02.01.2020
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Ocak Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda, Artvin’in hakkını kimseye yedirtmeyeceğini söyleyerek doğal gaz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Elçin Orta Mahalle’de bulunan Star (Havuz) Düğün Salonunda gerçekleştirilen 2020 Yılı Ocak Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısı’nda doğal gaz firması Akmercan şirketinin şehirde yaptığı “Artvin Belediyesi şehre doğal gaz getirilmesini engelliyor” algı operasyonuna cevap verdi.

 Başkan Elçin:”Akmercan Firması Artvin’e doğal gaz getirmek için Korzul’dan AVM kavşağına kadar 5 km’lik yol Karayollarına ait olduğundan Karayolları doğal gaz alt yapı kazısına izin vermediği için hemşehrilerimizin doğal gazdan yararlanabilmesi için Karayollarına ait 5 km’lik yolu Belediyemizin sorumluluğuna aldık. Artvin Belediyesi olarak büyük bir fedakârlık göstererek karayollarından bu yolu aldık ama Belediye olarak dedik ki bu yolu bozarsanız bu yolu size yaptırırız. Benden sonra başka belediye başkanı gelir Artvin Belediyesinin bu 5 km’lik yolu yapmasına gücü yetmez. 30 yıl boyunca da bu yolu doğalgaz firması ile karşılıklı iyi niyet çerçevesinde beraber yaparız, diye anlaştık. Doğal gaz firması da tamam dedi. Bunun üzerine doğal gaz firmasının önü açıldı ve çalışmalara başladılar.

15 Kasım 2019 tarihinde Korzul’da 1000 abonenin teknik olarak alt yapılarına hazırlayacağız ve para ile doğal gaz satacağız evlerde doğalgaz kullanılacak dediler. 2020 Ocak ayının 2’sindeyiz yapamadılar. Yolları kazmaya başladılar ben dedim ki ben size bunu Kasım da filan yaptıramam çünkü bu sene Belediyemizin Fevzi Çakmak Caddesinin asfaltını dökecek imkanı yok. Şehrin girişi perişan olur izin vermem dedim. Belediyenin bütçesi ile asfaltlama yapamayız ama siz firma olarak kendiniz asfaltlama yaparsanız yolları kazın fazlada geciktirmeyin çünkü soğuk havalarda asfalt dökülmüyor dedim.
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt’un da içinde olduğu bir heyet ve Akmercan Bölge Müdürüyle birlikte Sn.Valimizin yanına gittik.  Bu sene şehre doğal gaz firması gaz getirmek istiyor bizler de tamam diyoruz ama bu yol Artvin’in giriş yolu ve bu yollar bozulacak. Belediye olarak 2019’un sonuna kadar  asfalt yaptıracak gücümüz yok dedik. Artvin Valiliği olarak sizler de istiyorsanız Akmercan da istiyorsa hep birlikte taşın altına elimizi koyalım, dedik. Sn.Valimiz Yılmaz Doruk olaya olumlu bakarak bu sene vatandaşlarımıza doğal gaz verelim dedi. Belediye olarak biz Akmercan’dan tahrip ettiği yolun karşılığında alacağımız paraya hiç dokunmadan İl Özel İdaresini yatıralım dedik. Vali Bey de olumlu karşıladı. Heyeti İl Özel İdaresine gönderdi. İl Özel İdaresi de tamam dedi. Akmercan bize ne kadar para verdiyse biz hiç dokunmadan onu İl Özel İdaresine göndereceğiz onlarda eğer maliyet o ücretin üstündeyse İl Özel İdaresi ile Akmercan firması üzerini tamamlayarak aynı özelliklerde asfalt dökecek diye şifayen anlaşıldı.  Söz uçar yazı kalır anlayışı ile bu mutabakatı yazılı protokole çevirelim dedik.
Akmercan firması şifayen söyledikleri şeyleri yükümlülüğü fazla diye yazılı olarak imzalamayarak kabul etmedi.
Bu olayın üstüne doğal gaz firması yetkiliyse yeniden bir araya gelerek Vali Beyin huzurunda heyetle birlikte yaptığımız konuşmayı hatırlattık fakat firma yetkilisi yük bize çok biniyor diye kabul etmedi. Daha önce doğal gaz firması ile yaptığımız kazı çalışması protokolünü iptal ettiğimizi yazılı olarak bildirdik. Bu durumdan Artvin Valiliğini de bilgilendirdik.
 
Akmercan firması Artvin Belediyesi doğalgazı durdurdu diyormuş! Hatta abone olanlara gelin paranızı geri verelim diyerek Belediye aleyhinde propaganda yapıyormuş.
Doğal gaz firması hala daha döşediği doğalgaz borularının sağlamlığını test edebilmek için doğal gazı ana borularına veremedi ki doğal gaz firmasının kazdığı yerlerin üzerini örtelim. Bırakın abonelere doğal gaz verme işini, işi bozduğu yerlerin zemin kaplaması aşamasına bile getiremedi. 
Akmercan’a şunu söylüyorum: Aklınızı başınıza alın siz ticaret yapıyorsunuz, biz kamu görevi yapıyoruz. Siz para kazanacaksınız diye Artvin’in yollarını köstebek yuvasına çevirtmem. Artvin halkının çektiği eziyeti ve maddi zararın bedelini ödemedikçe asla Artvin’e de tek bir kazma bile vurdurmam. Artvin’in hakkını kimseye peşkeş çekmem” dedi.
 

Bu haber 1014 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com