02.10.2019
Artvin Valisi Yılmaz Doruk, kentte hafta sonunda etkili olan sağanak yağışların ardından başlatılan çalışmalar neticesinde bölgede kapalı karayolu ve köy yolu bulunmadığını, içme suyu ve enerji sorunun çözüldüğünü söyledi.

 

 
Vali Doruk başkanlığında Borçka Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen durum değerlendirme toplantısına Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Erduran, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı ile ilgili daire amirleri katıldı.
 
İlde etkili olan şiddetli yağış ve sonrasında görülen taşkın nedeniyle en büyük tesellilerinin can kaybının yaşanmaması olduğunu belirten Vali Doruk, ” İlimizde 28.09.2019 tarihinde aşırı yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelan Borçka ilçesi başta olmak üzere Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Murgul ilçe merkezi ve köylerini etkilemiştir. Borçka ilçesinde oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi çalışmalarını halen sürdürmektedir. Hasar tespit ve jeolojik etüt çalışmaları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından büyük oranda tamamlanmıştır. Devam eden çalışmalarda yapılan hasar tespitlerine göre Borçka ilçemizde 5 konut ve 1 işyeri, Hopa ilçemizde 1 konut ve 1 işyeri, Arhavi ilçemizde de 3 konutun daha güvenli bir alana nakli uygun görülmüştür. Afet önleyici tedbir kapsamında; Borçka ilçemizde 2 konut, Hopa ilçemizde 3 konut olmak üzere toplam 5 konut için istinat yapısı önerilmiştir. Bir kez daha bütün vatandaşlarımıza “geçmiş olsun” dileklerimi iletiyorum.” dedi.
 
Devlet olarak selden ve heyelandan zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için seferber olduklarını kaydeden Vali Doruk, “ İlgili kamu kurumlarımız hasar tespit çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyorlar. Zarar tespiti ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Hizmet Grubu çalışmaları İl Defterdarlığı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ölçüde tamamlanmış olarak devam etmektedir. Gerçekleştirilen zarar tespitlerine göre de vatandaş zararı olarak, 71 vatandaşımız afetten etkilenmiş, bu afet neticesinde 1 milyon 926 bin 461TL maddi hasar oluşmuştur.”
 
Yağıştan dolayı kapanan karayolu ve köy yolunu açmak üzere toplam 37 iş makinesi ile 65 personelin görev yaptığını ifade eden Vali Doruk,” İl Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ile Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerince hasar gören yol, köprü ve menfez, dere yatağı temizliği, dolgu ve yıkılan taşkın duvarı onarma çalışmalarına aralıksız devam edilmektedir. Bölgede kapalı karayolu ve köy yolu bulunmamakta olup, içme suyu ve enerji sorunu da yaşanmamaktadır. “ diye konuştu.

Bu haber 356 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com