30.01.2020
ARTVİN ÇEVRE PLATFORMU(ARÇEP) ARTVİN CERATTEPE’DEKİ HUKUKSUZLUĞA ARÇEP’DE TEPKİ GÖSTERDİ Ankara’da çevrenin korunması konularında faaliyette bulunan Artvin Çevre Platformu(ARÇEP), basın açıklaması ile Artvin’de yaşanan anayasa ve yasalara aykırı uygulamalara sesini yükseltti.
Yeşil Artvin Derneği’nin Ceattepe’deki altın madenine karşı verdiği hukuk mücadelesinin her seferinde yasalara rağmen arkadan dolanılarak yeniden maden şirketi lehine kararlar verilmesine ve haklı mücadele veren çevrecilere verilen cezalara ARÇEP de tepki gösterdi.  
ARÇEP Ankara Temsilcisi Adem Çiftçi basın açıklamasını Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rasim Yılmaz ile birlikte yaptı. Açıklamaya Başkent'te faaliyette bulunan dernek temsilcileri ile Artvinliler katıldı.

 

ARÇEP tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

" Yaşam alanlarını savunanlara, mahkemeler eliyle verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz!

Bilindiği üzere ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kâr ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’ lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir. Bu saldırılar bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir.
Bugün, eşsiz doğal güzelliğine, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Arvin’in Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır.
Uygulanan baskıları fırsat bilen Cengiz Holdinge bağlı şirket, 32 hektarlık alanda faaliyet gösteren maden sahasını, aşamalı olarak 239,12 hektara çıkarmak istemiştir. Ayrıca, Artvin’in doğasını tamamıyla yok edecek olan 4406 hektar olan maden ruhsat alanının yanı sıra, bitişik 4132 hektarı da alarak işletme sahasını 8538 hektara çıkartmıştır. Artvin halkının talepleri ve yaşam hakkı hiçe sayılarak, Cerattepe’de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi, iki adet su kaynağına da şirket, tahsis kararı olmadan el koymuştur.
Artvin halkı maden şirketleri, HES’ler ve taş ocaklarıyla toprağını, suyunu, ormanlarını tahrip eden ve yağmalayan şirketlere karşı, Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde yıllardır mücadele veriyor.
Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların en demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde birçok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor.
Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor, zorla, baskıyla Artvin halkı yıldırılmaya ve mücadeleden vazgeçirilmeye çalışılıyor.
Yaşam alanlarını savunan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, Yönetim Kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakkında açılan davanın, 21 Ocak 2020 tarihli duruşmasında verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz. Üst yargı merciinin bu haksızlığı düzelteceğine inanmak istiyoruz.
Verilen bu cezalar ilk değildir. Bilinmelidir ki uygulanan baskılar, açılan davalar  dün olduğu gibi, bunda sonra da Yeşil Artvin Derneği ve Ekoloji mücadelesi veren Arvinlileri asla yıldırmayacaktır.
Artvin halkı ve yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını idame ettiren biz Artvinliler olarak, tüm demokratik haklarımızı kullanarak, başta Cerattepe’deki maden işletmesi olmak üzere, HES’ler ve taş ocaklarıyla ormanlarımızı, sularımızı ve tüm yaşam alanlarımızı tehdit edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.
TOPRAĞIMIZA, SUYUMUZA, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Bu haber 1479 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com