15.05.2020
ÇİFTÇİ SELAMİ TOSUN´UN DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNDE VALİ DORUK´TAN İSTEĞİ OLDU! Bugün 14 Mayıs Çiftçiler Günü. Çiftçiler; bütün dünyada çok önemli bir görev yapar ve üstlenir. Bugün dünyada en çok korkulan konuların başında gıda sıkıntısı gelmektedir. Çiftçiler ve hayvan üreticileri bu korkunun yaşanmaması için çok önemli ekonomik, sosyal ve sağlık alanında çalışan fedakar insanlarıdır. Artvin Merkez Fıstıklı köyü sakinlerinden Taşlıca (hatila)Köyü ile Fıstıklı Köyü arasında iki köyün tam sınırında bulunan arazisi ve tek evi ile dikkat çeken çiftçi ve hayvan üreticisi Selami Tosun çalışkanlığı ile örnek bir insan.

 

Artvin Merkez Ortaköy´den gelerek bu 17 dönümlük araziyi satınalarak 1992’de buraya yerleşti. Selamı Tosun,  ev, ahır, samanlık yaparak hem hayvancılık hem de tarımla uğraşıyor. Selami Tosun´un en büyük sorunu hep su olmuş.
Bugüne kadar kendi imkânlarıyla bir şeyler yapmaya çalışmışsa da bu sorun çözülememiş.
Kendi imkanı ile ormanda bulduğu yazın neredeyse kesilen damla damla akan suyu evinin üzerinde yaptığı depoda toplayan bununla hayvancılık ve tarım yapmaya çalışıyor.
Artvin Merkez´de Hatila´dan getirilecek olan şebeke suyu çalışmaları sırasında bu suyu getiren Yüklenici firma depoya zarar verdi. Bozulan çeşmeyi yapacağını zararını karşılayacağını söylemesine rağmen geçtikten sonra da hiçbir şekilde Selami Tosun´la konuşmamışlar.
Bunun üzerine Selami Tosun konuyu mahkemeye taşıdı gereken yerlere şikayette bulundu. Ancak bir sonuca varamadı.
46 yıllık yaşamında ilk defa gazeteci ile karşılaşan Selami Tosun sorununu anlatarak başta Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve ilgili kurumlardan sorununa çare bulunmasını istedi.
Çiftçi ve aynı zamanda hayvan yetiştiricisi olan Selami Tosun şunları söyledi;
"Ben Selami Tosun... Artvin Merkez Hatila yolu üzerinde Fıstıklı köyünün sınırının bitiminde ikamet eden tek haneden oluşan arazimde 30 yıldır yaşayan bir insanım. Evim mereğim ahırım burada. Yaşamım burada benim.
Bugün 14 Mayıs Çiftçiler Günü imiş. Bunu da sizden öğrendim. Böyle bir günde Sayın Vali’mizden bir ricam olacak. Bizim en büyük sorunumuz su sorunudur. Yukarıda, orman içinde bulduğum, yazın neredeyse kesilen suyu yaptığım depoya getiriyor orada biriktirip sulama yapıyorum, hayvanlarıma içiriyorum.
Ancak Artvin Merkez için getirilen su inşaatı sırasında kanal açınca depo zarar gördü
Suyu getiren firma bu depomu yapacağını sıkıntı yapmamı söyledi. Geçici olarak plastik depo koyduk. Çok kötü kokuyor. Başka çarem yok. Ancak onlar henüz hiçbir şey yapmadılar.
Bir gün buradan Vali Bey´in geçtiğini söylediler Ben yola çıkarak Sayın Vali’mizden ricada bulundum durumumu anlattım. Sağ olsun gerekenin en kısa zamanda yapılacağını söyleyerek ilgili yerleri aradı ertesi gün DSİ´den Serdar Bey geldi. Deponun içinine kötü olduğunu yenisini biraz ilerisinde yan tarafında yapacaklarını söyleyerek gittiler. Gidiş o gidiş ne gelen var ne soran..
Bununla ilgili bazı yerlere dilekçeleri mi yazdım Ben inanıyorum ki Sayın Vali’mizin şu anki durumundan haberi yoktur. Ulaşmak da zor oluyor.
Sayın Vali’mizin talimatları vardı maalesef yerine getirilmedi. Buradan Artvin Merkez’e giden su hemen evimin üstünden geçti. Acaba buradan su alamaz mıyım? Bu sorunuma bir çare bulunamaz mı?
Geçenlerde bir gazetede okumuştum. Hatta televizyonlara da çıktı Yusufeli´nde bir köyde tek haneye devlet elektrik götürdü. İlk defa elektrikle tanışan hane halkı çok mutlu olmuştu.
Ben de çok duygulandım onların sevinçlerini gördüm. Sevinçten ışığı yakıp söndürüyorlardı,  horon oynuyorlardı. Bir an acaba benim de sesimi duyarlar mı diye düşündüm. Bunu da şimdi size söylüyorum. Devletimiz büyüktür, güçlüdür. İnşallah benim bu sorunumu çözerler, sesim duyulur. Bu Çiftçiler Günü’nde mutluluğuma vesile olur.
Benim 3 çocuğum var. bir çocuğum da 20 yaşında yüzde 90 zihinsel engelli. Eşimle birlikte hem tarlaya, hem hayvanlara, hem de çocuğumuza bakıyoruz. Bu durumda iken tarım-hayvancılık yapmaktayız. Devlete yük olmuyoruz kendi Bağkur’umu kendim yatırıyorum, üretmeyi çok seviyorum. Çalışmayı seviyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız üretmek ve çalışmak konusunda destek verilmesini sürekli söylüyor inşallah bu aziz Ramazanın hürmetine benim sorunum çözülür. Su depomun acil yapılması gerekiyor." dedi.

Bu haber 746 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com