03.02.2020
HALKEVLERİ 8. OLAĞAN KURULU YAPILDI DURSUN ALİ KOYUNCU GÜVEN TAZELEDİ!.. Artvin Halkevleri Derneği Artvin şubesi 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı. 02. 02.2020 tarihinde saat 13'te Balcıoğlu Mahallesi Artvin Barosu Avukat Suat Varan hizmet binası toplantısı salonunda gerçekleşen 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı. şube başkanı Dursun Ali Koyuncu güven tazeledi.
 
Genel Kurula, Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal. CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, 78´liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, CHP Merkez, İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, CHP İl Genel Meclis Üyesi Zafer Gülenç, Kemalpaşa Halkevleri Şube Başkanı Olcay Muti, Tüm Bel Sen Artvin Şube Başkanı Erkan Öztürk, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Emekli Sen Şube Başkanı Kamil Güven, Sol Parti İl Başkanı Sercan Dede,
OR-KOOP Başkanı Hasan Yaşar, ADD Artvin Şube Başkanı Av. Ayla Varan,
Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş katıldı.
Olağan Genel Kurul demokrasi Şehitleri için yapıla saygı duruşu ile başladı. Divan Başkanlığı´na Kemalpaşa İl Genel Meclis Üyesi Şenol Çelik, Diyan üyeliklerine Kemalpaşa Halkevleri Şubesi Yöneticisi Sevcan Altunkaya ve Cengiz Baksı seçildi. Ardından Faaliyet ve hesap raporu okundu. Faaliyet raporunu Özge Yaşar Selvi, mali raporu ise Yasin Öztürk okudu.
Tahmini bütçe ve denetleme kurulu raporu okundu.ve ibra edildi.
Dilek ve temenniler bölümünde konuşmalar yapıldı. CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber yaptığı konuşmasında;
"Şunu söylemek isterim ki ülkemizin içinde bulunduğu bu kritik dönemde bu mücadele Öyle kolay değil. Birçok riski göze alarak bir mücadele veriyorlar. şunu da açık ve net belirteyim bu mücadelelerinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman yanlarında olduk ve bundan sonra da Barış Demokrasi Çağdaş Yaşam mücadelesinde Halkevlerinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.
Her zaman yanınızdayız Çünkü bu mücadele bireysel değil toplumsal bir mücadeledir. Gericiliğe karşı verilmiş verilen bir mücadeledir, bu mücadeleyi mutlaka kazanacağız arkadaşlar. Çünkü bu yobazların yönetimi hak etmiyor bu gericileri mutlaka bu ülkenin başından def etmek zorundayız. Bunu hep birlikte başaracağız diyorum sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum".dedi.
Daha sonra söz alan Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, kısa bir konuşma yaptı. Çağal;
"Atatürk´ün dediği gibi gençliği ülkesine sorunları ile ilgilenmeyen Bir ulusun sonu gelmiştir. Bu çok düşündürücü ve çok anlamlıdır. Zaman zaman yaşanan Açık faşizm yaşamın her alanına müdahale ediyor. Ben bir dönem Halkevleri Başkanlığinı yaptım. Bölünmeden birlik içinde antifaşist cephede bir olmak lazım. Mahalli İdareler Seçimlerindebelli bir mesafe aldık. Bunların sonun başlangıcında olduğunu düşünüyorum.
Ben çok karamsar değilim. Biz omuz omuza verelim bu iş biter. Dürüst liberalleri bile yanımıza almalıyız. Panik yapmadan bu faşizmi biz yok ederiz. Ahmet´in derdi benim derdim diyeceğiz, el eke vereceğiz. "dedi.
Sol Parti Merkez İlçe Başkanı Kamil Güven´de birlik üzerine vurgu yaptı. Güven; "Onlar tecavüzü, hırsızlığı savunurken utanmıyor. Biz mücadelemizden gurur duymamız lazım."dedi.
Daha sonra söz alan OR-KOOP Başkanı Hasan yaşar
"Benden önce konuşma yapan arkadaşlarımızı dinledik. Onlara katılmamak mümkün değil. Ben tekrara düşmek istemiyorum.68 kuşağı 78 kuşağının yaşadığı o dönemde bilgi basit bu kadar uzun her tarafa yayılan bir şey yoktu.
Şimdi cep telefonlarına Düğmeye basıyorsun dünyanın neresinde ne oluyorsa Onu görüyorsun Bu anlamda Şimdiki gençlik şanslı. Bilgiye, belgeye anında ulaşabilme şansına sahip. Bizden çok daha kat kat ileride dünyayı yorumlamada veya görmede. Bunu çok net görebiliyorum. bizim önümüzde o bir tane kara yani siyah beyaz televizyon vardı. Devletin yayın organı TRT idi. Dolayısıyla bizi konuşturmuyorlardı. Tek taraflı anlatılıyordu. Biz, bu kanaldan halka ulaşamazdık. Bırakın ulaşmayı bir de bizi halka kötü olarak anlatıyorlardı.
Herkes bilir şimdi şuna dikkat etsin. Türkiye´de 17- 18 yıldır örgütleniyorlar. Kimsenin gözünden kaçmasın. Her şeye rağmen umutsuz değilim Bu bakımdan Ben umutluyum. ama devleti ele geçirmiş bir sistem var, siyasi bir parti var devlet o artık!. bizim eski devletten anladığımız, yargı yürütme Yasamadır. Bir de yandaş medya var. Şimdi görüyoruz ki bu dörtlü Yapı artık bir kişinin elinde.
Buna çok dikkat ederim ilkokuldan başlayarak Kindar ve Dindar nesiller yetiştiriyorlar . Biz de ona göre tedbirlerimizi almak zorundayız.
Şunu söylüyorum. Hiçbir korku olmaz halkına ihanet edenlerin korkusu kadar. Halkına ihanet edenler çok korkarlar saldırganlaşırlar."dedi.
Son olarak yeniden başkan seçilen Dursun Ali Koyuncu konuştu. Koyuncu, teşekkür ederek başladığı konuşmasında;
"Halkevi’nin değerli üyeleri, dostları, dost kurumların sevgili yöneticileri 8. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz.
Halkevleri bu yıl 88. kuruluş yılını kutlayacak. 88 yıllık tarihimizde sanat var, edebiyat var, müzik var, tiyatro sinema var. Eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, barış ve halkın hakları mücadelesi var. Kardeşlik, dostluk, yoldaşlık var. Bu tarihte insan ve insanlarımızın büyük emeği var. Bu mücadeleye omuz vermiş herkesi ve özellikle aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum.
Değerli dostlar,
88. yılımızda Halkevleri yaşadığımız dönemin mücadele ihtiyaçlarına göre görev ve sorumluluklarını belirleyecek ve yoluna devam edecek.
Bütün dünya halkların isyan ettiği bir dönemden geçiyoruz. Şili’den Endenozya’ya, Fransa’dan Ekvator’a… kapitalizmin, neoliberalizmin yarattığı yıkımla, bu insanlık dışı sistemi korumak adına yaratılan diktatörlüklerle, ırkçı, gerici, kadın düşmanı, işçi düşmanı, doğa düşmanı sağ iktidarlarla, neoliberal faşist rejimlerle mücadele ediyor dünya halkları. Artık açık ve nettir kapitalizm insanlara bir gelecek umudunun kırıntısını dahi veremez, bu sistemin en temel, en yaşamsal ihtiyaçlarımızı dahi karşılama ihtimali ve niyeti yoktur.
Bu sistem emekçiler için yoksulluk, yoksunluk ve şiddetten başka bir şey vaat etmiyor. Saray iktidarının attığı tüm adımlar, aldığı tüm kararlar, Türkiye halklarına dayatılan rejimin bizzat kendisi koltuklarını, iktidarlarını, çıkarlarını akrabalarını, suç ortaklarını; sermayeyi, şirketleri, patronları ve elbette emperyalist ilişkileri ve çıkarları korumak için var
Değerli dostlar;
Ülkemizin her karışı tarihsel bir kültür zenginliğine sahip. Halkevleri kurulduğu günden bu güne bu toprakların ilerici kültürel mirasını zenginleştirmek, sonraki kuşaklara taşımak için çalışmıştır.
Sanatla ilişki kurmayı, yeteneklerimizi geliştirebilmeyi, üretmeyi bir hak olarak tanımlıyoruz. Her bir şubemizde tiyatrodan, müziğe, danstan sinemaya birçok çalışma yürütülüyor. Binlerce çocuğu her yıl yaz çocuk buluşmalarında ağırlıyoruz; sanatla, bilimle tanışmalarını, üretmelerini sağladık. “Uçurtma çocuk” dergisi özgün bir çaba ve değer olarak bu tarihte yerini alıyor. Albümler, kitaplar yayınladık, festivaller yaptık. Düzenleyicilerinden olduğumuz ve yıl boyu pek çok ilde gösterimleri olan İşçi Filmleri Festivali bu yıl 15. kez izleyiciyle buluşacak. Ama biliyoruz ki birçok eksiğimiz var. Ve bu alanda yapılabilecek çok fazla çalışma var. Şubemizi bu konuda geliştirmek için elimizden geleni yapmamız, ayrıntılı bir çalışma programı oluşturmamız gerekiyor.
Kültürel, sanatsal çalışmaları daha nitelikli, incelikli bir kültür politikası oluşturacak biçimde ele almalı, zenginleştirmeli ve çok daha fazla insanla buluşmasını sağlamalıyız.
Aynı zamanda sanatçılarımızla daha fazla dayanışma içerisinde olmalı halkla daha fazla buluşmaları için çaba harcamalıyız.
Kısaca kültürel sanatsal ve sosyal projelere daha çok ihtiyacımız var. Hepsinden önemlisi kurumlarımızın daha canlı, birlikteliğimizin daha güçlü olmasına ihtiyaç var. Umutlu, gururluyuz. Çünkü halen bu ülkenin vicdanı devrimciler var. Yolunuz, yolumuz açık olsun".dedi.
Konuşmaların ardından Olağan Genel Kurulun son maddesi seçime geçildi.Dursun Ali Koyuncu yeniden başkan seçildi.

Bu haber 1620 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com