29.09.2019
Artvin’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi tarafından durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

Borçka Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı ardından Artvin Valisi Yılmaz Doruk, yazılı basın açıklaması yaptı.
  
Vali Doruk, açıklamasında kentte sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren aşırı yağış nedeniyle metrekareye ortalama 8 saatte metrekareye 150 kilogram yağış düşmesi sonucu Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka ve Murgul ilçe merkezleri ve muhtelif köylerinde heyelan ve su baskını olayları meydana geldiği ve en çok Borçka İlçesinin etkilendiğini kaydetti.
 
Borçka İlçesinde su baskını sonucu binada mahsur kalan 14 vatandaşımız güvenli bir şekilde AFAD ve AKUT ekipleri tarafından tahliye edildiğini kaydeden Vali Doruk, şunları söyledi:
 
“Sahada mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için toplam 99 personel görev yapmıştır. Can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Şehirlerarası karayolu kontrollü bir şekilde trafiğe açılmıştır. Kısmen kapanan Köy yolları bulunmakta olup, yolların açılma çalışmaları devam etmektedir. Toplam 19 iş makinesi ve 25 personelce çalışmalar aralıksız sürdürülmektedir.
 
Enerji ve Haberleşme sıkıntısı yaşanmamaktadır. Borçka ve Hopa İlçemizde kısmen içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır. Erzurum Kızılay Bölge Afet Yönetim Merkezinden içme suyu talep edilmiştir.
 
Yapılan ilk incelemelere göre bu saat itibariyle Borçka İlçemizde 5 bina 4 işyerinin, Hopa İlçesinde de 3 binanın hasar gördüğü tespit edilmiştir. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.
 
Meteoroloji Müdürlüğünden yağışın saat 18:00 ’dan sonra azalarak son bulacağı bilgisi alınmıştır. İl Valisi başkanlığında Borçka’ da oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezinden ve sahada görevli Personel tarafından sahadaki tüm gelişmeleri anlık olarak takip edildiği ve gelişen durumlara göre gerekli tedbirlerin alındığı, Müdahale için her kurumdan personel ve iş makinesinin hazır bekletildiği, gelişmeler takip edilip anlık bilgi verilecektir."

Bu haber 425 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com