29.09.2019
Artvin´in Borçka ilçesinde, günün ilk saatlerinde başlayan ve gün boyu etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi.

 

 

Yağış nedeniyle dereler taştı, bazı yollar da kapandı. Dere taşkını sonucu bazı binaların ve iş yerlerinin alt katlarını su bastı.
 
AFAD, DSİ, Karayolları, İl Özel İdaresi ve Belediye ekipleri de bölgede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
Can kaybının yaşanmadığı selde, derelerin taşmasına bağlı olarak karayollarında ve kısmen bazı evlerde hasar meydana geldi.
 
Artvin-Hopa kara yolu, Cankurtaran Tüneli girişindeki dere taşkını nedeniyle bir süre trafiğe kapatıldı. Önlemlerin alınmasının ardından trafik yeniden kontrollü olarak verilmeye başlandı.
 
Öte yandan Borçka - Muratlı yolu üzerindeki derenin taşması nedeniyle de yolda kısmen tahribat meydana gelirken, Muratlı Tüneli’ne su ve toprak yığını doldu. Ekiplerin çalışmasıyla tünel kontrollü olarak ulaşıma açıldı.
 
CAN KAYBI YOK
 
Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Borçka ilçesinde meydana gelen şiddetli yağış ve sonrasında görülen taşkın nedeniyle can kaybının olmadığını bildirdi.
 
Bölgede incelemelerde bulunan Vali Doruk, Borçka ilçesinde meydana gelen şiddetli yağış nedeniyle herhangi bir can kaybının yaşanmadığını söyledi.
 
Bazı ev ve iş yerlerinde kısmi su baskınlarının olduğunu dile getiren Doruk, "Kısmi su baskınlarımız var ama şu anda bunlar kontrol edilebilir düzeyde. Bölgede yağış yavaşlamaya başladı." dedi.
 
Doruk, bazı yolların kısa süreliğine ulaşıma kapandığını belirterek, Artvin-Hopa Karayolu’nun da önlemlerin alınmasının ardından kontrollü olarak trafiğe açıldığını kaydetti.
 
Öte yandan Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker de bölgeye giderek, ilgililerden bilgi aldı ve çalışmaları yakından takip etti.
 
MAHSUR KALAN 13 KİŞİ KURTARILDI
 
Evlerinden çıkamayan 13 kişi, bulundukları yerden AFAD ekiplerince kurtarıldı.
 
İlçeye bağlı Yeniyol Mahallesi´nde, derenin taşması sonucu evlerinden çıkamayan kişileri bulundukları yerden almak için Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve AKUT ekiplerince bölgeye bot getirildi.
 
Ekipler, hazırlıklarını tamamladıktan sonra iki evdeki 3´ü çocuk ve 2´si engelli 13 kişiyi bota bindirerek sağlıklı bir şekilde yola ulaştırdı.

Bu haber 315 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com