02.07.2019
Artvin´de, bu yıl 39´uncusu düzenlenen "Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali" son gün boğa güreşleriyle sona erdi.

 

 

Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği tarafından bölgede 2 asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla gerçekleştirilen güreşler şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktaki bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası´nda gerçekleştirildi.


Festival kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinin son gününde "büyük orta", "başaltı", ve baş kategorisinde 58 boğa arenada kıyasıya mücadele etti.

Büyük orta kategorisinde Seçkin Kartal’a ait “Toto”, başaltı kategorisinde, Erkan Torun’a ait “Arap” baş kategorisinde de Yılmaz Köse´ye ait Sabri isimli boğa birinci oldu.

Toplamada 92 bin lira ödül dağıtılan güreşlerde ve baş kategorisindeki şampiyon boğanın sahibi 21 bin, başaltı kategorisindeki şampiyon boğa sahibi 18 bin, büyük orta kategorisindeki şampiyon boğa sahibi de 15 bin lira para ödülü ile ödüllendirildi.

Soğuk hava ve yağmura rağmen renkli görüntülere sahne olan boğa güreşlerini, Artvin Vali Yardımcıları Hasan Hüsnü Türker, Mustafa Uğur Özerden, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt ile 10 binlerce kişi izledi.

Birçok vatandaşta boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın etrafındaki ormanlık alanda kurdukları çadırlarda doğanın festivalin tadını çıkardı.

İl Jandarma ekipleri festival güvenliğini sağlamak için yoğun mesai harcarken, 112 acil servis ekipleri de festivalde hazır bulundu.

Festival, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bu yıl emekli olan boğa güreşi hakemlerine plaket vermesi ve dereceye giren boğa sahiplerine madalya, kupa ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Bu haber 353 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : ARTVİN.BEL.TR

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com