03.07.2019
Varyant’ta yine kaza, yine ölüm, yine acı...1 ölü, 1´i ağır 2 yaralı… Şavşat istikametinden Artvin yönüne gelen araç Artvin´e 15 km kala kontrolden çıkarak uçuruma yuvarlandı. Kaza yerine Artvin Belediyesi itfaiye aracı, AFAD, Jandarma ve 112 araçları gelerek, yaralıları araçtan çıkardı. Yaralılar Artvin Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı.

 

 

Son 20 günde 4 kazaya sahne olan Artvin Varyant Yolu adeta ölüm yolu oldu… Özellikle karayollarının mıcırlı asfalt dökmeye başlamasıyla, yol yolluktan çıktı. Sürücüler için ölüm-kalım yoluna döndü. Son kaza 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü meydana geldi.

 

Varyant Yolu’nda yine kaza. Yine ölüm, yine gözyaşı... 3 Temmuz´da Saat 10.00 sularında Mina Yıldırım yönetimindeki araç Varyant Yolu’nda Artvin Merkez’e 15 km kala kaza yaparak uçuruma yuvarlandı.
Sabah saat 10:00 sularında meydana gelen kazada Mina Yıldırım yönetimindeki 06 BF 8486 plakalı araç Varyant Yolu’nda direksiyon hakimiyetini kaybederek 100 metrelik taslık kayalık uçuruma yuvarlandı. Araçta bulunan üç kişiden biri olan 9 yaşındaki İpek Yıldırım olay yerinde hayatını kaybetti.
 
Yaralılar araç sürücüsü Anne Mina Yıldırım (40) ve büyük kızı Aslı Yıldırım(13) Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Anne Mina Yıldırım´ın durumunun ağır olduğu belirtildi.
 
Şavşat’a bir cenazeye katılmak için yola çıkan Artvin Valisi Yılmaz Doruk kaza mahallinde durarak kaza ile ilgili bilgi aldı. Vali Doruk yolun bir an önce normal bir yol haline gelmesinin gerektiğini söyledi. Sürücüleri de yavaş gitmeleri, daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Vali Doruk, kazada ölen vatandaşa rahmet dilerken yaralılara da acil şifalar diledi.
 
Kazanın duyulmasının ardın olay yerine gelen Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner, bu yolda yaşanan kazaların mıcırdan kaynaklı asfalt çalışmasıyla art arda yaşandığını savundu. Başkan Öngüner,
"Artvin Turizm kenti olacak diyorlar ancak şu yollara bakın, bu yollar turizmi de olumsuz etkiliyor. Bu yolda gezen insanların korkulu rüyası oluyor. Buradaki kaza kesinlikle karayollarının başlattığı mıcırlı asfaltlama çalışmalarından sonra peş peşe meydana geldi. Karayolları asfaltlama yaptığı yerlerde asfalta yapışmayan mıcırları süpürme çalışması yapması gerekir. Bu mıcırların kendiliğinden yok olmasını beklemek kazalara davetiye çıkarmaktır. Maalesef son 4 kaza da mıcırlı asfalt çalışmasından sonra oldu. Araçlar bu mıcırlar yüzünden kaymakta ve aracın kontrolü zorlaşmaktadır. Hele de yabancı sürücüler bu yolu kullanıyorsa tehlike daha da artıyor. Yeter artık diyoruz. Bu son olsun diyoruz. Çünkü giden canlar bizimdir.
 
Artvin´in trafik kazalarıyla anılmasını istemiyoruz. Bakın bu yoldan herkes geçiyor. Az önce Sayın Valimiz Şavşat yönüne cenazeye katılmak için geçti. Araç kontrolünü kaybeden bir sürücünün karşıdan gelen araçlara çarpmayacağına kim garanti verebilir?
 
Bu nedenle Şoförler Odası Başkanı olarak diyorum ki bu yolun derhal standart hale getirilerek çizgileri çizilerek asfalta gömülmemiş açıkta kalan mıcırlar temizlenerek tehlikenin ortadan kaldırılmasını rica ediyorum. Çünkü giden mal yerine gelir ancak canlar gelmez. Yazıktır. Günahtır." dedi.
 
Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk’te kaza mahalline gelerek bilgi aldı Öztürk, Artvin´de coğrafi nedenlerden dolayı yolların engebeli ve yol standardın dışında yapıldığını belirterek şunları söyledi " Hepimiz şoförüz. Yolun ne olup olmadığını az çok biliriz. Biraz önce Şoförler Odası Başkanı Sayın Öngüner Varyant Yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ben de aynı görüşteyim. Artvin´de yapılan yollar maalesef 3. Sınıf dağ yolları diye nitelenen yollar olduğunu eski Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan sık sık dile getiriyordu.
 
Cankurtaran Tüneli 50 yıllık büyük yarayı sararken sahilden Artvin´e doğru gelen yolu yine aynı olması, dar engebeli yol olması nedeniyle tehlike devam ediyor. Hele hele bu varyant yolu Cankurtaran’ı aratmıyor. Deriner Barajı´nın yanından girecek olan Berta Viyadüğü Köprüsü´nden çıkacak olan tünelin yapılarak bir an önce bu yolun kara nokta, korkulan yol olmaktan çıkarılmasını talep ediyoruz. Çünkü bu yol aynı zamanda uluslararası yoldur.
 
Kazada ölen hemşerimize Allah´tan rahmet yaralı hemşerilerimize acil şifalar diliyorum. Dilerim burada son kaza olur çok üzgünüm." Dedi.
 
Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği (TYGD) Artvin İl Temsilcisi Sami Özçelik, "Artvin Varyant Yolu’nda son 20 gün içinde 4. Kaza. Bu bir tesadüf olamaz. Bu bir mıcır kazası dizisidir. Karayolları açıklama yapmak zorundadır. Mıcırlı asfalt çalışması en tehlikeli çalışmadır bence.
 

Bu çalışma ile ilgili tabelalar yeterli değil. Yeni mıcırlanmışsa bunun için uyarı tabelası yok. Suhızarı´ndan Varyant Yolu’na girdiğinizde hiç bir tabela göremiyorsunuz. Uyarı levhaları her viraja konmalı, ama yok göremiyoruz. Bir iş yapılırken önce tedbir alınmalı

Bu haber 1815 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com