13.01.2020
ARTVİN’DE HALK PAZARININ ‘YER SORUNU’ DEVAM EDİYOR Halka hizmet için koltuklara oturan atanmışlar ve seçilmişler arasındaki siyasi kavga Artvinliyi mağdur ediyor. Artvin halk pazarı Atapark etrafında açıkta hizmet veriyor. Son günlerde yağan kar yağışı 13 Ocak Pazartesi günü pazara gelen esnaf ve vatandaşı mağdur etti. Soğukta tezgâh açan esnaf isyanda ‘Yeter artık çözün bu sorunu!’ diye siyasileri eleştirilerde bulunuyorlar.

 Artvin’de her hafta pazartesi günleri kurulan halk pazarı, uzun yıllardır Artvin İl Özel İdaresine ait Çok Katlı Otopark üzerindeki kapalı alanda Artvin’de yaşayan vatandaşlara hizmet veriyordu. Pazarcı esnafı ve vatandaşlar bu pazar yerinden memnun idiler. Tüketiciler, pazarda özellikle yöresel ürünlere ilgi gösteriyordu. Başta Artvin’deki üretici kadınlar olmak üzeri yerli üreticiler, ev ekonomilerine hatırı sayılır girdi sağlıyordu.  

Geçtiğimiz yıl dönemin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe yaptığı bir proje ile pazar yerini Çok Katlı Otopark, Spor Salonu ve Milli Eğitim Müdürlüğünün arkasındaki Kavaklı Sokak üzerindeki yeri ‘Pazar Yeri’ olarak kullanmak için üstünü kapattırdı. AK Partili Başkan Kocatepe girdiği yerel seçimi kaybedince buraya taşınma işlemi gerçekleşemedi.
31 Mart Yerel Seçimlerinde Belediye AK Parti’den Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti. Yeni seçilen Başkan Elçin, halk pazarında esnafı dinledi ve ‘esnafın istemediği yerde asla pazar tezgâhı açılmayacak.’ dedi. Öte yandan Artvin İl Genel Meclisi AK Parti’nin çoğunluğu sağlaması nedeniyle bu pazar yerini daha önceden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsis edildiğini gerekçe göstererek Belediyeden burayı boşaltmasını istedi.
CHP Başkan önce Çok Katlı Otopark önündeki Halitpaşa Meydan’ında pazarcılara tezgahlarını açtırdı. Buradaki yer, yayalar ve araçlar için sorun çıkarınca Artvin Belediyesi, kendi hizmet binası önünde Atapark etrafında tezgâh açtırmaya karar verdi. Başkan Demirhan Elçin, kendisine yöneltilen  ‘Üstü kapalı pazar yerine neden taşınmıyorsunuz?’ sorularına daha önceden Belediye Meclisince yapılan yerin imar planında tahsis karar olmadığını söyleyerek eleştirileri reddetmişti.
CHP’li Başkan Elçin, “Vatandaşın ve pazar esnafının istemediği hiçbir yeri zorlama ile pazar yeri olarak ilan etmeyeceğiz” diyerek eleştirilere cevap verirken AK Parti’nin ağırlıkta olduğu İl Genel Meclisi sessizliğini koruyor.
Gazeteci Hatice Nur Ersöz, bugün pazar yerine giderek durumu yerinde fotoğrafladı ve özellikle üreten kadınlara verilen zahmetten dolayı pazarcı esnafının kızgın olduğunu yazdı. Esnafın:‘Zaten Artvin’de esnaf zor günler geçiriyor. Bizim ekmeğimizle oynamayın!’ uyarısını not düştü.
 
Artvin’deki siyasi kavganın faturası her zaman olduğu gibi vatandaşa çıkıyor. Kış aylarının kendini hissettirdiği bugünlerde inatlaşma, kaosa yol açıyor.
Artvin’i yöneten siyasilere ortak akıl çağrısı yapıyoruz. 

Bu haber 701 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com