17.05.2020
Bir Cilavuz Mezunu Öğretmenimizi Daha Sonsuzluğa Uğurladık Bir köy enstitülü, Cilavuz mezunu öğretmen Ahmet İlhan sonsuzluğa uğurladık.

 Ardanuç Cevizli Köyü sakinlerinden Artvin Merkez Aşağı Şehitlik köyünde ikamet eden 83 yaşındaki emekli öğretmen Ahmet İlhan, 8 Mayıs 2020 tarihinde hayata veda etti.

 
Artvin Devlet Hastanesi yoğun bakımda tedavi gören İlhan yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı hayata gözlerini yumdu.
Öğretmenliğe 1956 yılında başlayan Ahmet İlhan, ilk görev yeri Sivas Suşehri oluyor ardından Ardanuç Bağlıca Köyü, Ardanuç Cevizli Köyü İlkokulunda öğretmenliğe devam ediyor. Emekli olduktan sonra oğullarıyla birlikte İlhan mermeri açarak Artvin halkına hizmet ediyor.
Merhum Ahmet İlhan'ın cenazesi 9 Mayıs 2020 tarihinde Aşağı Şehitlik Köyü Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı.
Koronavirüsü ile mücadele süreci içinde cenaze namazlarında aile yakınlarına sosyal mesafe gözeterek izin verildiği için birçok dost akraba ve tanıdık insanlar cenazeye katılamadı.
Emekli öğretmen merhum Ahmet İlhan'ın oğlu İsmail İlhan babasının vefatından sonra kendilerini arayan başsağlığı dileyen dostlarına teşekkür etti. İsmail İlhan yaptığı açıklamada;
"Babam 1937 yılında Ardanuç- Cevizli Köyünde dünyaya gelmiş. Aslında 1935 yılında doğmuş ancak 2 yıl donra nüfusa kayıt edilmis. Türk Milli Éğitiminin Efsane Köy Enstitüsü okullarından biri olan Kars Suduz- Cilavuz Köy Enstitüsünde okudu. 1956 yılında öğretmenliğe başlıyor. Babam çok iyi bir öğretmendi. Öğretmen olmanın yanında önce iyi bir insandı. Hastalara iğne yapabilen sağlık memuru, hayvanların hastalığından anlayan veteriner, tarımdan anlayan ziraat mühendisi, insanların elektronik eşyalarını tamir edebilen zanaatkar, mandolin, saz flüt çalabilen müzisyen, hoca olmadığında camide cemaate namaz kıldıracak kadar hocalığı olan kısaca her meslekte haberdar olan aydın bir insandı.
Köy Enstitüleri'nin eğitim sistemi pratik ve teoriyi birlikte işlediği için oradan mezun olan insanlar köydeki insanların imdadına yetişmiştir. Aydınlanmayı köylerden başlatmışlardır. Onlar çok güzel, çok özel insanlardı.
Maalesef Köy Enstitüleri mezunları her yıl azalarak aramızdan ayrılıyorlar babamın vefatı da bunlardan birisiydi çok öğrenci yetiştirdi. Ama onun deyimiyle söylüyorum önce insan yetiştirdi özü sözü bir büyük üçü bilen anaya babaya saygılı, vatanını milletini seven insanlar yetiştirdi.
Maalesef koronavirüs salgını mücadelesi nedeniyle dostlarımız, akrabalarımız, cenazemize katılamadı.
Birçok dostumuz babamın arkadaşları vefatından haberi olamadığı bu nedenle bu haberle onlara da duyurmuş olalım.
Mesajla taziye bildirdiler, telefonla aradılar. Ben ailemiz adına bizleri bu acı günde yalnız bırakmayıp acılarımızı paylaşan tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.
83 yaşında hayata veda eden Köy Enstitüsü mezunu Ahmet İlhan, evli ve 4 çocuk babasıydı. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Bu haber 764 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com