30.05.2020
Genel Müdür Yıldız Yusufeli Baraji’nda Incelemede Bulundu DSİ Genel Müdürü Yıldız Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, beraberindeki heyet ile birlikte 29 Mayıs Cuma günü Yusufeli ilçesinde gelerek yapamı devam eden baraj inşaatında incelemelede bulundu..

 İlk olarak Yusufeli Barajı çalışmalarının koordine edildiği Yusufeli Barajı Şantiyesini ziyaret eden Genel Müdür Yıldız, ardından baraj inşatında incelemelerde bulunarak çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından kısa bir açıklama yapan Yıldız, “Bugün ekibimiz ile birlikte tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek, dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak Yusufeli Baraj inşaatımızda incelemede bulunarak, çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldık. Baraj inşaatımızda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bugün itibari ile Baraj gövde yüksekliğimiz 208 metreye ulaşmış durumdadır.
Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl’dır. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 500 milyon TL katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanacaktır.
‘’Çoruh’ta Taşkın Riskini de Azaltılacak’’
Bununla birlikte Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehri’nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır.” dedi.
Genel Müdür Kaya Yıldız, Yusufeli Barajı’ndaki incelemelerinin ardından; Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim alanlarında incelemede bulundu.
 

Bu haber 4483 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com