19.01.2020
Yazar Ömer Yerlikaya okurlarıyla İstanbul’da buluştu ÇAM SAKIZI GÖRÜCÜYE ÇIKTI Artvin’in kültür elçisi olmaya aday yazarlarından Ömer Yerlikaya, İstanbul’da söyleşi ve imza gününe katıldı. Artvinliler Hizmet Vakfı’nın ev sahipliğinde 18 Ocak Cumartesi günü yapılan etkinliğe İstanbul ve çevre illerde yaşayan Artvinli birçok tanınmış insan katıldı.

 Yazar Ömer Yerlikaya, gazeteci Sedat Varan’a röportaj verdi. İşte yazarımız Ömer Yerlikaya’nın sorulara verdiği cevaplar.

 
VARAN: Sizi tanıyabilir miyiz?
 
YERLİKAYA: Ben Ömer Yerlikaya, 1958 yılı doğumluyum. İktisat mezunuyum. 2005 yılında emekli oldum. Serhat Artvin gazetesinde köşe yazarlığı yapıyorum. 3 binin üzerinde makale yazdım. Makale dışında roman çalışmalarım oluyor. Romanlarımda yerleşik olarak sürekli Artvin’i kullanıyorum. Kendi insanımızı, kendi şehrimizin güzelliğini, doğasal zenginliğini anlatmaya çalışıyorum. Bir nevi gittiğim her yerde Artvin’imizi ve gazetemizi tanıtmaya çalışıyorum. Ve çok yoğun ilgi olduğunu görüyorum. 2 hafta önce Eskişehir’deydim. Oradaki Artvinlileri ve diğer okurları bir araya getirdik. Çok renkli görüntüler yaşandı. Orada kitaplarımı özellikle yeni çıkan ‘Çam Sakızı’ kitabımı okurlarla buluşturduk. Aynı kitap için İstanbul’da Artvinliler Hizmet Vakfı Gayrettepe hizmet binasında söyleşi gerçekleştirdik. Buradaki etkinlik daha zengindi. Önemli bir katılımcı kitlesi vardı. Güzel bir söyleşi olduğu kanaatindeyim. Her kesimde insanlar akın akın geldiler.
 
VARAN: Yazma aşkı nereden doğdu ve sizin ilham aldığınız bir yazar var mı?
 
YERLİKAYA: Çocukluk yıllarında beri okumaya çok düşkün bir insandım. Kaldı ki Artvinli okuma konusunda Anadolu’nun en önde gelen illerinden bir tanesidir. Bende o şeyden nasibimi almış olmalıyım. Çocukluk yıllarından beri okumaya çok meraklıydım. Yani lise yıllarında dünyanın en büyük klasiklerini severek okuyordum. O kitaplar bana çok büyük donatı ve zenginlik kattı. Yerli yazarlarımızdan Yaşar Kemal, Fakir Baykurt’u severek okudum. Orhan Kemal ve Reşat Nuri Güntekin’i onların bütün eserlerini severek okuyordum. Öyle bir an geldi ki sürekli okumamım karşılığında bir şeyler yazmam ve üretmem gerektiğini düşündüm. 2005 yılında yazmaya başladım. İlk romanım ‘Rüzgârlı Tepeler’ idi. Cinius yayınlarından çıkardık.
Yerli yazarları ve dünya klasiklerini okuyarak yazma tutkusuna adeta âşık oldum. Çok verimli bir yazar olduğumu düşünüyorum. Yani her yıl ortalama bir kitapla okurun karşısına çıkıyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor.
 
VARAN: 15 yıldır yazıyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla Artvin’i ön planda tutuyorsunuz. Gelecek nesillere yazılı bir kaynak bırakıyorsunuz. Bana göre bir şehrin kalkınması kültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalara bağlıdır. Sizin gençlere tavsiyeniz ne olacaktır. Teknoloji devrinde gençler hazırcılığa kayıyor. Öğrencilerimiz neredeyse kalem tutmayı unutuyor.  Gençlere tavsiyeleriniz neler olacaktır?
 
YERLİKAYA: Bana yöresel çalışmalara geliyor. Yirminin üzerinde yazar arkadaşlarım çeşitli illerden hemşerilerimiz, çalışmalarını bana gönderiyorlar. Ben onların ön kontrollerin yapıyorum. Düzeltme yapıyorum ve onları cesaretlendiriyorum. Artvinli gençlerimize de bu konuda yardımlarım oldu. Tavsiyem şudur. Genç hemşerilerim çok okumalı. Özellikle romanların okuma tutkusu alışkanlığı yeniden başlamalı. Onlar tabii ki sosyal medyayı kullanabilirler. İnternet hesaplarını kullanabilirler ama okumanın tadı bir başkadır. O keyfin mutluluğu başkadır. Özellikle Artvin’de yazılmış şairlerimizin, yazarlarımızın kitaplarını, romanlarını okumaların öneriyorum. Hem kendi kültürümüzü ve insanımız geçmiş dönemdeki Artvin’in yaşamsal zorlukları anlatan romanlar, makalelerimiz var. Onlara ilgi göstermesini özellikle tavsiye ediyorum. Hem geçmişle gelecek arasında köprü kurulması bakımından hem de Artvin’de sosyal yönden dokusu güçlü bin civarında insanımızın kısa biyograflarını yazdım. Sosyal medya hesabından bunları paylaştım. Burada amacım bir şehrin hatıralarını ve kültürünü geliştirmekti. Ben bunu yaptığıma inanıyorum. Anadolu’nun bir başka şehrinde bu kadar donanımlı bir çalışma oluşturulamadı. Bu bizim için bir avantaj. Ben Ömer Yerlikaya olarak bu eserleri üretmeye çalışıyorum. Lütfen gençlerimiz; Ömer Yerlikaya okumanın gayreti ve heyecanı içinde olsunlar. Ben gençlerimizi çok seviyorum ve onlara çok güveniyorum.
 
VARAN : Şu ana kadar kaç roman yazdınız, isimlerini söyler misiniz?
 
YERLİKAYA: İlk romanım ‘Rüzgârlı Tepeler’ idi. 600 sayfanın üzerinde hacimli bir kitaptı. Daha sonra ‘Bu Şehrin Delikanlısı’nı yazdım. Yaşanmış bir hikâyenin öyküsü idi. Arkasından ‘Küçük Şehrin İnsanları’ romanım var. Hatila’da bir dönem orman işçilerini ve kamyoncuların hikayeleri anlatan gerçek yaşamdan alınan öykünün romanlaştırılması idi. 4. romanım ‘Çapulacılar Sokağı’nı yazdım. Burada 1915 yılından itibaren bir şehrin hatıralarını, bir şehrin dokusunu anlatan bir çalışma idi. Gerçek yaşamdan alınan bir hikayeydi. Yine hacimli bir kitap idi. Daha sonra özgün çalışmalara yöneldim. Yaşamsal gerçeklerle örtüşen bir hikâye vardı. İspir’in dağ köyünde yaşayan bir ailenin hikayesi idi. O aile bir şekilde Artvin’e yerleşik olarak geldi. Onu kullandık. ‘Beyaz Ali’ benim 5. romanımdı. Şimdi yeni çıkan ‘Çam Sakızı’ benim 6. romanım. İki de ansiklopedik boyda biyografiler oluştuğu eserim var.
ÖMER YERLİKAYA: insanları mutlu etmek beni çok mutlu ediyor. Özellikle gençlerimize büyük önem veriyorum.
 
VARAN: Titiz bir çalışma yapıyorsunuz. Bir romanı yazmak ne kadar zaman alıyor? Araştırmacı gazetecilik yönünüz de var. Romanda geçen konuları nasıl irdeliyorsunuz. Belli yerlerden teyit mi ediyorsunuz?
 
YERLİKAYA: ‘Çapulacılar Sokağı’nı yazarken çok araştırdım. Üniversitede arkadaşlarla temasımız oldu. Özellikle tarihi konularda yanlışlık yapmamak için bir araya geldik. Öyle bir kurgu oluşturduk. Öte yandan ‘Bu Şehrin Delikanlısı’nı yazarken de Gürcü Hüseyin’in hayatını anlatırken onlarca insanla görüştük. Tabii ki romanlarda bilgi belge niteliğin de insanlara konuşmamız, diyaloglar gerekiyor. Alt yapı gerekiyor. Önce kurguyu kafamda kuruyorum. Daha sonra eski insanlarımızdan dinlediğim hikayeler var. Artvin’de gerçekten yaşanmış olaylar var. ‘Çam Sakızı’ romanında onları peyder peyder anlatıyorum. Artvin vilayetinde 1950’lilerin öncesinde ve sonrasında yaşanan olayların hikayesi var. Daha sonra mizansen olarak kurgulanmış olaylar var. Her ikisini birden harmanlamaya çalışıyorum. Roman yazmak kolay bir şey değil. Editör çalışmasından tasarıma kadar, baskısına kadar çok zor aşamalar gerekiyor. Benim için aslında roman yazmakta öte diğer aşamaları geçmek çok zor. Özellikle maliyet konusunda ortaya çok yüksek rakamlar çıkıyor. Bunları aşmak geriyor. Benim en büyük zorluğum yayın evi ile olan ilişkilerimi çözüme kavuşturmak. Yoksa yazı konusunda verimli bir insan olduğumu düşünüyorum. Bir yıl içinde 600 sayfa romanı ortaya çıkarabiliyorum. Ondan sonra birkaç ay dinleniyorum. Tabii ki kafamda roman çalışması var. Onun kurgusuna hazırlanıyorum. Yani o alt yapıyı tamamladıktan sonra romanıma başlıyorum. Yeniden sil baştan okuyorum, düzeltiyorum. Daha sonra yayınevi de yapıyor. Editörden de geçiyor son şeklini aldıktan sonra okurları karşısına çıkıyor.  
 
VARAN: Verdiğiniz röportaj için teşekkür ederim. Son sözlerinizi alalım.
İstanbul Gayrettepe’deyim. Çok güzle bir söyleşi yaptık kanaatini taşıyorum. Buradaki dostlarımız akın akın geldiler. Etkinlik çok güzel oldu. Selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Artvin ve Artvinlileri biz seviyoruz. Artvin’e yapılan her şeyi çok değerli buluyoruz. Ben de yazar olarak elimizde geldiği kadar Artvin’imizi her tarafta duyurmaya çalışıyoruz. Bir kültür elçiliği görevini hepimizin üstlenmesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
SON SÖZ: Artvin adına elini taşın altına koyan tüm yazar, şair ve sanatçılarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız. Sizler Artvin’in bir değeri ve birer kültür elçilerisiniz…   
 
 

Bu haber 1180 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08haber- Röportaj Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com