06.08.2019
Çağın vebası Demans ve Alzheimer. Dünyada 60 milyonu aşkın, ülkemizde 700 bin, ilimizde ise 4 bini aşkın Alzheimer ve demanslının var olduğu düşünülürse, toplumsal bir tehdit söz konusu.

 

Dünyada bunun önlemini almak için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bilim insanları bu hastalığın önlenmesi, durdurulması daha ileriki süreçte ise tedavisini bulabilmek için gerek yurt dışında gerekse yurt içinde yoğun bir şekilde çalışmalarını, araştırmalarını sürdürüyor. Bu bilim insanlarından hemşerilerimiz Prof. Dr.Aynur Özge, Doç. Dr. Çağhan Kızıl Artvin´in gururu olarak çalışmalarını sürdürüyorlar.

Hemşerimiz akademisyen, bilim insanı Prof. Dr. Aynur Özge, bu konuyla ilgili olarak Artvin´de bir panele konuşmacı olarak katılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü´nün organizasyonu ile gerçekleştirilecek panel Artvin Gençlik Merkezi Konferans Salonu´nda yapılacak.
 
Moderatörlüğünü Zihinsel Engelliler Derneği Konfederasyon Üyesi Dr. yavuz Akaltun´un yapacağı 7 Ağustos Çarşamba günü Saat: 14:00´da gerçekleşecek olan panelde Alzheimer önlenebilir mi? Bunun için neler yapılabilir? Sorularının yanı sıra. Türkiye´de ilk kez Mersin´de açılan Alzheimer demans Yaşlı Bakım Merkezi Örneği de anlatılacak.
 

Bu haber 244 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com