02.06.2019
Bodrum’da uluslararası sularda yelkenli tekne ile yaptıkları seyirlerle adını duyuran, Türkiye`nin kadınlardan oluşan ilk ve tek uzun seyir ekibi 23 Nisan´da Bodrum´dan yelken açarak 19 Mayıs 2019´da Samsun´a ulaştı. Ardından Hopa’ya vardı.

 

Bodrum’da yaşayan deniz tutkunu Şule KÜKRER, Ceyda GÜLEÇYÜZ ve Neşe HASİPEK isimli yelkenci kadınlar “Sözde Değil Özde İzindeyiz” sloganı ile 23 Nisan’da Bodrum’da yelkenli tekne ile 2305 deniz mili yol kat ederek Samsun’a Samsun’dan da Hopa’ya vardılar. Tamamı kadın yelkencilerden oluşan “Tutkumm” ekibi olarak “Barışa Yelken” projesiyle 2017 yılında Adriyatik, 2018 yılında Akdeniz-Kıbrıs seyrini yaptıktan sonra bu yılda Karadeniz’e yelken açtı.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ ün Samsun’ a çıkışının 100. Yılında “Sözde Değil Özde İzindeyiz” sloganı ile 23 Nisan’da Bodrum Marina’dan 13 metrelik “Tutkumm” isimli yelkenli tekne ile kaptan Neşe HASİPEK öncülüğünde yola çıkan ekip Hopa’da Atatürkçü Düşünce Derneği Üyeleri ile buluştular. Nazım Hikmet RAN Heykeli’ni, Hopa Müzesi’ni gezdikten sonra dinlenmek için yelkenliye dönen ekip, yarın da kara yolu ile Batum’u da gezecek.
 
Kadın Denizciler 1 Temmuz’da Bodrum’a varıp Kabotaj Bayram’ını kutlayacakları için çok fazla süreleri kalmadığı için yarın akşam bodruma yelken açacaklar.
 
Kaptan HASİPEK yaptığı açıklamada “Kadının ve kadının toplumdaki yerinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefleyerek, cinsiyet ayrımcılığına karşı üretken ve barışçıl bir ekip olarak tüm kıyılarımızda “Barışa Yelken “açtık. Amacımız; Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılında “Sözde Değil Özde İzindeyiz” sloganıyla kadın ekibimizle birlikte 23 Nisan’da Bodrum Marina’dan yola çıkarak tüm Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarımızı geçerek 19 Mayıs 2019 tarihin de Samsun’a vardık. Sonrasında da seyrimizi Hopa’ya kadar sürdürdük. Böylelikle tüm Karadeniz kıyılarında seyir yapmış olduk” dedi. HASİPEK “Ekip olarak Hopa’dan sonra dönüşe geçeceğiz. 1 Temmuz 2019 Kabotaj Bayramı’nda Bodrum’da olmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu haber 419 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com