27.09.2019
Şavşat´ta çok önemli bir etkinlik düzenlendi. Şavşat Belediyesi, Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Esnaf Odaları Birliği’nin birlikte organize ettiği Cittaslow Pazarı Ahilik Haftası Muharrem ayı aşure etkinliği gerçekleştirildi.

 

İlçe Kaymakamlığı önünde Şavşat Cumhriyet Meydanı´nda düzenlenen etkinliğe Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar Esnaf Odası Başkanı Ercüment Köksoy yerel üretici esnaflar ve Şavşat halkı katıldı.

 

Etkinliğe Şavşat´ın yetiştirdi, şair, yazar ve efsane Halk Ozanı Âşık Kara’da katıldı.
 
Şavşatlı şairler ve yazarlardan Yalçın Temiz, Avni Temiz, Taner Evran, Faruk Albay stantta yer aldı. Âşık Kara, Şairler Yalçın Temiz, Avni Temiz, Taner Evran ve Erkan gündüz Şavşat şiirlerini okudu.
 
Etkinlikle ilgili düşüncelerini açıklayan Şair Yalçın Temiz," Çok güzel bir etkinlik. Hem yerel ürünlere, üreticilere, hem de sanata kültüre, edebiyata burada yer verilmesi çok güzel bir düşünce. Düşünüleni hayata geçirmek en önemli adımdır.
 
Bizim Köy Enstitülerimizin kapatılmasından beri bunu hayata geçirmede hep zorlanmışızdır. Konuşuluyor, anlatılıyor, uygulama kısmında zayıflıklar oluyor. Bugün 3 etkinliğin aynı günde yapılması ve Şavşatlıların bir arada olması tabii ki çok değerli.
 
Biliyorsunuz Şavşat yazın çok neşeli, köyler, ilçe bayağı bir hareketli oluyor. Sonbahar ‘da tekrar dönecekler. Şavşat´ın böyle de bir yanı vardır. Sıla ile gurbet arasında gidip gelir insanlarımız. Belki de bundandır bu kadar çok dizelerin, şairlerin varlığı Cittaslow Şavşat çok önemli bir etikettir. Bunu değerlendirmek ve korumamız gerekiyor. Bugüne kadar bu doğa, bu kültür ve sanatımızı getirmemiş olsak o unvanı alamazdık. Onun için Şavşat üzerine yazdığım şiirimi okudum. 
 
Yerel ürünlere atıfta bulunulması da çok güzel. Ahilik Haftası, Muharrem ayı aşure haftasının da denk gelmiş olması güzel rastlantı. Bizi davet edenlere, bu organizasyonu gerçekleştirenlere, kısaca emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Şair Avni Temiz´de yaptığı açıklamada; "Şairler, yazarlar, âşıklar, sanatçılar, bir toplumun hafızasıdır. Geçmişi ve geleceği en güzel şekilde yazılara, dizelere aktaran müzikle halka ulaştıranlar çok önemli görevi yapmış olur. Bizi bir arada tutan, yaşatan bazı değerlerimiz vardır.
 
Bu değerlerin yaşatılmasında, gelecek kuşaklara aktarılmasında sanat ve edebiyatın çok büyük önemi var. Şair şiirini özgürce yazar. Yazarken de amacı topluma, doğaya, çevreye olan duygularını aktarır. Ben Şavşat için yazdığım şiirimi okudum.
 
Cittaslov unvanı tehlikede olan bir ilçe olmuşuz. Neden? Maden projeleri, HES´ler, Taş ocakları, gerilim hatları derken doğamızı kaybediyoruz.
 
Bundan dolayı yeni yazdığım "cenneti cehenneme çevirmeyin ne olur" isimli şiirimi okudum. Biz bugün bir aradaysak, bu güzel coğrafyada, bu güzel havada insanlar birlikte, geleceğe umutla bakabiliyorsa, yarınlarımız var diyorsa bu doğa sayesindedir. Babalarımız, dedelerimiz bize bu mirası en güzel şekilde bıraktılar. Biz de emaneti asıl sahipleri torunlarımıza, gelecek kuşaklarımıza aynı şekilde bozmadan teslim etmek, devretmek zorundayız. Onun için hepimize önemli görevler düşmektedir. Biz şiirlerimizle, yazarlar yazılarıyla, sanatçılar türküleriyle, halk düşünceleriyle, siyasiler yaptıkları hizmetlerle bu doğanın korunması için el ele vermek zorundadır. Ben de bu organizasyona emeği geçenlere teşekkür ediyorum. “dedi.

 

Bu haber 1027 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com