26.11.2019
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele” günü nedeniyle Türkiye genelinde farkındalık etkinlikleri yapıldı.

 

İYİ Partili kadınlar basın açıklaması ve esnaf ziyaretleriyle 6284 sayılı yasayı anlatan broşür dağıttı.

 

İYİ Parti İl Binası’nda düzenlenen basın açıklamasında basın metnini okuyan İYİ Parti Kadın Politikaları Başkan Serap Akyüz şunları söyledi;
 
´Bugün, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ülkemizde 2019 yılı içerisinde şu ana kadar 389 kadın isteyerek, bilerek, kasten öldürüldü, katledildi. Öldürülen bu kadınların, 200´den fazlası aile üyeleri tarafından katledildi. Öldürülen kadınların yüzde 53´nün ´neden öldürüldüğü´ belirlenemezken, yüzde 23´ü kendi hayatına dair karar verdiği için, yüzde 5´ise ekonomik sebeplerden öldürüldü. 2016-2018 tarihleri arasında Türkiye´de bin civarında kadın, cinayete kurban gitti. Kadın cinayetleri rakamlarla bu kadar korkunç bir görüntü çizerken, kadına yönelik istismar ve şiddettin ise istatistiğini tutabilecek bir araştırma yoktur, olamaz.
 
Çünkü en az kadına yönelik görünür şiddet dışında; cinsel, psikolojik, ekonomik istismarla birlikte, görünmeyen şiddet. Dolaysıyla farkındalığında olmayacak sayısız kadın varlığı var ve tespit edilemiyor bile.
Çağlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında kadın kutsal görülmüş ve övülmüştür. Ümmetinden olduğumuz sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed, ´Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah´tan korkunuz. Zira siz onları Allah´ın bir emaneti olarak aldınız´ diye buyurmuştur.
 
Yolunda ilerlediğimiz Atatürk, ´Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın´ diyerek kadının önemini vurgulamıştır.
 
25 Kasım´da, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde kadının değerine ilişkin farkındalığı artırmak ve kadına yönelik şiddet ve istismarın önüne geçmek için örgütlenmek bizlerin görevidir. Unutmayalım ki kadın annedir, kız kardeştir, eştir ve can parçası kız evlattır. Kadına sahip çıkmak onurlu, şerefli ve insan olan herkesin görevidir. Kadına şiddete hayır diyoruz. Bütün kadınlarımıza en derin selam, saygı ve muhabbetlerimizi sunuyoruz´ diye konuştu.
 
İYİ Partililer gün içinde 6284 sayılı yasayı anlatan broşürleri dağıtarak halkı bilgilendirdi.

Bu haber 424 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com