09.07.2019
Mustafa Buz.67 yaşında. Emekli, inşaat ustası. Yusufeli Dokumacılar (Hüngamek) köyünden. Libya´da inşaat ustalığı yapmış. 1980 yılında gurbete çıkmış. Kaddafi zamanında çalışmış. 3 çocuk babası.

 

Duvar ustası. Hâlâ çalışıyor. Gençlerin tembelliğinden şikâyetçi. Bina inşaatı da yapıyor. Alın terinin kutsal olduğuna inanıyor. Buz, yaptığı söyleşide duygularını şöyle dile getirdi;

 

"Gençler çok hazıra geldi. İnsanlar çalışmadan yaşamak istiyor. Marketler yabancı, ustalar yabancı. Bizim esnaflar çok pahalı satmasın, insanlar ucuza veriyor. Örf âdetlerimizi kaybettik. Güven kayboldu, bu en büyük felakettir. Ahlâk çok önemli. Sözün senetten üstün olması lazım.
 
Köyümüz, 200 haneye kadar göç etti. Yaklaşık 250 hane canlı aile var. Köyümüz çok dağınık, sarp ve dik. Birçok mahalle ve yerlerimiz var, Cami Mah, Veğlan, Karpat, Taşbaşı , indot Aşağı, Kaşget, Yukarı Kaşget, Svanet, Lelvan, Recepgilin yayla, Koşnahal Yaylası, Sahlep, Kurget, şotget, şavlak, Aşagı, yukarı Çala, Sam sagara gobi birçok yerleşim yerinden oluşur.
 
YANGINLAR TRAFIK KAZALARI MEZARLIKTAN YOL GEÇTİKTEN SONRA ARTTI
 
Köyümüzde sık sık yangın oluyor. Ben bunu mezarlıktan geçen yol mezarları bozdu. Bazıları yolun altında kaldı. Dedemin mezarını da bozdular. O günden sonra trafik kazası da yangın da bitmedi.
Bizim yolun bariyerleri yok. Çok dik ve dar yol. Uçurum en az 300 metre. Bu da ayrı bir sebeptir. Bunların yapılması lazım. Devlete de millete de yazıktır. Merhum Miktat Emmi’ye Allah (C.C) rahmet eylesin.
 
AHIR VE SAMANLIKLAR
MAHALLE İÇİNDEN TAŞINSIN.
 
Ayrıca elektrik telleri de yangına sebep oluyor. Yine de tehlikeli teller mevcut. Ahır ve samanlıkların mahalle içinde olması tehlikeyi artırıyor. Eskiden ahırlar, samanlık mahalle dışındaydı. Son 30 yıldır verilirdi. Ahır ve samanlıkları en az 50 metre uzağa alınsın. Hem kokudan hem de sinekten kurtulmuş oluruz.
Bunun için devlet de vatandaşa destek vermeli. Yoksa bu yangınlar ne ilk ne son olur. Ben vatandaş olarak böyle düşünüyorum.
 
BARAJIN DEVLETE FAYDASI
BIZE COK ZARARLARI OLDU!
 
Barajların bize büyük zararı oldu. Yusufeli pirinci bulamayacaksınız. Yusufeli zeytini, zeytin ürünleri, zeytinyağları yapılırdı. Çok kıymetliydi. Havamız suyumuz güzeldi.
 
Barajın devlete faydası var, ama bize zararı olmuştur. Burası kırsal alan devlet de bizi düşünsün. Biz köyümüzde yaşamak istiyoruz. Bozulan yolarımıza bakım yapılsın. Biz buradan gitmek istemiyoruz. Bana bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ederim..." dedi.

Bu haber 765 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com