yetebilen halkın ekonomik refaha ulaşması, işsizliğin önüne geçilmesi ve yaşanan küresel salgın covit19 mücadelesinde il dışında yaşayan birçok emeklimiz; ilçemize, köylerine kesin dönüş yaparak tarımsal faaliyetlerinin içerisine girdiler. Bu güzel gelişmedir. Şavşat’ın ekilmeyen arazileri kalmayacak. İnsan kaynağı çok önemli.” diyerek Şavşat’la birlikte sürdürülebilir kalkınma hamlesini başlattıklarını büyük bir heyecanla açıkladı. 

Bu haber 4963 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com