19.03.2020
"NEDEN GAZİ ORTAOKULU?" SORUSU CEVAPSIZ! Artvin’de ve Kemalpaşa ilçesinde bulunan 2 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle alelacele boşaltılması sonrası TMMOB KK bir basın açıklaması yapmış, Artvin Valiliğinden konuyla ilgili dilekçe ile bilgi istemişti.

 

Dilekçeye verilen cevap TMMOB KK’na ulaştı. Verilen cevapta sadece sözkonusu bu iki okulun incelendiği, diğer okullarla ilgili hiçbir çalışmanın yapılmadığı belirtildi. Bu durumda: Neden Gazi Ortaokulu? Diğer okullara uygulanmayan çalışmanın Gaziortaokulu´na yapılmış olması sonrasında verilen cevap sonrası yeni soru işaretlerine neden oldu? Diğer okullar neden incelenmemiştir? Bundan dolayı bir tehlike söz konusu mudur? Bunun üzerine TMMOB Artvin Kamuoyuna bilgi verdi. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

 

BASINA VE KAMUOYUNA
Bilindiği üzere Artvin Merkez ilçede Gazi Ortaokulu hizmet binasının yıkılacağı, Kemalpaşa ilçesinde Kemalpaşa ilkokulu/ortaokulu hizmet binalarında güçlendirme yapılacağı sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna yansıyınca, valilikten ; Yıkım ve güçlendirme kararı verilen bu iki okul ile ilgili projelerin (zemin etüt raporları, deprem performans raporları, riskli yapı raporları, yıkım kararı raporları gibi) tarafımızca da incelenmesi ve kamuoyunun rahatlatılması için bir nüshasının TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliğine verilmesi ve sonrasında yapılması düşünülen projelerle ilgili tarafımıza bilgi verilmesi hususunda bilgi ve doküman istemiştik ve bunu da 27.02.2020 tarihinde basın aracılığı ile Artvin halkı ile paylaşmıştık.
Tarafımıza ulaşan 16.03.2020 tarihli valilik yazısında; Deprem tahkiklerinin Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığınca yaptırıldığı, tahkik çalışması yapılacak okullar aciliyet sıralamasına göre Bakanlığa bildirildiği belirtilmiştir. Fakat bu aciliyet sıralamasını kimin ve nasıl yaptığı hakkında bir bilgi verilmemiştir. İlimizdeki diğer okulların durumu ile ilgili hiçbir bilgi mevcut değildir. Yine soruyoruz, neden GAZİ ORTAOKULU?
Yine aynı yazıda yıkım ve güçlendirme kararı verilen okullara ait istenilen belgeler gizlilik derecesi yüksek olduğundan kamuoyu ile paylaşımının söz konusu olamayacağını belirtmişlerdir. Artvin halkına ait olan bir yapının yıkılmasına sebep olacak kararların neyi gizli olabilir merak ediyoruz doğrusu. Bu işi yapan mühendis-mimarlar olarak anlamlandıramıyoruz. Bu yıkım kararında tarihi sorumluluk alanları unutmayacağız.

Bu haber 877 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com