09.01.2020
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, doğal gazın durdurulması ile ilgili Çayağzı Mahallesi’nde basın açıklamasında bulundu. Başkan Elçin, Çayağzı Mahallesi’nde bulunan akaryakıt istasyonunda Artvin halkı ve basın mensuplarıyla bir araya geldikten sonra doğal gaz firmasının çalışmalarını gerçekleştirdiği Çayağzı Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki üst geçide kadar yürüyerek burada doğal gaz çalışmalarının neden durdurulduğu hakkında basın açıklamasında bulundu. Doğal gaz firmasının bozduğu, yollara yama yapılarak halkın hizmetine sunulmayacağını belirten Başkan Elçin; "Bu yolu görüyorsunuz toz toprak içinde kimse Artvin’i sahipsiz sanmasın, Artvin bizim belediyeciliğimizde asla sahipsiz ve yalnız kalmayacaktır." dedi.

 Başkan Elçin, Çayağzı Mahallesi’nde yaptığı basın açıklamasına şehre doğal gazın gelme sürecini ve neden durdurulduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiği açıklamasında şunları kaydetti: 

“Akmercan Doğalgaz Şirketi 02.04.2019 tarihinde Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne Fevzi Çakmak Caddesi Artvin şehir girişi köprüsü ve devamı olan şehir merkezindeki AVM kavşağına kadar olan alanlarda kazı yapma izni istemiş ancak Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 17.04.2019 tarihinde bu alanlarda doğal gaz hattının kazı iznini vermemiştir.
Akmercan Doğalgaz şirketi 04.07.2019 tarihinde Belediyemize müracaat ederek karayolları izin vermediği için doğal gaz getirme şanslarının olmadığı bu nedenle karayoluna ait yolun Belediyemizce Karayollarından devir alınmasını talep etmiştir.
Belediye’miz Artvin halkının doğal gazdan mahrum kalmaması için aynı gün 04.07.2019 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında yolun Karayollarından devir alınmasını; Belediye Meclisi’ndeki tüm üyelerin mutabakatı ile yani oybirliğiyle kabul ederek karar almıştır.
04.07.2019 Tarihli 74 Sayılı Meclis kararımız kesinleştikten sonra 06.08.2019 tarihinde Artvin şehir giriş köprüsünden AVM kavşağına kadar olan Karayolu güzergahının, bakım-onarım-temizlik vs. dahil olmak üzere yolun tüm sorumluluğunun Belediyemize devrini Karayolları Genel Müdürlüğünden talep ettik.
Karayolları 05.09.2019 tarihinde yolun Belediyeye devrini kabul etti ve yolun tüm sorumluluğu Belediyemize geçti.
Zaman kaybetmeden 06.09.2019 Tarihinde Akmercan Doğalgaz şirketi ile protokol imzalandı.
24.10.2019 tarihli Artvin İl Emniyet Müdürlüğü yazıyla 26.10.2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile yani 09 Kasım 2019 tarihine kadar doğal gaz hattı kazı çalışması için trafiğin kesileceğini belirtmiştir. 
Akmercan Şirketi de kamu oyununda bildiği gibi en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar tüm evlere doğalgaz verileceği taahhüdünde bulunmuştur. 
-15 Kasım’a kadar doğal gaz veririz- dediler. 1.5 ay geçti hala doğal gazın bağlantısını yapamadılar
27.12.2019 tarihine kadar Akmercan şirketince taahhüt edilen 15 Kasım 2019 tarihinden yaklaşık 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen doğal gaz şebeke çalışmaları bitmediği gibi yapılan hatların testini yapabilmek için bile doğal gaz bağlantısı sağlayamadıklarını tespit ettiğimiz için, söz gider yazı kalır misali bir ek protokol hazırladık. Akmercan şirketinin imzalamasını istedik. Şirket bu yük çok fazla ben bu yükümlülüğe girmem dedi ve protokolü imzalamadı.
Değerli hemşerilerim ve basın mensupları yolun halini görüyorsunuz bu yol yama yapılarak halkımızın hizmetine sunulur mu? 
Protokolde Şirketten bu yolun eski haline getirilmesini talep ettik.
Hatta Sn. Valimiz Yılmaz Doruk’un talimatları ile bu yolun önemli bir maliyetini Özel İdare üslendiği halde, Akmercan Şirketi “Ben Özel İdare ile birlikte olsa bile tüm caddenin asfaltlanmasını yapmayı kabul etmiyorum.” dedi, Akmercan Şirketinin Belediyemize ödemesi gereken yol tahribat bedelini almayacağımızı protokole yazmış olmamıza rağmen, ek protokolü imzalamayı reddetti ve bizde aynı gün Akmercan Şirketi ile Belediyemiz arasında imzalanan Ana Protokolü tek taraflı olarak fesih ettiğimizi yazılı olarak kendilerine bildirdik ve tüm çalışmaları durdurduk.
Bu durumu yazılı olarak Artvin Valiliğine ayrıca bilgi için bildirdik.
Ne yapsaydık yani durdurmasaydık da tahrip ettikleri yolu asfaltlamayı sulamayı reddeden şirkete buyur gel yap sen ne büyük hizmet getiriyorsun yaşa var ol diye alkışlasa mıydık?
Hemşehrilerimin mağdur olmasına asla izin vermem
yaptıkları işi bedavamı yapıyorlar parayla iş yapıp yıllarca para kazanacaklar onlar kazanacak diye, Artvin Belediyesi olarak hemşerilerimizin mağdur olmasına asla izin vermeyeceğimiz için imalatı durdurduk.
Kimse Artvin’i sahipsiz sanmasın, Artvin bizim Belediyeciliğimizde asla sahipsiz ve yalnız kalmayacaktır. Belediye Meclisimizin bütün siyasi partileriyle beraber Artvin’i ilgilendiren hayati konularda tek yumruk olmuşuzdur.
Şu anda bu yolu görüyorsunuz toz toprak içerisinde 26 Ekim 2019 tarihinde işe başladılar bir gün bile bir kez bile toz toprak olmasın diye sulama yapmadılar taahhütlerini yerine getirmediler.
Yolu sürekli olarak Belediyemizce İtfaiye araçları ile suluyoruz
Bu bizim değil şirketin görevi. Ayvaz hırsız ev sahibini bastırır misali şirket zeytinyağı gibi üste çıkıyor buna asla müsaade etmeyeceğiz.
Az öncede belirttiğim gibi 27 Aralık 2019 tarihinden beri bütün faaliyetlerini durduğumuz halde ve kendileri de Belediye bizim iş yapmamızı durdurdu diye yaygara yapmasına rağmen halen daha Artvin Erzurum yolu üzerindeki Halis Yılmaz Köprüsü’nün orada Belediyemiz sınırlarında çalışmaya izinsiz devam etmektedir sabahleyin de zabıta ekiplerimiz çalışmalarını tekrar durdurdu.  Şirketler alışmışlar önce yap sonra izin al ya da işi geçiştir. Kârına kâr kat, yağma börek keten helva!
Yok öyle bir şey bundan sonra herkes kurallara ve kamu otoritesine eksiksiz uyacak.
Son kez söylüyorum. Ben Belediye Başkanı olduğum müddetçe Artvin’ i, Artvinliyi asla ezdirmeyeceğim, asla sahipsiz bırakmayacağım bunun bedeli ne olursa olsun hemşehrilerimizin mağdur olmaması için her türlü mücadele ve çalışmayı yapacağım.
Herkes aklını başına alsın ve sorumluluklarını yerine getirsin!” şeklinde konuştu.
Basın açıklamasından sonra basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 
Artvin Kent Haber Gazetesinden Orhan Sevinç:” Yolun karayollarına devredilip edilmeyeceğini ve çalışmaların siyaseten mi durdurulduğunu ” sordu.
Başkan Elçin: “Süreç içerisinde ilerliyoruz. Karayolları, devralmak istiyoruz derlerse devrederiz. Akmercan parayı verse de vermese de biz bu yolları yapacağız. Belediye olarak eski halinden daha iyi haline getireceğiz. Halkımıza rezillik çektirtmeyeceğiz. Karayolları bizim size teslim ettiğimiz gibi verin geri alırız derse seve seve veririz üstüne bir de para veririz. Teknik olarak buraya asfalt ne zaman dökülüyorsa o zaman dökeriz kaldırımları da güzelce yaparız. 
Burada devletin en ufak siyaseti olmadı. Ne karayolları ne Özel İdare ne Valilik ne de iktidar partisinin bu konuda herhangi bir engeli yoktur. Bize engeli çıkaran çizip de oynamayan Akmercan şirketidir. Asla siyaset yoktur olanda vardır deriz olmayanda yoktur deriz.   
Artvin Medya’dan Turan Altınkaya: ”Karayollarından yolu devraldınız bu yolu şu haliyle karayollarına tekrar devredecek misiniz Nisana kadar çalışmalar durdu mu?” sorusunu yöneltti.
Belediye olarak para almayacağız Akmercan veya farklı bir şirket bu yolu 10 cm asfalt yapmayı kabul ederse protokol imzalarız çalışmalarına devam eder. Eskiden doğalgaz gelecek ama nereden geçecek mecburen yolun ortasından geçer diye düşünüyorduk. Yok öyle bir şey ihale edilirken sahayı gezecekler biz buradan nereden geçireceğiz diyecekler gerekirse tek boruyla değil iki boruyla geçerler. Yolları da bozdurtmayız. Doğal gaz imalatına devam edeceğiz diyorlarsa gelsinler yeni bir protokol yapalım 2 ay önce şifahen konuştuklarımızı unutuyorlarsa 5 yıl sonra zaten unutacaklar demek ki 30 yıl boyunca bu yolları Artvin Belediyesi bütçesinden yaptırma imkânı olmayacak halkımız köstebek yuvası yolları kullanmak zorunda kalacak. Bunlara asla müsaade etmeyeceğim. Şirket bunu sebep göstererek ihalesini iptal edecekse canı sağ olsun. Biz doğal gazın engeli olacak olsaydık Karayollarından bu yolu almazdık. Şirket Artvin halkına karşı siyaset yapmamalı yapmasına da izin vermeyeceğiz. 
Nisan ayına kadar teknik olarak asfalt dökme şansımız yok. Bu haliyle de karayolları yolu devralmaz. Karayolları devralmak isterse biz de nasıl aldıysak o şekilde devrederiz. Artvin Belediyesi olarak biz buraya eski halinden daha güzel yapacağız. 
 Gazetecilerden sonra bölge halkı: Evlerine doğalgaz tesisat hattı alan vatandaşlar durumunu sordu.
Başkan Elçin: “Doğalgaz şirketi Artvin Belediyesini ve Artvin halkını mağdur etmeyecek protokolü imzalamayı kabul ederse çalışmalara devam eder. Önce yaparız sonra izni alırız diyorlarsa Artvin Belediyesinden izin alamazlar bu inşatta da aynı elektrikte de aynı önce izin alacaklar sonra yapacaklar. Sizin evinize kadar tesisat geldiyse alttan geçen boruya da doğalgaz verirseler evinize doğalgaz gelir ama daha şehre gelecek yerde doğalgaz bağlantısını yapmamışlar. “ dedi.
 
Basın açıklamasına; CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP, İyi Parti ve MHP Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Bu haber 805 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : artvin.bel.tr

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com