13.05.2019
DİSK GENEL İŞ Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin sürekli artan enflasyon nedeni ile işçiler zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamaz oldu dedi.

 

Bilgin asgari ücret nedir? Anayasada nasıl tarif edilmiştir? Sorularını sorarken devamında şunları söyledi. Asgari ücret Anayasa’nın 55 inci maddesine göre şöyle tarif edilmiş diyor ki Anayasa’da asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığında ödenen ve işçinin gıda konut giyim sağlık ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücretin adıdıdır asgari ücret. Bu ihtiyaçların karşılaması için yeterli ücretin verilmesi gerekmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak imzalamış olduğumuz Avrupa sosyal şartının 4 üncü maddesine göre de deniliyor ki yani devlet olarak kabul etmiş ki çalışanlar kendilerine ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayan ücret hakkına sahiptirler.

 

Bugün yaşadığımız bu ekonomik koşullar da bu mümkün müdür? Tabi ki değil. Ülkemizde asgari ücret 2019 yılı için net 2 bin 20 lira belirlendi ancak yaşanılan ekonomik süreç ile enflasyon oranları nedeni ile ücretler erimiş adeta buharlaşmıştır. BİLGİN İşçiler büyük sıkıntı içinde geçinemez durumdadır. Rakamlar ortada 1 Nisan’da 5.50 lira idi dolar kuru 6 Mayıs’ta YSK’nın seçim iptal kararından sonra 6.18 Liraya yükseldi. Durum böyle olunca 1 Nisan’da 367 dolara karşılık gelen Asgari ücret Mayıs ayında doların çıkışı ile 327 dolara düşmüştür. Asgari ücret 40 Dolar azalmıştır.
 
Bu gidişata dur denilmeli. Asgari ücretin kesintisiz net 3000 TL’ye yükseltilmesi zorunlu hale gelmiştir. 4 kişilik bir ailenin asgari mutfak harcaması aylık 2600 TL olmuştur. Bu ekonomik sorunu sıkıntıyı   bu geçim derdini görmezden gelmek Anayasaya aykırı olduğu gibi emeğe de saygısızlıktır. Bu konu savsaklanmadan çaresi aranmalı Toplumsal barış ve huzur açısından çok önemli bir konudur Asgari Ücret konusu. Çalışanların feryadı can kulağı ile dinlenmelidir.
 
Çalışma hayatında din dil ırk mezhep ayrılığı yoktur. Herkes aynıdır emek sarf ederek evine ekmek götürme çabasındadır. Onun için biz görüyoruz yetkilileri Asgari ücret konusunda duyarlı olmaya çözüm üretmeye çağırıyoruz. Selim BİLGİN son olarak da evet kriz var memlekette ancak bu krizin sorumlusu asla çalışanlar değildir.” Dedi.

Bu haber 423 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : ADEM GÜNGÖR

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com