17.06.2019
Bu yıl 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 12. sınıfları ve başka üniversiteleri okumak için yeniden sınava girenler ya da hayatında bir üniversite diploması almak için sınava giren 2 milyon 500 bin kişi ter döktü. Bu yıl mezun olup sınava girenlerin sayısı ise 1 milyon iken 1,5 milyon kişi daha önce mezun olanlardı.

 

Eğitimine üniversitede devam etmek isteyenlerin katıldığı 2019 - YKS’nin 1’inci oturumu tamamlandı. Sabah saat 10.15’te başlayan Temel Yeterlilik Sınavı’nda öğrencilere 135 dakika zaman tanındı. Sınava giren öğrenciler; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri testlerini çözdü.

 

YKS’nin ikinci oturum sınavı olan AYT 16 Haziran Pazar günü saat 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. Her sene olduğu gibi Yabancı Dil Testi öğleden sonra uygulandı. 16 Haziran Pazar günü saat 15.45’te başlayan YDT’ye girecek adaylara 120 dakikalık sınav süresi tanındı.
 
Artvin´de sınavla ilgili olarak giremeyen ya da geç kalan bir vaka yaşanmadı. Tüm öğrenciler zamanında okullarına ulaştı. Artvin dolmuşları da öğrencilere ve sınava girenlere yardımcı olabilmek için kalkış saatlerini 2 dakikaya indirdi. Her 2 dakika da bir dolmuş kalkışı olunca sıkıntı yaşanmadı. Bundan dolayı dolmuş esnafına teşekkür eden vatandaşlar çocuklarını kapıda bekledi, onların çıkmasıyla ailelerin ve sınava girenlerin duygusal anları gözden kaçmadı.
 
"KEŞKE 1 SAATİMİZ DAHA OLSAYDI"
 
Sınavının kötü geçtiğini ve zaman sıkıntısı yaşadığını söyleyen bazı öğrenciler, "Sınav istediğimiz gibi geçmedi Biz aslında çok iyi hazırlandık. Öğretmenlerimiz bizi destekleyerek iyi olduğumuzu söylüyorlardı ama istediğimiz gibi geçmedi.  Türkçe ’de ve matematikte çok zorlandık çok zamanımızı aldı. Normalde herkes iki şık arasında kalır ama bu yıl Türkçe ‘de dört şık arasında kaldık. Cevaplar birbirine çok yakındı. Dil bilgisi zor değildi ama diğer sorular anlamaya dayalı hazırlanmıştı. Zaman çok zorladı keşke 1 saatimiz daha olsaydı" şeklinde konuştu.
 
"AİLEM BENİ HİÇ YALNIZ BIRAKMADI"
 
BESYO okumak istediğini söyleyen Mücahit Aydemir,, ailesinin kendisini hiç yalnız bırakmadığını ve desteklerini hiç esirgemediğini belirterek, "Sınav iyi geçti diyebilirim, çalışabildiğimiz kadarıyla yaptık. Ben normalde çalışıyorum. Mesai saatlerim dışında günde 1 saat kadar çalışabildim. En çok matematik testinde zorlandım. Beni matematikte zorlayan sayılardı. Sayılarla hiç aram yok. BESYO okumak istiyorum ben zaten futbol da oynuyorum. AYT´ye girmeyeceğim. Ben Trabzonspor Spor Lisesi´nden mezun oldum. . BESYO kazanmak için barajı geçmek yetiyor. İnşallah amaçladığım puanı alacağım" ifadelerini kullandı.
 
"DÜN GECEYİ BEN DE UYKUSUZ GEÇİRDİM"
 
Kızından daha heyecanlı olduğunu söyleyen Fethiye Topal , "Üniversite sınavının ilk günü içeride sınava giren kızımı bekliyorum. Kızım ana sınıfından bu yana üniversite için hazırlanıyor. Resmen bir yarış atı gibi hazırlandı. Biz ailecek; kızımın rahat olmasını sağladık. Biz oğlumuzu da okuturken aynı heyecanı yaşamıştık. Şimdi oğlum Çevre Mühendisi. Onun kadar ben de heyecanlıydım ben de gece uyuyamadım. İngilizce dil eğitimi almak istiyor. Biz onun kararına saygı duyuyoruz.
 
Zaten bu konuda da oldukça başarılı ve iddialıdır. Herkes istediği mesleği seçmeli ki hayatta başarılı olabilsin. Ben tüm öğrencilerimize, sınava girenlere başarılar diliyorum. " dedi.
 
Bazı velilerin ise kapıda çok daha heyecanlı oldukları gözlendi. Kimi anneler sınav süresince dualar okudu.
Çocuğunu sınavda yalnız bırakmayan Mustafa Kongar´da, "Kızım liseyi yeni bitirdi. Bu yıl sınava giriyor. Tabii ki onlar kadar biz de heyecanlıyız. Sınava giren tüm öğrencilerimize, başarılar diliyorum. “dedi.
TYT heyecanı sona erdi. Sınavın başlamasıyla birlikte öğrenciler içeride hayalindeki üniversiteye girmek için ter dökerken veliler ise dışarıda bekleyişe geçti. Nihayet 135 dakika süren sınav saat 12.30´da sona erdi. Sınavın ardından en çok merak edilenler arasında ise TYT sonuçlarının açıklanacağı tarih var. Peki, üniversite sınavı YKS’nin ilk aşamasını oluşturan TYT 2019 sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte TYT sonuçlarının açıklanacağı tarih...
 
TYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
Temel Yetenek Testi (TYT) bilindiği üzere üniversite sınavının ilk aşamasını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl ilki yapılan YKS’nin ilk aşamasını oluşturan TYT başvuruları 12 Şubat tarihinde başlayıp 6 Mart tarihinde sona erdi. Başvuruların sona ermesinin ardından öğrenci ve velilerin nefeslerini tutarak beklediği gün geldi.
 
Sınavın sona ermesiyle birlikte gözler sonuçlara çevrilecek. Hemen belirtelim ki üniversite sınavı sonuçlarının ne zamana açıklanacağı ÖSYM tarafından yayınlanan YKS kılavuzunda yer aldı. Kılavuzdaki bilgiye göre YKS sonuçları ve dolayısıyla TYT 2019 sonuçları sınavdan 33 gün sonra 18 Temmuz’da ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası ÖSYÖ AİS üzerinden yayınlanacak.
 
Öğrenciler ÖSYM AİS üzerinden veya ÖSYM sonuç sayfası üzerinden TC Kimlik no ve ÖSYM şifreleri üzerinden TYT sonuçlarına ulaşabilecekler. ÖSYM sistemine e-Devlet uzantısıyla girenler ise e-Devlet şifreleri ile sayfalara erişim sağlayabilecekler.

Bu haber 1367 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com