01.11.2019
Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer, Vali Yılmaz Doruk’ makamında ziyaret etti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doruk, “3 bine yakın bitki çeşitliliğiyle bu alanda ülkemiz illerinin en baş sıralarında yer alan Artvin, sahip olduğu bu doğal zenginliğiyle yüksek kaliteli bal üretimi açısından da oldukça iyi potansiyele sahiptir. Bu nedenle ilimizdeki bal üretim kapasitesini daha da artırmak için gerekli çalışmaları yapmanın yanı sıra bu kaliteli ve organik balın yüksek talep oranına ulaşması için tanıtım ve pazarlama alanına yönelikte gerekli adımları hep birlikte atmamız gerekiyor.” dedi.

 

Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer ise, ziyarette, birlik çalışmaları ve mevcut üye sayısı hakkında bilgi verdi.
 
YUSUFELİ BALI MARKA OLACAK
 
Yusufeli ilçesinin arıcılık için ideal bir bölge olduğunu ve üretilen balın kalitesinin çok yüksek olduğunu belirten Yer, “Birliğimizin şimdilik 198 üyesi bulunmaktadır. Arılı koloni sayımız 12 bin civarındadır. Ortalama bal üretimi yıllık yaklaşık 100 ton civarındadır. Endemik çiçek çeşitliliği çok zengin olan yöremizde ballarımızın özellikleri çeşitlilik arz etmektedir. Hedefimiz Yusufeli Balını bir marka haline getirmektir.” dedi.
 
İlçede bu yıl yapılan en iyi bal yarışmasına 56 bal üreticisi katıldığını ifade eden Başkan Yer,” Balların analizleri Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde yapıldı. 1306,4 prolin ve 42,6 oranında diastaz bulunan ballar dereceye girdi. Bu tahlillerin sonucunda balımızın ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. İlçemizde genellikle çiçek balı üretilmektedir. İlçe merkezine yakın yerlerde kışlatılan arılar, bahar mevsimi ile beraber 1500-2000 rakımlı yaylara çıkartılmakta ve bölgemize has nadir bulunan endemik çiçeklerden ballarımızın üretimi gerçekleştirilmektedir.” diye konuştu.
 
YUSUFELİ BALI, TÜRKİYE’NİN EN İYİ BALIDIR
 
Yusufeli Balının kalitesi bakımından Türkiye’nin en balı olduğunu iddia eden Yer, balın tanıtımı ve pazarlanması konusunda Vali Doruk’tan yardım talebinde bulundu.
 
Başkan Yer’e Birlik Başkan Yardımcısı Muharrem Uzun da eşlik etti.
 
 

Bu haber 284 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : AVBM

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com