15.05.2020
Başkan Ergül Akçiçek mühürlenen Kaçak baz istasyonu ile ilgili açıklama yaptı Düşünün, ilçenizin tam da göbeğine “Baz İstasyonu” kuruluyor. Bundan kimsenin haberi olmuyor! Böyle bir şey için izin alınması gereken kurumların hiç birisinden izin alınmıyor. Tam bir “Gecekondubaz!” istasyonu. Tabii olay kısa sürede duyuluyor. İlçe halkı, Belediye söz konusu alana gidiyor ve gereken tepki sonrası gecekondu baz istasyonu mühürleniyor.

 Bunlar, 2020 yılında ilimizde, Artvin’de, Sarp Sınır Kapısı’na yakın ilçemizde yaşanıyor.

Kemalpaşa’da bir GSM şirketi, izinsiz gizlice Kemalpaşa Belediyesi hudutlarında bulunan Çay-Kur’a ait Çay Fabrikası alanı içine baz istasyonu kurdu. Baz istasyonunu belediyeden izin almadan, Kemalpaşa halkının sağlığını hiçe sayarak izinsiz kurduğu için Kemalpaşa halkından tepki gördü ve istasyon belediye tarafından mühürlendi.
Haber yerel basın ve sosyal medyada yer aldı. Konuyla ilgili gazeteci Sami Özçelik’in sorularını cevaplayan Başkan Ergül Akçiçek, önemli olanın en başta sağlık ve Kemalpaşa halkı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi;
 
RADYASYONLU ÇAYIN GÖMÜLDÜĞÜ
ALANA YAKIN BAZ İSTASYONU!
“Baz istasyonu, 8 Mayıs Cumartesi sabahı gizli bir şekilde ÇAY-KUR’a ait alanda kuruluyor. Baz istasyonunun kurulduğu yer, yazın yoğun olarak kullanılan Kemalpaşa sahiline ve Uzunyalı Mahallesi’ne oldukça yakın. Haber, gazeteci Ramazan Balcı’nın imzasıyla 11 Mayıs’ta sosyal medya ve yerel medyada yer aldı. Kemalpaşa içinde belediye hudutlarında bir işlem veya iş yapılacaksa mutlaka belediyeden, izin almak, ruhsat almak zorunluluğu vardır. Hele hele sağlığımızı tehdit eden asla yerleşim yerinde olmaması gereken bir istasyonun konulması 2 kere suçtur. Böyle bir şeyi nasıl yaptıklarını anlamakta zorluk çekiyorum!
 
KEMALPAŞA’YA ZARAR VERECEK
HİÇBİR ŞEYE MÜSAADE ETMEM!
 
Ben Kemalpaşa Belediye Başkanı olarak Kemalpaşa halkının menfaatine, sağlığına aykırı yapılan her şeye karşıyım. Çünkü Kemalpaşalılar bana bu görevi bunun için vermiştir. Başkan olmamın dışında önce insanım, Kemalpaşalıyım. Burada doğmuş, burada yaşamını sürdüren bir vatandaşım. Bu şekilde kanunsuz ve bunun ötesinde sağlığımızı tehdit eden bir işe elbette ki karşı çıkarım.
Bakın, baz istasyonu Kemalpaşa’nın en kalabalık mahallesi Uzunyalı Mahallesi’de, dahile çok yakın, Çaykur’un içine konuluyor. Bunları söylerken aklıma yine Kemalpaşa’mıza yapılmış ve hala olumsuz etkisini gördüğümüz büyük kötülük geldi.
 
ÇERNOBİL’İN RADYASYONLU
ÇAYI 34 YILDIR BURADA!
 
Biraz geriye 34 yıl öncesine gidip, bugüne nasıl etki yaptığını örnekleyeceğim bir olayı hatırlatayım. Biliyorsunuz 26 Nisan 1986 yılında dünyanın en büyük Nükleer Felaketi sayılan Çernobil patlamıştı. Bilim insanları, tüm ülkeleri uyardı. Ama o zamanın politikacıları maalesef bilim insanlarını aşağıladılar. TV ekranlarından radyasyonlu olmayan çayı yudumlayarak, bak biz içiyoruz. Bir şey olmuyor, bilim insanları boş konuşuyor anlamında açıklamalarda bulunuyorlardı. O radyasyonlu fındıklar okullarda dağıtıldı. Radyasyonlu çaylar gömüldü.
Maalesef bir kısmı o zaman ilçe belde olmayan Kemalpaşa’mıza şuan ki Çaykur alanı içine gömüldü. 34 yıldır oraya kimse giremiyor. 30 yıl daha da giremez!. Burası 60 yıl boyunca hiçbir şekilde kullanılamaz denilerek yasak alan ilan edildi. Ona rağmen daha 2-3 yıl öncesinde buraya projeler ürettiler. Ben bu çok tehlikeli projeye Kemalpaşa’nın geleceği için karşı çıktım. Bunu bile siyasete malzemesi yaptılar.
CHP’li belediye yatırımımıza karşı çıkıyor diye! Türkiye Atom Enerjisi kurumuna yazı yazarak bilgi istedik. Gelen yazı da 30 yıl oraya dokunulamayacağı ihtarı geldi. Siyaset yapmadığımız, Kemalpaşa’nın geleceği için her şeyi göze alarak karşı çıktığımızı herkes öğrendi. Böylece bir şey yapamadılar.
Şimdi de aynı bölgede bir başka radyasyon ve kanser deposu olan Baz istasyonu gizlice kurmuşlar. Yine Kemalpaşa halkından habersiz. Bu hukuksuzluktur. İnsanların yaşamlarını riske atmaktır. Bu radyasyonlu çayın buradaki varlığı zaten bize fazlasıyla sıkıntıdır. Bu mahallede çok genç yaşlarda 4-5 kişi kanserden öldü.
İnsan hayatının hiçbir kıymeti yok mu? Bu şirketler, kâr amaçlı yatırım yapan ve bundan milyonlar kazanan ticari şirketlerdir. Böyle bir işi yapabilmeleri için birçok kurumdan belge alıp daha sonra belediyeden ruhsat talep etmek zorundadır. Kemalpaşa Belediyesi olarak, bizler Kemalpaşa halkına hizmet vermek zorundayız. İlçemize zarar verecek her şeyin karşısında olmaya devam edeceğiz.
 
ÇEDAŞ’A KAÇAK İSTASYON İÇİN YAZI YAZDIK!
 
Bakın, bunlar kaçak elektrik bağlamışlar. ÇEDAŞ bu konuda yazımızı yazdık. Bu istasyonu buradan kaldırmak zorundalar. Hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Şehrin dışında insanlara zarar vermeyecek bir noktaya taşımak zorundalar. Belediye olarak tüm hukuki girişimlerimizi, işlemlerimizi yaptık. Haberin duyulmasından sonra Kemalpaşa halkı baz istasyonunun olduğu yere geldi. Orada sözler verildi. Ben de gerekenin yapılacağını söylediğim kısa bir konuşma yaptım. Biz suç duyurumuzu yaptık. İstasyonu mühürledik. O istasyon oradan kaldırılana kadar da peşini bırakmayacağız.” dedi.
Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.(ÇEDAŞ) yetkilileri, enerji bağlantısı için kendilerine başvuru yapılmadığı, Çaykur’a verilen enerjiden enerji alındığını, konuyla ilgili Kemalpaşa Belediyesi’nin yazısının kendilerine ulaştığını, bu şekilde bir kurumun, başka bir özel veya resmi kuruma enerji verme yetkisinin bulunmadığını ve gerekenin yapılacağını söyledi.
 

Bu haber 596 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com