30.07.2019
Artvin’in yetiştirdiği önemli sporcularımızdan biri olan Avrupa ve Dünya şampiyonluklarında önemli dereceler almış Milli Güreşçimiz Okay Köksal, Ataparak’ta Artvin halkıyla buluştu.

 

 

Bütün dünyada büyük ilgi gören eğlence, spor ve yarışma programı “Survivor”a katılarak sporcu olmanın dışında efendiliği, kişiliği ile daha geniş kitlelerin herkesin tanıdığı sevgisini kazandığı Okay Köksal, hemşerileriyle bir araya gelerek hem kendisi çok mutlu oldu, hem de onunla birlikte fotoğraf çekinip sohbet eden, çocuklar, gençler ve Artvin halkı.

 

SURVİVORLA DAHA GENİŞ KİTLELERLE TANIŞTIM
 
Herkesle tek tek ve toplu olarak fotoğraf çekinen hiç kimseyi kırmayan ve kendisine sorulan sorulara cevap veren Okay Köksal yaptığı açıklamasında;”Kısaca kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. Ben Okay Köksal. Güreşçiyim.
 
Avrupa ve dünya şampiyonalarında önemli dereceler aldım. Avrupa şampiyonu, Pekin´de ise dünya 2.si oldum. İlimizi, ülkemizi en iyi şekilde elimden geldiği kadarıyla gururla temsil ettim. Survivor”a katıldıktan sonra daha çok insan beni tanımış oldu. Ben bu yarışmada eğer 3. olabilmişsem bu sizlerin desteği ile oldu. Bundan dolayı hem teşekkür etmek, hem de çok özlediğim memleketime gelerek ailemle, akrabalarımla, Artvin halkıyla hasret giderdim.
 
ÖNEMLİ OLAN TOPLUMA ÖRNEK BİR YAŞAM SÜRMEK
 
Gerçekten zor bir yarışmaydı. Dayanıklı olacaksınız, sabırlı olacaksınız, kişiliğinizle, karakterinizle sizi izleyen insanlara saygılı olacaksınız. Ben Artvin’i, ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum ki bu kadar çok sevenimiz oldu. Beni çok mutlu eden mesajlar aldım. Bir tanesini örnek vereceğim. Almanya’dan bir aile, çocuğunun beni tanıdıktan sonra güreş sporuna başladığını yazdı. Bunlar gerçekten güzel şeyler. Hayatta magazin de var, gerçekler de var. Önemli olan hayatı topluma örnek olacak bir şekilde yaşayabilmek.
 
TV’DE GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA ZORDU!
 
Kısaca Survivor’a dönersek. Çok zordu. TV’den gördüğünüz gibi yakın falan değil. Hani o toplar bir türlü hedefe değmiyor ya? Çok hızlı olacaksınız, en kısa sürede varacaksınız ve hemen atışlara başlayacaksınız. Nefes kontrolünü sağlayacaksınız ki doğru atış olabilsin. Türkiye Yunanistan yarıştı. Ayrı ayrı takım halinde yarışırken daha hırslı yarışmalar yapıldı.
 
Karmaya geçildikten sonra dostluklarımız arttı. Yunanlı sporcularla dost olduk. Onları ülkemize, Artvin’e davet ettim. Program yapımcısı Acun Ilıcalı’yı da davet ettim. Artvin’i mutlaka görmeleri gerektiğini anlattım. Bu tür programlarla tanıtım çok etkili oluyor. Benim boynumdaki boğa motifli kolyeyi kızım ve eşim almışlardı. Artvin’in boğa güreşleriyle ünlü bir il olduğunu, Kafkasör’ü zaman zaman dile getirdim.
ARTIK YARIŞMA BİTTİ ANKARA’DA
 
BİR PROJEMİZ VAR ONU YAPIYORUZ.
 
Artık yarışma bitti. Şimdi Ankara’da çalışma içindeyim. Spora yönelik projemiz var. İnşallah onu gerçekleştireceğim. Ama doğduğum kenti, ilimi, memleketimi hiçbir zaman unutmayacağım. Nereden geldiğimi ve nereye gittiğimi çok iyi biliyorum. Atapark’ta hemşerilerimle buluşmak beni çok mutlu etti. Festivallere katıldım. Artvin’in dağları, köyleri, insanları beni çok mutlu ediyor ve dinlendiriyor. Güreş il temsilcimiz ve aynı zamanda bana küçüklüğümden beri abilik yapan  Süleyman Altundiş'e Recep Hoca’ma, Erkan Hoca’ma, sporcu çocuklarımıza, ailelerine ve hemşerilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.
 
OKAY KÖKSAL KİMDİR?
 
6 Mayıs 1987´de Artvin´in Ardanuç ilçesine bağlı Ferhatlı köyünde doğdu. İlkokulda sınıfa gelen güreş antrenörleri ile tanışması sonucu güreş hayatı başladı ve Artvin Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi´ne seçildi. Lisede Türkiye Şampiyonaları´nda dereceler aldı ve Yıldız Milli Takımı´na seçilip ülkeyi temsil etmeye başladı. İlk uluslararası şampiyonluğunu Fransa´nın Lyon şehrinde yapılan Yıldızlar Grand Prix Turnuvası´nda kazandı.
 
2004´te Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde üniversite hayatına başladı. Milli Takım Hocaları Murat Atmaca, İsmail Zurnacı, Yüksel Şanlı ve Yakup Topuz; Okay Köksal´ı Ankara Tedaş Spor Kulübü´ne davet ettiler ve böylelikle güreş kariyerini profesyonel olarak bu kulüpte sürdürdü. 2007 yılı Gençler Türkiye Güreş Şampiyonluğu´nun yanı sıra Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası´nda şampiyon olarak milli takıma girmeye hak kazandı.
 
Belgrad´da yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası´nda altın madalya alarak bayrağımızı göndere çektirmenin mutluluğunu yaşadı. Yine aynı yıl Pekin´de yapılan Dünya Şampiyonası´nda 2. oldu. 2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı´nda mücadele etti ve yine buradayken Büyükler Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası´nı kazandı. 2010 yılında mezun olup beden eğitimi öğretmenliğine başladı. 2012’de Türkiye Şampiyonası´nda derece alarak güreşe dönüş yaptı. Ankara İlbank Spor Kulübü´nün transfer teklifini kabul ederek, 2013-2017 yılları arasında güreşe ve öğretmenliğe aynı anda başarıyla devam etti. 2018´de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü´ne transfer oldu ve hala bu kulübün sporcusu olarak güreş hayatına devam ediyor.
 

Bu haber 680 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com