16.09.2019
Nürnberg Sokakları Altın Kızlar Folklor Ekibi ile şenlendi.Türk, Alman ve Yunanlılar hep birlikte barış güvercini uçurdular.

 

Almanya’ da 35 bin Türkün yaşadığı Nürnberg kentinde yapılan 49.Eskişehir Bayramı’nda ( Altstadtfest) geleneksel olarak oluşturulan ve 40 kuruluşun katıldığı kortejde yer alan Artvinli Ümit ve Abdurrahman Gümrükçü ‘nün kurduğu "ALTIN KIZLAR" adlı, Türk Folklor Ekibi yıllardır en büyük ilgiyi görüyor ve dostluğa, barışa, bir arada insanca yaşamaya büyük katkı sunuyorlar.

 

Güzergâh boyunca milli kıyafetlerle herkesi selamlayan ve karşılığında büyük alkış alan Türk Grubu, yol boyunca dansları ile de ilgi çekti.
 
HEP BİRLİKTE BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU
 
Kortej, Büyükşehir ikinci Belediye Başkan Yardımcısı Chiristian Vogel’ in bulunduğu yere geldiğinde anons edilirken, Yüksel Deşat ’ın 20 adet beyaz barış güvercinleri, Altın Kızar Grubu’nun kurucusu Abdurrahman Gümrükçü, Belediye Başkan Yardımcısı Chritstian Vogel ile Yunanistan Grubu’nun Başkanı hep birlikte barış için diyerek güvercinleri uçurdular.
 
ALTIN KIZLARA BÜYÜK ALKIŞ, YOĞUN İLGİ
 
Altın Kızlar Folklorcuları, yol boyunca gördükleri ilgiden memnun kalırken, “ Nürnberg halkının grubumuza unutamayacağımız bir şekilde ilgi göstermesi bizleri son derece sevindirdi “ dediler. Haupt Markt ve İnsel Schütt alanında kurulu stantlardan yapılacak çeşitli etkinliklerle bayram 23 Eylül tarihine kadar sürecek.
 
BEŞ YILDIR KATILIYORUZ,
 
Grubun kurucusu Abdurrahman Gümrükçü, bayram kortejinde 5 yıldır yer aldıklarını belirterek, gördüğümüz ilgi ve Türkiye’yi tanıtmak bizleri memnun ediyor. Artvin’de henüz 19 yaşında bir genç iken Almanya’ya gurbete çıkan hemşerimiz Abdurrahman Gümrükçü, Eşi Ümit Gümrükçü ile 49 yıldır Artvin’i, Türkiye’yi sadece iş dünyasında değil, siyaset, kültür ve turizm alanında da başarıyla temsil ediyor. Altın Kızlar Halkoyunları Ekibi kurarak, Almanya’da yapılan önemli etkinliklere katılıp Türkiye’yi başarı ile temsil etmeye devam ediyorlar. Bugün Altın Kızlar Halkoyunları gurubumuz ile güzel şehrimiz Nürnberg´in Eskişehir semtinin düzenlediği 49.Kermes kortejine katıldık. Ayrıca Wöhrd semtinin düzenlemiş olduğu kermese katıldık ve halkın çok beğenisini alan gurubumuza, emeği geçen tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.” İfadelerini kullandı.
 
ALTIN KIZLAR “SAHNEYE ATABARİ” İLE ÇIKIYOR
 
Altın Kızlar ekibi sahneye Atabarı ile çıkıp, tüm Türkiye’nin folklorundan örnekler sunuyorlar. En son 13 Eylül 2019 tarihinde yapılan Nürnberg´in Eskişehir semtinin düzenlediği 49.Kermes etkinliğine katılan Altın Kızlar Folklor ekibi burada en çok dikkat çeken gurup oldu.
 
Abdurrahman Gümrükçü, giydiği kıyafeti ile ince zekâ ve nüktedanlığın sembolü Nasrettin Hocayı Almanya´da tanıtıyor. Eşi Ümit Gümrükçü hem ebru sanatını yapıyor hem de Altın Kızlar Gurubu’nda halkoyunları oynuyor. Halkoyunlarının giydiği kostümleri Gümrükçü ailesi hazırladı. Abdurrahman Gümrükçü sosyal medya hesabından etkinliğin fotoğraflarını paylaşarak kısa bir not düştü.
“Bugün Altın Kızlar Halkoyunları gurubumuz ile güzel şehrimiz Nürnberg´in Eskişehir semtinin düzenlediği 489 Kermes Korteji ’ne katıldık. Ayrıca Wöhrd semtinin düzenlemiş olduğu kermese katıldık ve halkın çok beğenisini alan gurubumuza, emeği geçen tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.” İfadelerini kullandı.
 

Bu haber 1142 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com