09.07.2019
Artvin Belediyesi tarafından yaptırılan Bir önceki belediye başkanı Kocatepe´nin Karadeniz´in en güzel pazar yeri olarak nitelediği, ancak aksine pazar esnafının hiç bir şekilde kabul etmediği, Artvin yeni pazaryeri Artvin Belediyesi yeni Başkanı Demirhan Elçin´in ve belediye meclisinin gündemindeydi.

 

Belediye Meclisi’nin 3. toplantısını Çayağzı Mahallesi Doğa Restoran’da  yapan Başkan Elçin, yeni pazar yerinin birçok nedenden ötürü pazar esnafı tarafından kabul edilmediğini yapımında birçok eksikliğin bulunduğunu söyledi. Bir işi yaparken mutlaka halka sorulması gerektiğine vurgu yapan Başkan Elçin;

 

“Önceki Belediye Başkanımız yeni Artvin pazar yeri olarak Milli Eğitim´in arkasındaki sokağın üstünü kapatarak hem otopark hem de pazar yeri yapmış ancak burasını yaparken hiçbir pazar esnafı ile istişarede bulunmamış. Şimdi gerçekten baktığımızda orasını pazar yeri olarak kullanamayacağını görüyoruz.
 
Çünkü bir kere alanı dar. İnsan oradan nasıl gelip geçecek? Nasıl alışveriş yapacak? Yaptı diyelim oradan nasıl inecek? Bunların hiçbiri düşünülmemiş. Bu nedenle orası pazar yeri olarak kullanılacak durumda değil.
 
Pazaryeri girişinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü´nün yapmış olduğu LPG tankının gömüldüğü yere nasıl izin verildiğini bilmiyorum. Belediye olarak ben buna müsaade etmezdim. Orada o lpg tankı olmamalı.
Onunla ilgili de bir izin belgesi görmedim. Şimdi orada pazar açıldığı için tehlike var diyorlar Bu tehlike oradaki yapılar için geçerli değil mi?
 
Kapalı pazaryeri dışında açık alanda kurulan çevreye uygun olmayan çadır, naylon gibi örtülerle pazar açtırmayacaklarını da söyleyen Elçin, tüm pazarcıların mevcut kapalı alana alınacağını, hepsinin içeriye sığabilecek kadar yerin var olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclis Üyesi Celal Öztürk mevcut pazar yerinin Karadeniz´in en iyi pazar yeri olduğunu iddia ederek neden oraya pazar yerinin alınmadığını sordu.
 
Başkan Elçin de Öztürk´e cevap olarak, bunu neye göre hangi kritere göre söylediğini, burasının pazaryeri olup olamayacağı ile ilgili ne gibi bilgilere sahip olduğunu pazar esnafı ile görüşülüp görüşülmediğini sordu. Öztürk’te eski başkanın söyleminden yola çıktığını söyledi.
 
Yapılan oylamada yeni pazar yerine pazarın taşınmayacağı oy çokluğu ile kabul edildi. 2 trilyona yapılan yerin otopark olarak kullanılabileceği belirtiliyor.
 
YENİ YERDE NEDEN PAZAR OLMAZ?
 
Merkezde Milli Eğitim´in arkasında bulunan mahalleye ait sokağın üstü kapatılarak yapılan pazar yeri pazar esnafı tarafından kabul görmedi.
 
Pazar esnafı buna gerekçe olarak söz konusu yere ulaşımın zor olacağı, özellikle kışın araçların çıkamayacağı,  pazar yerinin dar olması nedeniyle tezgahlar kurulduktan sonra aradan geliş geçişlerin olamayacağı, insanların rahat hareket edemeyeceği, sadece üstü kapalı olduğu için yanlardan açık olması nedeniyle birçok olumsuzlukların yaşanacağı, mahalle içinde yapıldığı için pazarcıların sesinin çok insanı rahatsız edeceğini, özellikle orta yaş ve yaşlı kesimin pazar yerine gelemeyeceği, gelse bile aldığı ürünlerle aşağıya doğru inemeyeceği gibi birçok nedenle pazaryerinin değişmemesi gerektiğini Bilecik pazar yerinin en ideal yerde yapıldığını haftada bir gün pazar olurken 6 gün otopark olarak kullanıldığını dile getiriyor.
Bu pazar yerinin ısrarla buradan kaldırılmasını ise Gençlik Ve Spor İl Müdürü’nün istediği ve sürekli bu konuyu gündemde tuttuğu Artvin Kamuoyu tarafından biliniyor.

Bu haber 866 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com