23.11.2019
Eğitim Sen, "Eğitim Meselesi Memleket Meselesidir" diyerek 23 Kasım 2019 tarihinde Ankara´da bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

 

Ankara Valiliği´nin basın açıklamasına geç izin vermesi nedeniyle birçok şube Ankara´ya gidemedi. Her şube bulunduğu illerde ortak basın metnini eş zamanlı olarak kamuoyu ile paylaştı. Artvin’de Halitpaşa Meydanı´nda yapılan basın açıklamasına CHP İl Başkanı Ahmet Biber, 78´liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Eğitim Sen üyeleri katıldı.

 

Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş´ün okuduğu basın metninde ise şu ifadeler yer aldı;
 
Tarihin en eski mesleklerinden biri olan öğretmenlik, sadece insanlığın yaşı ile eşit olan değil aynı zamanda da en etkili ve tarihin gidişatını etkileyen işlerinden biri olmuştur. Genç kuşakların yaşama hazırlanması ile beraber, geleceğin nasıl şekilleneceğini etkileme gücüne sahip olan öğretmenlik, bu nedenle her dönem göz önünde bulunan ve önemsenen veya önemsenmesi gerektiği düşünülen mesleklerden biri olmuştur.
 
Yaptıkları işin gereği olarak, yaşamın içinde var olan ile beraber olması gerekeni de öğrencilerine gösteren; kendilerinden egemenlerin istediğini değil de insanlığın evrensel değerlerini sınıf içinde her gün yeniden üreten öğretmenler, bu özelliklerinden dolayı tarihin kimi dönemlerinde iktidarların hedefi haline gelmiştir. Katledilmişler, ihraç edilmişler, sürülmüşler ancak hiçbir zaman hayallerinin ve gerçeğin peşindeki serüvenlerinden vazgeçmemişlerdir.
 
AKP’nin ilk kez iktidara geldiği 2002 seçim bildirgesinde “öğretmenlik mesleğinin toplumda hak ettiği itibarı yakalayabilmesi için öğretmenlerin nitelikleri arttırılacak buna paralel olarak özlük hakları ve çalışma şartları iyileştirilecektir.” İfadesi yer almıştır. Ancak 17 yıllık AKP iktidarında öğretmenlik mesleğinin bırakalım toplumda hak ettiği itibarı yakalamasını, öğretmenler tarihin hiçbir döneminde AKP iktidarında olduğu kadar itibar kaybına uğramamıştır. Geçtiğimiz yıllar içinde göreve gelen her bakan fırsat buldukça öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ifadeler kullanmışlardır.
 
Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşananlar, Türk Lirası’nın aşırı değer kaybı, enflasyonun hızla artması, tüm toplum kesimlerini olduğu gibi, bir milyonu aşkın eğitim ve bilim emekçisinin çalışma ve yaşam koşullarını da ciddi anlamda olumsuz etkilenmektedir.
 
Çok basit bir hesap yapacak olursak 2008 yılında 1196 TL alan bir öğretmen 23 çeyrek altın alabiliyor iken (1 çeyrek 53 TL) bugün 4370 TL alan bir öğretmen 10 çeyrek altın (1 çeyrek altın 442 TL) alabilmektedir. Altın üzerinden bakıldığında AKP hükümeti bizlere 13 çeyrek altın borçludur. Yaşadığımız sorunlar sadece ekonomik değildir.
 
Öğretmenlik mesleği kimi özel günlerde yöneticiler tarafından hamasi nutuklarla göklere çıkartılsa da tüm eğitim çalışanları
 
- Düşük ücretlerle çalışmaktadır
- İş güvencesi kaygısı yaşamaktadır
- Siyaseten atanan yöneticilerin baskısına maruz kalmaktadır
- Bilimsel olmayan öğretim programlarını kullanmak zorunda kalmaktadır
- Eğitim politikalarının belirlenmesinde söz sahibi değildir
- Eğitim ortamında şiddete maruz kalmaktadır
- Siyasi kadrolaşma ve siyasi yakınlık nedeniyle ayrımcılığa uğramaktadır
- Sözleşmeli, ücretli ve kadrolu olmak üzere farklı şekilde istihdam edilmektedir
- Atamaları yapılmadığı için kamuda veya özelde güvencesiz, açlık sınırı altında ücretlerle çalışmak zorunda bırakılmaktadır
- Mülakat vb yöntemler siyasetin eğitimin her alanına müdahale etmesine yol açmıştır.
 
Siyasi iktidar her alanda olduğu gibi, birçok icra işlerini dernek vakıf ve cemaatlerle yürütmeye devam etmektedir.
 
Eğitim iş kolunda da bazı cemaat uzantıları olan vakıf ve derneklerle yaptığı protokollerle okullarda bakanlığın kendisinin yeterli personeli olduğu halde bu dernekleri dini eğitim adı altında eğitim öğretim faaliyetlerine dolaylı yollardan katmaktadır.
 
Bu protokolleri iptal davaları kazandığımız halde yeni ek protokollerle bu cemaat ve vakıfların eğitim-öğretim faaliyetlerine okullarda devam ettiğini biliyoruz.
 
Gücümüz yettiği kadar sizlerle birlikte laik bilimsel eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Bu haber 415 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com