02.07.2019
ARTVİN KADIN GİRİŞİMCİLER KOOPERATİFİ ANTALYA MURATPAŞA’DAN ARTVİN’E DÖNDÜ

 

 

2. Kadın Kooperatifleri Festival’inin açılışında “82 milyon insan; üretim, dostluk, sevgi, saygı, kardeşlik, denge, eşitlik, özgürlük gibi bütün çağdaş kavramları ve insana dair tüm güzel koşuları istiyor. Bunu sağlamak için gayret edelim. Başka işlerle uğraşmayalım” dedi.


Antalya’da Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’de kadınların kurduğu, yönettiği girişimcilik, işletme, üretim kooperatiflerinin en büyük buluşması Kadın Kooperatifleri Festivali, Muratpaşa Kent Meydanı’nda başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivale Türkiye’nin dört bir yanında kadınların kurup yönettiği 54 kooperatif katılıyor. 26 Haziran’da başlayan festival 30 Haziran 2019 Pazar günü konser programıyla sona erdi.

Festival için Antalya’da buluşan kadın kooperatifleri, kent meydanında açtıkları stantlarda el emeği, göz nuru ürünlerini tanıtırken satışını da gerçekleştiriyor. Kadın Kooperatifleri Festivali’nin açılış gecesine Başkan Uysal Eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, İyi Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in eşi Meral Seçer ve belediye meclis üyeleriyle birlikte çok sayıda kent sakini yer aldı. Festival, kreasyonu Bursa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin hazırlandığı kaftanlardan oluşan defileyle başladı.

"Türkiye emsallerini aşacak güçte"

Başkan Uysal, gecede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her alanda üretmek, ürettiklerini dünyayla buluşturmak isteyen ve bu sayede ailesine, kentine ve ülkesine katkıda bulunmak isteyen kadınlarda sahip olduğunu söyledi. “İstedikleri karşılığı bulamasalar da bu mücadelelerini sürdürüyorlar” diyen Uysal, Türkiye’nin kıpır kıpır bir enerjiye sahip olduğunu söyledi. Uysal, “Türkiye’miz dünyayla hem barışacak, hem buluşacak, hem üretecek, hem akredite olacak, hem yarışacak, hem de geçecek, dünyadaki emsallerini aşacak güçte. Yeter ki organize olalım, gereğini yapalım, çalışalım. Ufkumuz, gönlümüz açık olsun. Karışık işlerle uğraşmaktan hiçbir millet fayda sağlamaz” diye konuştu.
"BAŞKA İŞLERLE UĞRAŞMAYALIM"
Kadınların bağımsızlığının, ekonomik hayata katkısının bütün ülkeler için sosyo-ekonomik hayatın temel direği olduğunu belirten Uysal, "Bunun önünü ne kadar açarsak, ülke olarak o kadar karlı çıkarız. Ufkumuz açık olur, geleceğimiz aydınlık olur. Bir kadın, ekonomik, kültürel ve sosyal olarak tek başına yaşayabilir, güvenli bir hayat sürebilir haldeyse o ülkenin dünyada iyi durumda olan ülkelerden olmaması mümkün değil. Ama bir kadın, her türlü zulmü çekiyorsa ve asla tek başına hayatta kalma koşullarını oluşturacağı nesnel şartlar yoksa o ülke, bilin ki, kataloğun gerisinde kalan ülkelerdendir.82 milyon insan; üretim, dostluk, sevgi, saygı, kardeşlik, denge, eşitlik, özgürlük gibi bütün çağdaş kavramları ve insana dair tüm güzel koşuları istiyor. Bunu sağlamak için gayret edelim. Başka işlerle uğraşmayalım" ifadelerinde bulundu.
Muratpaşa Belediyesi´nin 26 Haziran´da başlayan ve Türkiye´nin en büyük kadın kooperatifleri buluşmasına ev sahipliği yapan 2´nci Kadın Kooperatifleri Festivali, sona erdi. Festivalin kapanış konserinde Antalya´nın sevilen seslerinden Onur Nugay sahne alırken Muratpaşa Kent Meydanı´nı dolduran kent sakinleri de Nugay´ın söylediği şarkılarla dans ederken zaman zaman duygusal anlarda yaşadı.
Muratpaşa Belediyesi´nin bu yıl 2´ncisini düzenlendiği ve 5 gün boyunca Muratpaşa Kent Meydanı´nda devam eden festivale Türkiye´nin dört bir yanından 54 kadın kooperatifi katıldı. Kooperatifler, kent meydanında kurdukları stantlarda hem ürünlerini tanıtırken hem de satış yaptı.
Aynı zamanda bir sempozyumun ve iyi örneklerinin tartışıldığı atölye çalışmasının da gerçekleştirdiği festivalde her akşam bir konser düzenlendi. Açılış gecesinde Pamela´nın sahne aldığı festivalde sırasıyla Yasemin Göksu, Nilüfer Sarıtaş, Ömür Gedik konser verdi.
Festivale 2. Kez katılan SS. Artvin kadın Girişimciler kooperatifi Artvin’i temsil etti. Başkan Hatice Nur Ersöz;

“ Antalya Muratpaşa’da bu yılda Kadın Girişimciler kooperatifleriyle bulşutuk. Türkiye’nin bütün, üretim için örgütlenmiş, elini taşın altına koymuş, saçını süpürge yapmış, tek derdi üretmek, istihdam sağlamak ve kimseye muhtaç olmadan ayakta kalabilen bir toplumu oluşturmak olan üreten kadınlar Antalya Muratpaşa’da buluştuk. Gerçekten oraya gelenler hepimiz büyük fedakârlıklarla geldik.
Burada böyle bir etkinliği başlatan, organizasyonun mimarı Muratpaşa Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal’a teşekkür ediyor, ekibiyle birlikte tebrik ediyorum. Başkan Uysal, aslında tüm belediye başkanlarına örnek bir şahsiyet... Her belediye başkanı kendi ilinde, ilçesinde bu tür etkinlikler yapsa, fikir üretse, el atsa inanın çok güzel şeyler başarabiliriz.
Etkinliğin sona ermesinin ardından Festivalin katılım ve başarı plaketlerini Belediye Başkanı Ümit Uysalın elinden aldım. Ev sahibi Antalya kadın kooperatifi başkanı Kezban Hanım’a ve fedakar arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Muratpaşa’da ilimiz en iyi şekilde temsil etmenin gururuyla Artvin’e döndük. Artvin´de buna benzer organizasyonlar, etkinlikler neden olmasın. Bunun üzerinde de çalışma yapıyoruz. 

Gerçekten maddi açıdan ve artı sıcaklardan çok zorlandığım bir katılım dolu. Çok yorucu bir etkinlik. Bu işe yüreğinizi koymasanız 1 saat bile orada duramazsınız. Ne iş yaparsanız yapın yürekten yapın. İşte o zaman başarı kendiliğinden gelir.”dedi.
 

Bu haber 250 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com