02.06.2019
Artvin Baro Başkanlığı İstanbul Anadolu Adliyesi’nde yaşanan olay nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

 

 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi,”29.05.2019 tarihinde bir kadın meslektaşımıza İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görev yapan 2. İş Mahkemesi Hâkimi tarafından duruşma sırasında hâkimlik mesleğinin tüm yetki ve görevlerini aşarak, insanlık dışı hal ve hareketler içerisinde bulunmuştur.

 

Hâkimlik mesleği gibi bir mesleğin ağırlığı altında ezilen bu şahsı en şiddetli bir şekilde kınadığımızı burada önemle ifade ediyoruz. Hukuk fakültelerinde aynı sıralarda dirsek çürüttüğümüz, hukukçu kimliği ile meslektaş olarak kabul ettiğimiz bir hâkimden kadın meslektaşımızın etek boyuna ilişkin olarak taraf vekilleri ile duruşmada izleyici olarak bulunan meslektaşlarımızın beyanlarını almaya çalışması, akabinde mahkeme yazı işleri müdürünü çağırarak bu konuda görüşünü alması bununla da yetinmeyip bu konuda fotoğraf çekme gibi kelimelerle ifade edilemeyecek eyleme tevessül etmesi yargıda nitelik anlamında geldiğimiz acı tabloyu bize göstermektedir. Hiçbir akıl ve izanla açıklanamayacak bu hukuk dışı, çağ dışı uygulamayı şiddetle kınıyoruz;
 
Hâkimin bu tavrı, kadına yönelik ayrımcılığın hâkim aracılığıyla yargıya yansımasıdır. Bu hukuka aykırı davranış ve tutum hâkimlik mesleğine, hâkimlik etiğine aykırıdır. Kürsüden kadın meslektaşımıza yönelen bu tavır, açık bir TACİZ ve ŞİDDET’tir. Meslektaşımızın insanlık ve kadınlık onurunu kıran bu davranış aynı zamanda mesleğimize yönelik bir saldırıdır. Kabul edilemez. Bu olay, son yıllarda bağımsız savunmayı temsil eden avukatlara yönelik olarak adeta sistematik bir hal alan saldırıların, ayrımcı ve cinsiyetçi yaklaşımların geldiği noktayı da göstermektedir.
 
HSK tarafından başlatılan soruşturma sürecinin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.

Bu haber 591 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com