08.06.2019
Borçka Karagöl, Ramazan Bayramı nedeniyle 9 günlük tatili fırsat bilenlerin buluşma noktası, doğa turizminde adresi oldu.

 

3 günlük bayramda Borçka Karagöl’e yaklaşık 3 bin araç ve 30 bini aşkın insan ziyaret etti. Aralık köyünde bulunan hotel ve pansiyonlar doldu, taştı, yer bulunamadı. Türkiye’nin birçok ilinden, bölgelerinden Borçka Karagöl’e gelen ziyaretçiler gördükleri muhteşem doğa karşısında adeta büyülenirken, yolun ve altyapının yetersizliğini dile getirdi.

 

Bayramın 3. Günü Karagöl’e 2 Bin 500’ü aşkın araç giriş yaptı. Araçlara park yeri bulmakta zorlanıldı. Borçka Jandarma İlçe Komutanlığı ve Borçka Belediyesi zabıtaları, görevliler, araçların giriş ve çıkışlarını çok iyi idare ve sevk ederek, yolun tıkanmasını, trafiğin aksamasını engelledi. Jandarma, Karagöl’de nikâh kıymaya gelen gelin damada ve basına öncelik verdi.
 
TRABZON UZUNGÖL’E ARTIK GİTMEK İSTEMİYORUZ!
DOĞASINI MAHVETTİLER BETONA HAPSETTİLER!
 
Borçka Karagöl’de ziyaretçilerle söyleşi yapan yerel ve ulusal basın mensupları, Karagöl hakkında görüş ve düşüncelerini söyleyen vatandaşlarla sohbet etti.
 
Gelen araçların %90’ı başka illerin plakasını taşıdı. Trabzon Uzungöl’e yapılan kıyım ve doğal yapısının bozulması nedeniyle birçok ziyaretçi artık Uzungöl’ü tercih etmediğini, Borçka Karagöl’ün henüz çok doğal olduğunu asla bozulmaması gerektiğini belirtti.
 
BORÇKA KARAGÖL HER MEVSİM
BAMBAŞKA GÜZELLİKLER SUNUYOR!
 
Artvin turizminin adeta lokomotifi durumundaki Borçka Karagöl’ün ünü ülke sınırlarını aştı. Yurt dışından da çok sayıda turisttin ve tur operatörlerin ilgi alanı ve uğrak yeri haline gelmiş durumda. Borçka Karagöl’ün bir başka özelliği de 4 mevsim boyunca ziyaretçileri olan bir doğa harikası. Özellikle sonbaharda verdiği renkler nedeniyle dünya fotoğrafçılarının ilgi odağı oluyor ve foto safaride de dünyada adı biliniyor.
Yöre halkı turizm sektöründe çeşitli yatırımlar yaparak, ürettikleri ürünleri satarak ve yöresel yemekler yaparak gelir elde ederken, Artvin’in kültürünü, lezzetini, yaşatıyor.
 
BİZ ÖZEL SEKTÖR OLARAK TURİZM İÇİN
YATIRIMLARIMIZI YAPTIK, YAPIYORUZ!
 
Turizm alanında ilklerden olan Aralık köyü eski Muhtarı Lapera Pansiyon Hotel’in sahibi ve işletmecilerinden Şenol Taban, gazetecilerin Karagöl’ün sağladığı turizm hareketi ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
Taban, “Borçka Karagöl, sadece Artvin’in, Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı güzel doğa alanlarından birisidir ve tanıtımı yapılmış olup, turizmcilerin, tur şirketlerinin kataloğunda yer almıştır. Artvin’de en çok turist çeken yerdir burası. Yerli yabancı yüzbinlerde turist her yıl bu doğa harikasını gezmeye gelir ve günü birlik ziyaretin ardından geriye döner.
 
BU İNSANLARI BURADA 1-2 GÜN
NASIL KONAKLATABİLİRİZ?
 
Bizim yapacağımız şey, bu insanları 3- günlük, 5 günlük nasıl konaklatabiliriz? Kültürümüzü, sanatımızı, yemeklerimiz, ürünlerimizi nasıl tanıtabiliriz? Bunun üzerinde çalışılması gerekir. Biz Lapera Pansiyon ve Hotel olarak turizme yatırım yapmış özel sektörüz. Bayram ve 9 günlük tatil nedeniyle bu vadide bulunan hoteller doldu. Bu yıl daha çok insan geldi. İnsanlar bakir, bozulmamış doğayı tercih ediyor. Maalesef ülkemizde, bölgemizde, ilimizde neredeyse bozulmamış doğa kalmadı. Her şeye rağmen bizim bu vadi sağlık, dağ yürüyüşü ve doğa turizmi için paha biçilmeyecek bir değer sunuyor.
 
ALTERNATİF TURİZMİN BAŞKENTİ ARTVİN!
 
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Karagöl’ün bir marka olduğuna vurgu yaparak;” Artvin alternatif turizmde gerçekten alternatifi olmayan bir ildir. Sağlık turizminden, doğa turizmine, inanç turizminden dağ yürüyüşü turizmine, kayak turizminden göl turizmine kadar her alanda emsalsiz değerler, zenginlikler barındırıyor. Biz bu potansiyelin ne kadarını kullanabiliyoruz? Bütün dünya bu zenginliklerini doğallığını, yapısını, kültürünü bozmadan çok iyi değerlendirebiliyorken biz maalesef yeterince değerlendiremiyoruz.
Borçka’nın önemli gelir kaleminden birisi kesinlikle turizm olacaktır. Karagöl gibi muhteşem bir doğamız var. Marka olmuş bir doğa harikasıdır bu. Bunun yanında aynı vadiden geçerek ulaştığımız, dünyanın sayılı biyosfer alanlarından Türkiye’de tek olan Macahelimiz var. Kafkas bal arısı var. Fındığımız, çayımız, dünyanın sayılı doğal ormanlarımız var. Sanatımız, kültürümüz, kısacası, yağımız, unumuz, suyumuz, şekerimiz var.
 
MADEM UNUMUZ, YAĞIMIZ, BALIMIZ HERŞEYİMİZ VAR?
 
O zaman neden helva yapmıyoruz sorusunu hepimiz kendimize sormalıyız. Borçka’da, Artvin’de turizmin gelişmesi ve bundan ekonomik girdi alabilmemiz için altyapımızı bir an önce bitirmeliyiz. Ulaşımdan, turizm ağırlama personeline, dil eğitiminden, sosyal aktivitelere, turizmi canlandırmak marka festivallere kadar pek çok projeyi yapmalı ve hayata geçirmeliyiz. Bunu tabii ki ilgili bakanlık ve müdürlükler başlatacak, özel sektörle birlikte gerçekleştirecekler. Biz Borçka Belediyesi olarak bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız.
 
Bakın 3 günlük bayram süresince Borçka Karagöl’ü 3 bin araçla yaklaşık 35 bin insan ziyaret etmiş. Evet, Karagöl yol ayırımından sonra ulaşım zor oluyor, daha doğrusu bu yoğunluğu kaldıracak düzeyde değil. Bunun için yeni yol yapılması da doğaya tahribat yapacağı için karşı çıkan insanlar da var. Ama mutlaka bir çözümü olacaktır.
 
Borçka Karagöl yılın her mevsiminde ziyaretçi çeken bir doğa harikasıdır. Yazı başka, kışı başka, sonbaharı, ilkbaharı bambaşka. Ben, 9 günlük bayram tatilinde ilçemize gelerek, konaklayarak, doğada gezerek, tanıtımımıza katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Yine bekleriz, duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız bundan da büyük mutluluk duyarız. Hoş geldiniz, yine gelmeniz dileğiyle güle güle. ”dedi.
 

 

Bu haber 717 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
BORÇKA KARAGÖL
Ziyaretçiler Karagöl'e ; özellikle uzun bayram tatillerine denk gelen zamanlarda Borçka veya Hopa tarfından konforlu temiz otobüsler ile taşınmalılar. Bu tür uzun tatillerde özel araçlara kıstlama getirilmelidir.
 Telat ÜNAL -- 12.06.2019 14:37
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com