27.05.2019
Atatürk´ün Samsun´a çıkışının 100 yılı-Milli Mücadele ve Atatürkçü Düşünce Derneği´nin kuruluşunun 30. yılı nedeniyle Cumhuriyet TIR’ları Anadolu´da.

 

Bu kapsamda 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü Artvin´e gelen Cumhuriyet TIR´ı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Artvin Valiliği önünde gün boyunca gece saat 22.00´a kadar Artvin´de kalan Cumhuriyet TIR´ ile ilgili açıklamalarda bulunan ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan;

 

" Atatürk´ün Samsun´a çıkışının 100. Yılı- Milli Mücadele ve ADD´ in kuruluşunun 30. Yılı nedeniyle Cumhuriyet TIR´ları Anadolu yollarında. Her bölgeye farklı TIR´larla gidiliyor. Karadeniz Bölgesi´ni gezen TIR Bugün Artvin´de. Artvin Atabarı kenti, Cumhuriyet kenti. Bu nedenle atamıza ilgi yoğun oldu Herkese çok teşekkür ediyoruz.
 
Atatürk ve silah arkadaşları yani Türk Halkı birlik olup ülkemizi işgal eden emperyalist ülkelere karşı asrın değil, tüm asırların en büyük mücadelesini vererek 7 düvel dediğimiz ülkeleri Anadolu´dan kovarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur. Tabii ki kolay olmadı. Yıllarca Kurtuluş Savaşları vermişiz. Yoksulluk içinde, uzun yıllar süren savaşlar sonunda Osmanlı büyük ölçüde topraklarını kaybetti. Elimizde kalan son toprak Anadolu´yu da Sevre anlaşmasıyla elimizden almışlardı.
 
Eğer bu anlaşma sağlansa yürürlüğe girse Anadolu elimizden çıkıyordu. Burada hemşerimiz Vazriyalı Ali Rıza Paşa´nın bu anlaşmaya karşı çıkan ilk paşa olduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk´e verdiği desteği çok iyi biliyoruz. Her Artvinli bu bilgiden haberdardır.
 
Bundan dolayı da Atatürk sevgisi çok özel bir yer tutar. 102 yaşındaki Hacı Ali Keklik amcamız da henüz 7 aylık Ata bebek de annesiyle bu sergiye geldi.
 
Bu arada okullarımızdan da öğrenciler geldi. Onlar da Cumhuriyet TIR´ı içinde bulunan sergiyi gezdi ve öğretmenlerinden bilgi aldılar.
 
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ´de ziyarete geldi. Kendisine gösterdiği ilgi ve desteklerinden dolayı ADD Artvin Şubesi adına teşekkür ediyorum. Cumhuriyet TIR’ımız bu akşam 22.00´dan sonra ilimizden ayrılacak. “dedi.

Bu haber 558 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com