02.11.2019
Değerli dostlar; Artvin ve ülkemize çok özel bir aydını, çok kıymetli bir dostu Naci Özen’i namı diğer Mazlum Çoruh’u kaybetti. 14 Ekim 2019 tarihinde ikamet ettiği İstanbul’da beyin kanaması geçirdi. 5 gün makineye bağlı olarak yaşatılmaya çalışıldı. Beyin ölümü gerçekleşmiş ama kalbi hala atmaya devam ediyordu.

 

 
Bu benim için çok manidardı. Çok anlamlıydı. Çünkü kendisini yaklaşık 14 yıldır yakından tanıyordum. Cenazesine gittim. İstanbul Şişli´deki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı. Son yolculuğunda dostları onu yalnız bırakmadı. Ben Kafkasör Festival alanının sahibi Murat Gökçen ile birlikte mezarlığa gittim. Murat Bey’in annesi ve babası da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yatıyor. O gün 5 cenaze vardı. Biri başka mezarlığa götürülürken 4´ü Zincirlikuyu´da defnedildi. Mazlum Çoruh´un defnedildiği yer dikkatimi çekmişti. Sanki özel bir yer seçilmişti. Onun dünya görüşüne, yaşamın uygun bir yer. Çok güzel bir ağacın altındaydı kabri. Ailesine sordum.
 
Burayı siz özel satın mı aldınız, yeri siz mi beğendiniz? Mezarlık yönetimi belirliyormuş yerleri. Cenazesine Hüsnü Özyeğin´de geldi. Ama benim gözlerim bir dönem İstanbul Belediyesi´nde birlikte çalıştığı, akrabası köylüsü İstanbul tarihinde ard arda 3 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapmış olan hemşerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Kadir Topbaş´ı aradı. Buradan soruyorum. Neden yoktu? Hadi gelemedi bir çelenk de mi gönderemezdi?
 
Beyin ölümü gerçekleşen bir insanın kalbi 5 gün daha atmaya devam etmişse tamamlamak isteyişte yarım kalan kendisi için anlamlı çok büyük projelerindendi.. Bir de Mazlum Çoruh emekli maaşının tamamını üniversite eğitimi alan kız öğrencilere burs olarak veriyordu. Bir ülkeye, millete hizmet etmenin en güzel yolunun kız çocuklarını okutmak olduğunu söylerdi. Bildiğim kadarıyla 10 kız öğrenciye burs veriyordu. Ona çok fazla öğrenci gidiyordu. Elinden bir şey gelmeyince de çok üzülüyordu. Aslında hali vakti yerinde olan ama bu bilinçten uzak vicdanları taşlaşmış insanlara çok kızıyordu. Şöyle diyordu;
 
”Oğlum benim emekli maaşım öyle yüksek falan değil. Ben maaşımın 200-300 TL’sini harçlık olarak ayırıyor kalanı 10 öğrenciye paylaştırıyorum. Yetişemediğim yerde dostlarıma durumu anlatıyor, onlardan katkı alarak çocuklara göndermeye çalışıyorum. Ben bu yıl çok korkuyorum. Korkum, maddi durumu iyi olmayan eğitim gören çocukları mezun edene kadar yaşayamamak!  Ben bundan önce çok ciddi bir hastalık geçirdim. Zonadan ötürü çok acı çektim ve zorlu bir tedavi süreci yaşadım. Allah ömür verdi 2 yıldır yaşıyorum. Ama her an her şey olabilir.
 
Benim bir başka korkum da biliyorsun, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisans yapıyorum. Barajlar ve Hidroloji üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Bu benim 2. yılım “TEZ” aşamasındayım. Tez için Yusufeli’ndeki tüm dereleri mansabından menbasına dolaştım. Bana yol arkadaşlığı yapan Uzun Ahmet’e teşekkür ediyorum. Ölçümler ve fotoğraflama işlemini bitirdim. Bunun tez haline getirilmesi gerekiyor. İnşallah ömrüm kâfi gelir de bu yüksek lisans eğitimimi tamamlarım. Ben 75 yaşında bir insan bu işlere neden uğraşırım. Bu yaşta İstanbul Teknik Üniversitesi gibi zor bir üniversitede neden kafa yorarım? Çünkü kendimi görevli hissediyorum.
 
Ülkem üzerinde oynanan oyunları Türk halkının gözü önüne koymak istiyorum. Beni yüksek lisansa kabul etmiyorlardı. Bu yaştan sonra neden buna ihtiyaç duydun diye sordular. Ben de okumanın yaşının olmadığını, İslam’ın ilk emri ve ayetinin okumak olduğunu söyledim. Beni kabul eden hocama çok sorular sordum. Tespitlerimi aktardım. Sınıfta bulunan öğrenciler torunum yaşlarda. Hocalar oğlumdan küçük.
 
Tez için gezdiğim, dolaştığım yerleri makale halinde kaleme aldım. Yazı dizisi halinde sosyal paylaşım sitesindeki kendi sayfamdan paylaştım. Bunları yerel gazeteler yayınladı. Kaç kişi okudu, dikkate aldı deseniz çok az olduğunu biliyorum. Çünkü “KUSURSUZ ENERJİ PLANI” kitabını yazdım. Kitabın içindeki bilgi ve belgeleri ilgili kurumlara, idarecilere, Cumhurbaşkanından o zamanki sistemde başbakanına, bakanlarına, milletvekillerine, genel müdürlere, valilere, kaymakamlara, belediye başkanlarına, gazetecilere, aydınlara cebimden karşılayarak gönderdim. Beni en çok üzen, kitabımı okuyup geri dönen teşekkür edenlerin sayısı 5 ‘i geçmedi. Bazıları kitabı okuduktan sonra teşekkür makalesi yazdı. Özellikle Devlet Su İşleri hiçbir cevap ver(e)medi!
 
Benim yazdıklarım asla bir iddia değil belgesi, kaynağı olan tespitlerdi. Türkiye’deki Hidro elektrik santralları ve HES’lerin enerji planı değil, Türkiye’ye diz çöktürme planı olduğunu haritalarla yayınladım. Çoruh Enerji Planı’nın asla bir enerji planı olmadığını, BOP’un bir parçası olduğunu hem yazılarımla hem canlı TV programlarında haykırarak söyledim.
 
Bana bir kişi çıkıp, ne diyorsun? Öyle bir şey yok. Diyemedi. Ben hepsine hodri meydan dedim.. Lakin duvardan ses geliyordu. Bu projenin uygulayıcılarından tık yoktu!.. Beni daha çok üzen ise, yerel idareciler oldu. Belediye başkanlarından hiç biri bu tehlike ile ilgili tek bir adım atmadıkları gibi, kitabın yüzünü açmadıklarını da biliyorum. Eğer kitabımı açıp birkaç sayfa zahmet edip okumuş olsalardı, dehşete kapılır, biz bu konuda neler yapabiliriz? Gelin bu konuda konferanslar yapalım, farklı etkinliklerle farkındalık yaratalım derlerdi. Ama adım gibi eminim ki kapağını açma zahmetinde bulunmadılar.
 
Milletvekillerimize Uğur Bayraktutan´a, İsrafil Kışla´ya da gönderdim. Onlardan da ses çıkmadı!. Çünkü onlarda okumadı!
 
Oğlum ben bugün varım yarın yokum. Bunları kendim için yapmıyorum. Kendim için yazmıyorum, geleceğimiz için konuşuyorum. Çocuklarımız, torunlarımız için haykırıyorum!  Beni dinleme zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ediyor, gözlerinden öpüyorum! (Devam Edecek..)

Bu haber 312 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com