17.02.2020
CHP 37. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI AHMET BİBER YENİDEN İL BAŞKANI OLDU CHP Artvin İl Başkanlığı 37. Olağan Kongresi 16 Şubat 2020 Pazar günü Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Tek Liste ile gidilen ve saat 11:00’de başlayan 37. Olağan Genel Kurulu’na CHP Grup Başkan Vekili, Engin Altay, PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Artvin Milletvekili YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, CHP 22. Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, İyi Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soysal, DP İl Başkanı Sevinç Yıldırım, ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Turan Şentürk, Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar, Borçka CHP İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Hopa CHP İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, Şavşat İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, Yusufeli CHP İlçe Başkanı Barış Demirci, Ardanuç İlçe Başkanı Mesut Aksakal, Artvin Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, CHP Kemalpaşa ilçe Başkanı Taner Çakır, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Altıparmak, CHP Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul. CHP Merkez İlçe kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, ESOB Başkanı Hakkı Seyhan, Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner, partililer ve delegeler katıldı.
Divan teşekkülü nün oluşturulmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın yaptı.
Faaliyet ve hesap raporlarının okunmasının ve ibrasının ardından konuşmalara geçildi.
İl Başkanı Ahmet Biber, açılış konuşması yaparak, kongreye katılan herkese teşekkür etti. Başkan Biber; “31 Mart Yerel Seçimlerinde Artvin olarak gerçekten çok büyük bir başarı yakaladık. Bu başarının sırrı birlik ve beraberliktir. Millet İttifakıyla birlikte çok önemli bir sonuç elde ettik. Ben konuşmamı kısa tutacağım. Burada Gurup Başkanvekilimiz , milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, bir çok konuğumuz var. Ben sözü konuklarımıza bırakıyorum. "dedi.
Belediye Başkanları kısa selamlama konuşmaları yaptı. CHP 22. Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, eleştirel bir konuşma yaparak YDK Başkanı ve Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı eleştirdi. Çorbacıoğlu, demokrasiyi, Cumhuriyeti mi yoksa koltuğu mu korumalı. Eğer demokrasi elden giderse o koltukların hiçbir anlamı yok. Ben 10 yılın kısa özetini geçiyorum. Hepimiz CHP’nin neferiyiz. Benim ailem ezelden beri CHP’lidir. CHP’li de öleceğiz.
Eleştirilerim partimizin, ülkemizin geleceği içindir. Parti tüzüğüne aykırı olmasına rağmen delegeler için 8 ilçede seçimler yapılmamış, sandık kurulmamıştır. Bir tek Kemalpaşa sandık kurmuştur. Kötü mü oldu. Çok da güzel bir kongre yaşadık. Ben ilçe başkanlığı yaptım, il başkan yardımcılığı yaptım, milletvekilliği yaptım. Bir tek fotoğrafım var mıdır? Bir kere olsun divan başkanlığı yaptım mı? Eğer 100 için 1 oy gerekiyorsa 99 ile 1 oy aynıdır. Eğer siz o bir oyu alamazsanız 99 oyunuzun hiçbir anlamı yoktur. Bakın Türkiye tarihinde görülmemiş bir dönem yaşıyor. Birbirimize kenetlenmeye daha çok ihtiyacımız var.” dedi.
Artvin kökenli Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de yaptığı konuşmasında; “Ben Artvin kökenli Sinop Milletvekiliyim. Bundan da büyük onur duymaktayım. Artvin’de Cerattepe ile ilgili yaşanan olaylarda Adana’dan İstanbul'a, oradan Trabzon’a geldim. O gazların içinde mücadelenin içinde yer aldım. Bundan sonra da her zaman yaparım.” dedi.
Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, erken ayrılmak zorunda olduğunu belirterek kısa bir konuşma yaparak kongrenin hayırlı olmasını diledi.
 
CHP Artvin Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan, kendisine yönelik eleştirilere kısaca cevap verdi. 31 Mart Yerel seçimlerinde çok büyük başarı elde ettiklerini belirterek, Türkiye’nin en başarılı ili olduğunu tekrarladı. Bayraktutan,” Burada bana yapılan eleştiriye çok kısa cevap vereceğim. Ben Cerattepe konusunda Meclis’te en çok mücadele veren milletvekiliyim. Meclis’te açlık grevi yaptım ben!. Birileri sahada iken bazıları tribünlerden izledi. Cerattepe mücadelesi bundan sonra da devam edecek. 2014 yılında belediyeleri kaybedince suçlu milletvekili oluyor. 31 Mart’ta kazandık bunun başarısı kime ait. O zaman başarı da benimdir! Ben Ankara’da, parlamentoda güçlü bir milletvekiliyim. Bunu grup başkanımızın olduğu yerde söylemek doğru değil.
Ama geriye doğru bir bakarsanız en çok soru önergesi veren, en çok söz alan vekillerden biri olduğumu görürsünüz. Neler yaptığımı anlatacaktım kıymetli zamanınızı almamak için kısa kesiyorum.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaptığı konuşmasında genel değerlendirmelerde bulunarak, 1,5 yıl içinde seçimin olacağını iddia etti. Altay’ın, “eğer 1,5 yıl içinde seçim olmasa yüzüme tükürün” sözüne ise salondan büyük iddia, demek ki yakın tarihte seçim var” yanıtı geldi.
Altay, konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin halk her kesimine hitap eden herkese saygı duyan duruşu ile halkın umudu haline geldiğini belirterek; Türkiye’de olup biteni herkes biliyor. AKP’nin ekonomi tahribatından etkilenmeyen var mı? AKP’nin demokrasimize yaptığı tahribattan etkilenmeyen var mı? AKP’nin eğitimden, dış politikada yarattığı tahribattan etkilenmeyen var mı? Dolayısıyla Erdoğan’ın ülkeye verdiği zarardan etkilenmeyen yok. Artık Erdoğan’ın hırsından, kaprislerinden, AKP’nin vekilleri oy verenleri özel zeminden bize açık açık söylüyorlar. 31 Mart’ta bunun etkilerini zaten gördük.
Ben Rize’de bir toplantıda şöyle dedim. Erdoğan sizin evladınız seveni var sevmeyeni var. Erdoğan’ı sevenler için söyleyeyim dedim. Erdoğan’ın bedeni Rize sahilinde denizin kenarında... Ama Erdoğan’ın hırsı, kibri, öfkesi Kaçkarların tepesine çıkmış!.. Gidin onu oradan aşağı indirin dedim. Bir adamın ihtirası yüzüne, caka satması yüzüne, Türk Silahlı Kuvvetlerimizi Mehmetçiğimizi İdlip’e gözetleme kulelerinde bile güvenliklerini sağlayamaz hale geldik.
İdlip’e daha sonra geleceğim. Önce şunu söyleyeyim; İnsan İyi olsun istiyoruz, İYİ Parti burada Halk Saadet içinde yaşasın istiyoruz Saadet Partisi burada. Devlet demokrat olsun diyoruz. Demokrat Parti burada, Cumhuriyet Sonsuza kadar yaşasın diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi burada. Bugün geçmişte olmayan şeyler oldu.
Geçmişte yapamadıklarımızı, emperyalistlerin bizi düşürdükleri tuzaklardan dolayı gereksiz ayrışmalar, kavgalar içinde Türkiye’nin uzun yıllarını bilen olarak söylüyorum. Bugün bir sünni ile bir alevi, bir Türk’le bir Kürt, aynı sepete meyve topluyoruz. Bu sepetin adı demokrasi sepetidir. Demokrasi hepimizin ortak paydasıdır.
İki çeşit siyasetçi var. Sırf siyaset yapan insanlar var. Hobi onlar için!. Neresinde olursa olsun. Bir de siyaseti memleket için, millet için, hak hukuk, adalet için yapan, başarılı olduğunda bundan mutluluk duyanlar var. Artvin’deki seçim sonuçları Anadolu’daki oylara yansıması bakımından çok önemlidir. İstanbul seçimlerin baktığımızda orası 16 milyonluk bir metropol Erdoğan’ın kulağını çekmeye karar verdiğini biliyorduk. Anadolu’da Kırşehir’de Artvin’de verilen cevap da en az İstanbul seçimi kadar Türk siyasetinin geleceği bakımından önemlidir.
Biz Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefi anlamak zorundayız. Atatürk bize milletle kavga edin, camiye gidenlere yan bakın demiyor.
Onlarla da hemhal olun. Marksistlerle dünya geleceğini tartışın, camiye gidenlerle yüce dinimizin kıymetini konuşun. Biz maalesef üzülerek söylüyorum. 70 yıl sonra toplumun CHP’ye yeni bir bakış trendi yakaladık. Toplum Cumhuriyet Halk Partisi’ne kapalıydı. Şimdi güveniyor. Çünkü milletin değerlerine saygı duyduğunuzda, onlarla hemhal olduğunuzda Halk size güveniyor. Buradan söylüyorum. En geç 1,5 içinde artık AKP iktidarı diye bir şey yoktur. Millet İttifakının zaferi vardır.
Buna adımın Engin Altay olduğu kadar eminim. Türkiye’de seçimin şartları oluşmuştur. Ülkeyi seçime zorlayan şartlar var. Seçim kapıdadır. Ben söylüyorum. Yanılırsam bir daha Artvin’e geldiğimde yüzüme tükürün. Ben ne söylediğimi bilerek söylüyorum. Millet ittifakının Artvin’den 2 milletvekili çıkarması lazım. Bunun şartları hazırdır. 31 Mart’ta Artvin seçmeni size bunun şartlarını hazırlamıştır.
İl örgütü, belediye başkanlarımız, kadın kollarımız milletvekilimiz el ele kola kola Artvin’de 2 milletvekili parlamentoya göndermek gibi bir misyonunuz var.
Efendim ülkede tek adam, diktatör diyoruz. Bu diktatörden asla ve asla tezgah kumpas kurduk öyle bir şey yok. Bu diktatörden, bu tek adamdan dünyanın en ihtiraslı en kaprisli adamından kurtulmanın yolu sandıktır.
Bunun için sandığın dışında hiçbir girişime evet demeyiz. Amerika’da yapsa, Rusya da yapsa kim yaparsa yapsın her şeye rağmen diktatörleşmiş olmasıyla birlikte, seçilmiş bir Cumhurbaşkanına karşı sandığın dışında hiçbir gücün müdahalesine seyirci kalmayız. Ona müsaade etmeyiz. Tekrar söylüyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın inişi sandıkla olacak. Bunu herkes böyle bilsin.
Erdoğan dış politikada ekonomide sıkıştığında yeni gündemler üretir. O gündemin peşinden akmamızı ister. Şimdi kim Fetö’cü kim değil gündemi artık onu kesmiyor, İş Bankası hisselerine yeniden döndü. Şu kadarını söyleyelim. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu hisselerden dolayı partiye, genel merkeze bir kör kuruş girmez. Bu Atatürk’ün vasiyetinin sembolik olarak korunmasıdır. Biz bunu korumaya devam edeceğiz. Bu tartışmanın 2 sebebi var. Birincisi; Hem Suriye ve Fetö gündemini değiştirme çabası, hem de Atatürk’ü 82 milyon anladı sevdi de bu Erdoğan bir türlü sevemedi.
Bugün en büyük sorunumuz demokrasidir. İş, aş bulunur, ev kurulur, kırılan cam yerine takılır da ama demokrasimize yönelik bu tahribat için önlem almazsak, Türkiye bambaşka bir evreye savrulur. Ondan sonrası hepimiz için bir felaket olur. Biz Saadet’le, İyi Parti ile Demokrat Parti ile de yarışacağız. Ne zaman demokrasimizi güvence altına alıp, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yaptıktan sonra rakiplerimiz burada.
Önce şunu söyleyelim. Türk milleti, bu Anadolu toprakları kendisine yurt taparken çok bedel ödedik. Şimdi de bu millet 82 milyon Türk’ü, Kürd’ü, Arab’ı, Çerkezi, Laz’ı, Gürcü’sü, Roman’ı Arnavut’u, Boşnak’ı, hep birlikte Türk milleti olarak bedel ödemekten çekinmeyiz. Bu al bayrağa 780 bin 500 km karelik coğrafyada yan bakan herkesin karşısına 82 milyon durmasını biliriz.
Listede kimler var ben de bilmiyorum. Başarılar diliyorum. Bir Artvinli olarak, Artvinli olmaktan büyük onur duyuyorum. Türkiye’nin her yerinde Artvinliyim dendiği zaman ona çok farklı bir gözle bakılıyor. Saygı değer, belli bir kültürden gelmiş, alim insan, akil insan, temiz insan diye balkır. Kongremize emeği geçen ve burada bizlerle birlikte olan değerli Artvinli hemşerilerime teşekkür ediyorum. “ dedi.
Konuşmaların ardından gazetecilere kısa bir teşekkür açıklamasında bulunan Başkan Ahmet Biber, “ Yerel iktidar yetmez. Türkiye’nin kurtuluşu ve selameti için genel iktidarı da almamız gerek. Türkiye’yi fabrika ayarlarına, parlamenter sisteme yeniden taşımamız gerekiyor. Adına Türk tipi Başkanlık sistemi denilen ama hiçbir sisteme benzemeyen bu yönetim biçimi ülkemize çok büyük zarar verdi. Dış politikada, iç politikada, eğitimde, kültürde sanatta ekonomide cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşamaktayız. Kongremizi onurlandıran Grup Başkanvekilimiz Engin Altay, PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’e YDK Başkanımız Artvin Milletvekilimiz Uğur Bayraktutan’a bu vekillerimiz Artvin kökenlidir. Ayrıca Trabzon Milletvekilimiz Ahmet Kaya’ya Belediye Başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza, gençlik kolları, kadın kollarımıza, delegelerimize, parti üyelerimize Millet İttifakının temsilcilerine, STK’larımıza ve basınımıza teşekkür ediyorum. Sağ olsun var olun.” dedi.
YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER
Başkan Ahmet Biber
1-Suat Yılmaz, 2-Ayşegül Aktaş, 3-Sedat Algın, 4-Sinan Arslan 5-Yücel Aslan, 6-Yusuf Atan 7-İsmet Başar, 8-Asiye Ergül, 9-Korcan Gegin, 10-Zuhal Seçkin Kaçan, 11-Bedrettin Kalın, 12-Mehmet (Metin) Okumuş, 13-Özay Özaslan, 14-Özkan Öztürk, 15-Nuray Saraç, 16-Bekir Soydan, 17-Yusuf Topaloğlu, 18- Enver Turan 19- Selçuk Cem Ulutürk, 20- İsmail Usta.

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER
1- Özay Morgül, 2-Vedat Aktaş 3-Resul Duran 4- Köksal Gökçen 5- Ozan Duyan 6- Emin Keskin 7-Süleyman Özvar 8-Özge Selvi 9- Mehtap Arslan 10- Recai Ayık 11-Figen Altun 12-Volkan Küçükay
13-Ferinaz Şimşek 14-Fatma Ustabaş 15- Emre Alpaslan 16-Halil Bamya 17- Bilal Aydemir 18 Mehmet Özbayrak 19-Temel Sılacı 20- Başak Şentürk
KURULTAY DELEGELERİ
1-Ahmet Biber 2- Adnan İskender 3-Mehmet Kasımoğlu 4-İmran Kayaoğlu
İL DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ
Yaşar Albayrak, Osman Altun, Mehmet Cebeci, Melih Çakmak, Mustafa Nazmi Dinç, Şinasi Esen, Olcay Karadeniz, Tuncer Pınar, Cemal Ulutürk

İL DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELER
Dursun Şentürk, Selim Arslan, Erdal Koç, Onurcan Ersoy, Hızır Günay, Emine Er, Sinan Yapar, Zihni Baran Gümrükçü, Ahmet Emre Yılmaz.

 

 

Bu haber 2459 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com