02.09.2019
Artvin’de ilki 2016 yılında yapılan ve Türkiye’nin bu isimle ilk kez “Kültür Sanat Etkinliği” olma özelliği taşıyan “7 bölge 7 İklim” şiir şöleninin dördüncüsü yapıldı. Artvin Merkez, Ardanuç ve Şavşat’ta yapılan etkinlikte şiir, müzik ve sanatseverler unutulmaz, muhteşem etkinliğe tam puan verdi.

 

Artvin Valiliği, Artvin Belediye Başkanlığı, Ardanuç Kaymakamlığı, Ardanuç Belediyesi, Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen programa bu yıl Artvin’de ve Artvin dışında yaşayan şair ve sanatçılara yer verilmesi kararlaştırıldı. Bu karar Artvin Kültür Sanat Ustaları” gurubunun 1 yıl önceki Bursa buluşmasında alındı.

 

Artvin Kültür Sanat Ustaları gurubunun üyeleri, Şair ve Sanatçı Oktay Köse’nin girişimleri ve yoğun çalışmalarıyla bu etkinlik Artvin, Ardanuç, Şavşat’ta 30-31 ve 1 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl 4. Sü gerçekleştirilen “7 Bölge 7 İklim Artvin Kültür Sanat Ustaları Şiir Şöleni’ne” 23 Artvinli Şair ve sanatçılar katıldı.
 
ZAFER BAYRAMI’NDA ANLAMLI BİR ETKİNLİK OLDU
 
Sunuculuğunu, TRT ve Genel Kurmayın yıllarca sunuculuğunu yapan Artvin dostu, fahri hemşerimiz Zeynep Köşker ve Oktay Köse’nin yaptığı şölenin ilk ayağı Artvin Merkez Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Şölene Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Defterdar Mustafa Yılmaz Şimşek, Vergi Dairesi Müdürü İsmet Kıpırtı, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Engelliler Dernek Başkanı, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz katıldı.
 
30 Ağustos 2019 Zafer Bayramı’nın 97. Yılında gerçekleştirilen şölen saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan Oktay Köse, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı. Köse; “Milli Kurtuluş Savaşımızı tarihte eşi- benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yılında böyle bir program ile bir araya gelmemizden dolayı büyük bir mutluluk duyduk. Bayramımız kutlu olsun. Biz bu bayramı çifte bayram yaptık. Şairlerimizle, sanatçılarımızla kültürümüzü, edebiyatımızı, sanatımızı konuşacağız, icra edeceğiz.
 
 
Yüce milletimizin büyük bir fedakârlık ve cesaret göstererek Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında büyük zaferler kazanmış ve bize bu cennet vatanı canları pahasına armağan etmişlerdir. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni biz kurduk. Onu ilelebet payidar yaşatacak olan sizlersiniz” diyerek bu vatanı bizlere emanet etmişlerdir. Tüm gazi ve şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.” Ben mikrofonu programımızın sunucusu, işin erbabı Zeynep Köşker’i sahneye davet ediyorum.” dedi.
 
BÖYLESİNE ANLAMLI GÜNDE ARTVİN’DE
OLMAK BENİM İÇİN ONUR VERİCİ
 
Yılarca TRT ve Genelkurmay’ın sunuculuğunu yapan geçmişte de 7 Bölge 7 İklim Şiir Şöleni’nin sunuculuğunu yapan Zeynep Köşker sunum öncesi kısa bir selamlama konuşması yaptı. Köşker; “
"Bu vatan bize sadece bedenimize kolaylıklar sağlayan asfalt ile yol ile AVM’lerle vatan olmuyor. Bunun yanında ruhumuzu besleyecek, sanat ile kültür ile vatan oluyor. Davullar vuruyorsa, Şairler şiirlerini yazıp özgürce okuyorsa, sanatçılar sazlarıyla türkülerini seslendirebiliyorsa, destanlar dilleniyorsa, akordeon, zurna, kemençe, bağlama ses veriyorsa, halaylar, horonlar kuruluyor, insanlar el ele tutuşuyorsa, vatan işte o zaman tam anlamıyla sevgiyle, yoğrulmuş bir vatan oluyor.
 
Biraz sonra sevdanın çırasını şiirlerle, türkülerle yakacağız. Medeniyetler beşiği Anadolu’muzun her köşesi ayrı bir değerdir. Bizim ülkemiz; insanı doğası, coğrafyası kültürü ile tam bir sevgi memleketidir. Bugün böylesine anlamlı bir günde 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 97. Yılında böyle bir program ile Artvin’de bulunmaktan onur duyuyorum. Artvin denince nedense akla ilk gelen cennettir. Doğası güzel, insanı güzel. Ormanların gümbürtüsü şiir olmuş burada. Rüzgâr, gökyüzü, güneş, yıldızlar, her şey şiirdir burada. Türk Dünyası ve Azerbaycan’ın büyük Şairi Bahtiyar Vahapzede “Şair zamanının serin vicdanı, şair tarihlerin şerefi, şair bu dünyanın sözü, şair hakikatin, hakkın aynasıdır “demiştir. İşte bu aynalar karşımızda duruyor. Âşık Seyrani, aşkın iğnesiyle dikilen dikiş kıyamete kadar sökülmez demiştir. Âşık Hüdai, “Kendini yakmayan şiir, başkasını ısıtmazmış diyor. Hepinizi saygıyla selamlıyor, sözü sanatçılarımıza, şairlerimize bırakıyoruz.” diyerek programı başlattı.
 
BU YIL PROGRAMA KATILAN
ARTVİNLİ SANATÇI VE ŞAİRLER
 
Dördüncüsü düzenlenen “7 Bölge 7 İklim” Şiir Şöleni’nin bu yıl ki şair ve sanatçıları, Şairler, Almanya’da ikamet eden Hodlu Aynur Pekal, Artvin’de yaşayan Çiçek Köse, Şavşat Çartuletli Sakarya’da yaşayan Erdal Dursun, Bursa’da ikamet eden Şavşat Çiftlik köyünden Ersin Yeni, Artvin’de yaşayan Merkez Şehitlik köyünden Gülden Taş, Sakarya’da yaşayan Şavşat Rabatlı Ertürk Demirci (Rabatlı), Bursa’da ikamet eden Gültekin Demirci, Artvin’de yaşayan Hodlu Hasan Akın(Haşutlu) Bursa’da ikamet eden Ardanuç Ovacıklı Kamil Çelik(Ovacıklı) İzmir’de yaşayan Yusufelili Muammer Bayram, Sakarya’da yaşayan Yanıklı köyünden Muhammet Avcı, Samsun’da yaşayan Meydancık Şavşat Obalı köyünden Mustafa Bilir(Obalı), Sakarya’da ikamet eden Nizamettin İlhan, Rize’de yaşayan Ardanuç Göraşetli Nusret Usta(Ustadi) Artvin’de yaşayan Ardanuç Bereket Köylü Oktay Köse, Ankara’da yaşayan Ardanuç Usotlu Rasim Yılmaz(Kervani) Artvin’de ikamet eden Borçka İbrikli köyünden Sami Özçelik(Artvini) Ankara’da ikamet eden Yusufeli Oğdar köyünden Sedat Ayar(Paşalı) Bursa’da yaşayan Hodlu Şaban Özbek(Özbek) Bursa’da ikamet eden Şavşat Yavuz köylü Şenal Kara, Bursa’da yaşayan Ardanuç Sagara Köyünden Ardanuç Anagert köyünden Taştan Çıralar, Bursa’da ikamet eden Yılmaz Gümüş,(Velioğlu) katıldı.
 
“SANATA VE KÜLTÜRE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
 
Burada Artvin Belediye Başkanı programa katılarak kendisine verilen teşekkür plaketini aldı, Başkan Elçin kısa bir konuşma yaparak,” Kültür, sanat, edebiyat bizim için çok önemli değerlerdir. Ben bu tür etkinliklere her zaman destek vereceğim. Çünkü şiirler, türküler, romanlar, yazılar, bizim özümüz, geçmişimiz,
geleceğimiz, belleğimizdir. Bu organizasyonu yapan, emeği geçen arkadaşlarımızı gönülden kutluyor, bundan sonra da her daim yanlarında olacağımı huzurunuzda bir kere daha yineliyorum.” dedi. Mustafa Bilir, Rasim Yılmaz, Oktay Köse ve Sami Özçelik Artvin Türküleri söyleyerek programa coşku heyecan ve renk kattılar. Artvin’deki programda şiir şölenine katılan sanatçı ve şairlere plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.
 
ARDANUÇEVİ ÖNÜNDE MUHTEŞEM PROGRAM!
 
Dördüncü 7 Bölge 7 İklim Şiir Şöleni’nin ikinci ayağı ise Ardanuç’ta yapıldı. Ardanuç’taki program ise Ardanuç Kaymakamlığı ve Ardanuç Belediyesi’nin katkılarıyla 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü yeni hizmete açılan Ardanuç Evi’nde gerçekleştirildi. Ardanuç Evi’nin bahçesinde, Ardanuç manzaralı çok güzel muhteşem bir havada gerçekleştirilen unutulmayacak programda şairler ve sanatçılar büyük beğeni toplayarak alkış aldılar. Belediye Başkanı Yıldırım Demir İl dışında olduğu için vekâleten Turhan Yüksel katıldı. Belediyeye teşekkür plaketi takdim edildi.
 
Artvin ve Ardanuç programının sona ermesinin ardından teşekkür konuşması yapan Oktay Köse; ” Dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz 7 Bölge 7 İklim Şiir Şöleni Artvin ve Ardanuç ayağını tamamlamış bulunuyoruz. Bu kadar yoğun işler, düğünler, başka etkinlikler arasında bize zaman ayırıp gelen Artvin ve Ardanuç halkına teşekkür ediyoruz. Şavşat’ta da programımızı yaptıktan sonra bu yıl ki etkinliğimiz sona erecek.
 
BİZE DESTEK VEREN, PROGRAMIMIZA
KATILAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
 
Bize destek ve katkılarını esirgemeyen Artvin Valiliği, Artvin Belediye Başkanlığı, Ardanuç Kaymakamlığı, Ardanuç Belediyesi, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu tür organizasyonlar gerçekten çok zordur. Bir öncü vardır görünürlerde. Ama bir de görünmeyen destek veren, işin mutfağında olan onlarca arkadaşımız, insanımız var. Onlara da teşekkür ediyorum. Ne kadar uzun yaşadığımızdan çok ne kadar dolu yaşadığımız önemlidir. Bu gök kubbede bir hoş sada bırakabiliyorsak ne mutlu bize. Artvin en çok şair çıkaran ve uğruna en çok şiir yazılan bir sevgili.
 
Gelecek yıl yapacağımız 7 Bölge 7 İklim Şiir Şöleni’nin 5’incisinde başka Artvin yürekli şairlerimizle buluşmak umuduyla hepinize saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. ”dedi.
 

 

Bu haber 1585 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com