02.06.2019
Mahzuni Şerif’in hayatının anlatıldığı ‘Mahzuni Şerif Devri Mahzuni’ adlı müzikli oyun 29 Mayıs´ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi´nde Artvinli tiyatro severlerle buluştu.

 

Ali Öztunç´un "Devr-i Mahzuni" kitabından, İstanbul Performans ve Ankara Birlik Tiyatrosu’nun ortak yapımı ile Hakan Güneri´nin tiyatroya uyarladığı "Mahzuni Şerif Devri Mahzuni" adlı müzikli oyun 29 Mayıs´ta Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi´nde Patika Kitabevi´nin aracılığıyla Artvinli tiyatro severlerle buluştu.

BİZ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYAN BİR HALKIZ!
 
İzleyenlerin büyük beğenisini kazanan oyun sonrası duygularını dile getiren Emekli Öğretmen Mahmut Yaşar, "Keşke bu tür etkinliklere halkın daha çok ilgisi olabilse, daha çok insana ulaştırabilsek. Mahzuni Şerif´i çok iyi bilir ve dinlerdim. Ama bu oyundan sonra aslında onun hakkında çok az bir bilgiye sahip olduğumu fark ettim. Biz gerçekten değerlerimize sahip çıkmasını bilmiyoruz. Bu her alanda böyle maalesef. Sanatta da, kültürde de, doğada da aklınıza gelen her şeyde değerimize sahip çıkmıyor ve onlarla ilgili bilgi sahibi olmayı kendimize ödev görmüyoruz. Sonuç mu; Sanatın, kültürün, doğamızın, yaşam alanlarımızın, insanlığımızın haline bakın. Eminim ki söze gerek bırakmayacak. “dedi.
 
Tek perde halinde yaklaşık 80 dakika süren oyunda Mahzuni Şerif’in hayatı anlatılırken oyunun merkezinde Mahzuni Şerif ve Yılmaz Güney’in beraber mahkûm olduğu Maltepe Cezaevi’nde geçen anılar yer alıyor. Mahzuni Şerif’in 1971 darbesiyle başbakan olan Nihat Erim için söylediği türkü sebep gösterilerek 10 ay hapis cezası almasının ardından cezaevine girdiği belirtilen oyunda dönemin toplumsal dokuları da seyircilere anlatılıyor.
 
Serhad Raşa’nın seslendirdiği Mahzuni Şerif türküleri eşliğinde Mahzuni’nin doğumundan okul yıllarına, eşiyle tanışmasından dönemin usta halk ozanlarından Âşık Veysel ile aralarındaki ilişkiye kadar anlatılan oyunda Yılmaz Güney sahneleri ise halkın taleplerini ve dönemin baskıcı rejimlerinin anlatılmasında usta bir rol oynuyor. 1978 Maraş Katliamı ve 1993 Sivas Madımak Oteli katliamının canlandırıldığı sahneler ile son bulan oyun günümüzde yaşanan sorunlara dair de birçok gönderme içeren oyunun yönetmenliğini Murat Sarı, oyunlaştırma görevini Hakan Güneri ve Gül Göker üstlenirken, oyuncu kadrosunu Merve Köse, Fahri Bozbaş, Ender Yiğit ve Hakkı Şahin oluşmuş olup, ‘Mahzuni Şerif’ karakterini Mehmet Güler, ‘Yılmaz Güney’ karakterini Hakan Güneri canlandırıyor.

Bu haber 499 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com