28.06.2019
Artvin´in Kafkasör Yaylası´nda bu yıl 39’uncusu düzenlenen "Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, halkoyunları ve boğa eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı.

 

 

Milli İrade Meydanı´ndaki (Valilik Önü) Atatürk Anıtı´na Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin´in çelenk sunmasından sonra Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Kulüplerarası Büyükler Halkoyunları Şampiyonası için Artvin’e gelen 30 ekipten 5’inin halkoyunları gösterisinde bulundu. Gösterilerin ardından başlayan kortej yürüyüşü Halitpaşa Meydanı´na kadar sürdü.

 

Festival etkinlikleri kapsamında, 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek boğa güreşlerinde mücadele edecek boğaları temsilen 1 boğa kortej yürüyüşün de vatandaşlara eşlik etti. Vatandaşların boğayı severek öz çekim yapması renkli görüntüler oluşturdu.
 
Şehir turuyla son bulan kortejin ardından 28 Haziran Kafkasör Yaylası’nda düzenlenecek Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Kulüplerarası Büyükler Halkoyunları Şampiyonası için gelen ekipler ve 29-30 Haziran’da boğa güreşleri için kortejde yürütülen 1 boğa Kafkasör Yaylası’na uğurlandı.
 
Bu yıl 39’uncusu düzenlenecek Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali Kültürel Miras olan Boğa Güreşlerinin yaşatılmasının yanı sıra Artvin dışında yaşayan ve Artvin’de yaşayan Artvinlilerin kaynaşmasını sağladığını belirten Başkan Elçin, Türkiye’de ilk defa Yayla şenliklerinde Türkiye Halk Oyunları Büyükler Finali’nin yapılacağını ifade etti.
 
Elçin: ” Bu yıl 39. Düzenlendiğimiz Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali içerisinde Türkiye’de bir ilk olan Yayla Festivali kapsamında Türkiye Halk Oyunları Büyükler Yarışması düzenlenecek. Halkoyunları için şehrimize 30 kulüp yaklaşık 1.000 sporcu geldi. Bize bu fırsatı yaratan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı ve Yönetimine, şehrimizde bu işe gönül veren herkese cani gönülden ayrı ayrı teşekkür ederim. Halkoyunları yarışmaları Kaçkar TV’den ve Belediyemizin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacaktır.
Festival etkinlikleri kapsamında Kafkasör Yaylamızda 29 Haziran Cumartesi günü saat 20.00’da ücretsiz Resul Dindar konseri yer alıyor.
 
Festival alanın da ise bu yıl ilk defa engelli tribünü, engelli WC’si ve arenayı gören alanda 51 adet elektriği olan 4’er kişilik çadırlar yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.
 
Kafkasör’de 21 adet tuvalet varken sadece arena etrafına 46 tuvalet yaparak toplam tuvalet sayımızı 57’ye çıkardık ve tuvaletleri ücretsiz yaptık. 
 
Düzenli park yapıldığı takdirde 290 araçlık otopark imkânı sağlıyoruz.
Cumartesi günü ki yapılacak boğa güreşleri Kadırga TV’den Pazar günü yapılacak olan boğa güreşleri ise Çay Tv, Kaçkar Tv, Kadırga Tv ve Belediyemizin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. 100’ün üstende boğanın katılacağı güreşlerde halkımız tüm güreşleri televizyonundan takip edebilecektir.
 
Bu yıl boğa güreşlerinden toplam 92 bin TL ödül ödemesi yapacağız.
37 adet esnaf çadırı açtık. Burada satış yapacak olan esnaflar Artvin’de esnaflık yapıyor olmaları ve sadece kendi alanlarında satış yapacaklardır. Sattıkları ürünlerin fiyatı çarşıda ne ise Kafkasör’de de aynı fiyattan satacaklardır.
Festival alanının çeşitli noktalarına Wİ-Fİ’ler yerleştirerek festivalimize katılan misafirlerimize ücretsiz internet hizmeti sunacağız.” Dedi.
 
Kortej yürüyüşüne, Vali Yardımcısı Mustafa Uğur Özerden, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Türkiye Halk Oyunları Federasyon Başkanı Suat Aksu, Jandarma Kıdemli Albay Bahtiyar Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, bazı kurum müdürleri, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Festival yarın yapılacak Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Kulüplerarası Büyükler Halkoyunları Şampiyonası, 29 Haziran gecesi Resul Dindar konseri ve hafta sonu boğa güreşleriyle sona erecek.

Bu haber 1726 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : artvin.bel.tr

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com