03.02.2020
İstanbul EMİTT Fuarı´nın açılışı nedeniyle İstanbul´da bulunan, Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker ve Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Macahel Kayalar Köyü eski muhtarı köşe yazarı Orhan Yavuz, Vadisi Borçkalılar Derneği´nin konuğu oldu. Kaymakam Türker ve Başkan Ercan Orhan´ı Dernek Başkanı Hasibe Özkan yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

 

 
Ziyaret nedeniyle duygularını dile getiren Dernek Başkanı Hasibe Özkan;
"İstanbul Emit Fuarı´nın açılışı nedeniyle İstanbul´da bulunan, Borçka Kaymakamı Sn. Hasan Hüsnü Türker ve Borçka Belediye Başkanı Sn. Ercan Orhan, 31 Ocak cuma akşamı Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği´nin misafiri oldular. Yönetim kurulu tarafından organize edilen akşam yemeği buluşmasında, Borçka Kaymakamlığı, Borçka Belediyesi ve Borçkalılar Derneği ile birlikte, Artvin için, Borçka için neler yapalabilirizi konuştuk. Gündemde olan projeler daha sonra yapılması kararlaştırılan toplantılarda değerlendirilecek.
Artvin´in, Borçka´nın geleceğini hep turizm ve eğitimde arıyoruz. Çünkü bizim coğrafyamız, doğamız bunun için bütün zenginliğini cömertçe sunmaktadır. Alternatif turizm alanında sadece Türkiye´nin değil, dünyanın en güzel doğasına sahip ilimiz, turizmden hak ettiği payı alabilmesi için hepimizin yapması gereken çok şey var. Burada doğanın korunması en önemli görevimiz olmalıdır.
Cittaslow kentler kriterine uygun ilçelerimizden birisi Şavşat´tır. Artı bir şey daha var ki bu sürdürülebilirlik açısından çok önemli bir zenginliktir. Macahel Saf Kafkas Arısı Gen Merkezi ve Biosfer Rezerv alanları.. Bu Artvin için de Borçka için de civar il ve ilçeler içinde çok önemli bir turizm değeri barındırmaktadır.Borçka Karagöl, Artvin turizminde en çok ziyaret edilen doğa harikasıdır.Ancak maalesef, çok kısa bir ziyaret şeklinde gerçekleşmektedir. Bunu en az 2 günlük konaklamaya dönüştürebilirsek, o zaman turizmden arzu ettiğimiz gelire ulaşabiliriz, diye düşünüyorum.
Eğitim kenti konusuna gelince; Artvin insanı eğitim konusunda (son yıllarda eğitim sisteminden kaynaklı düşüşler olsa da) zaten Türkiye´nin marka illeri arasında yer alıyor. Eğitim düzeyi, okuma oranı en yüksek iller arasındayız.
Ülkemizin en önemli üniversitelerinde binlerce gencimiz okumakta, gerek bürokraside, gerek, eğitim alanında, iş dünyasında, kültür sanatta önemli yerlerde birçok şehirde görev yapan hemşehrilerimiz var. Artvinlilerin en önemli göç nedenlerinden birisi de budur..
Ben bir şeyi daha iddia ediyorum. Biz Artvinlilerin memleket sevgisi hiç birine benzemez. İlimizden, memleketimizden ayrı yaşamak zorunda olsak da bulunduğumuz yerlerde kültürümüzle, sanatımızla, yaşam tarzımızla, ilimizi yaşatırız. Burada dayanışma birlik ve beraberlik içinde yaşıyoruz.
Bu nedenle Artvin´den gelerek ziyaret eden, İstanbul´da yaşayan biz Borçkalıları, Artvinlileri onurlandıran Kaymakamımıza, Bld. Başkanımıza ve değerli Borçkalılara teşekkür ediyor, güzel projelerde buluşmayı temenni ediyoruz."dedi.
 

Bu haber 1505 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com