11.05.2019
Tekgıda – İş Sendikası Dosan – Lipton Şube Sekreteri Özgür Kerem Hekimoğlu,” Biz Lipton Çay Fabrikası çalışanı ve TEKGIDA – İŞ sendikası üyeleri olarak işletmemiz açılana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz.”

  

Tekgıda – İş Sendikası Dosan – Lipton Şube Sekreteri   Özgür Kerem Hekimoğlu yaptığı açıklamada şunlara değindi,” Unilevere bağlı Lipton adıyla bölgemizde üç fabrika olup, biri Rize Pazar ilçesinde ,ikincisi Rize Fındıklı ,üçüncüsü Artvin Arhavi fabrikasıdır…

 

 2019 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle dökme çay satışında ciddi düşüş olduğunu bahane edip Arhavi fabrikasının kapanma kararını almış ,önümüzdeki yıllarda ise nasıl bir yol izleyeceğini belirleyememişliğinden dolayı TEKGIDA –İŞ Sendikası Genel Merkezi kararı ile Arhavi fabrikasında çalışan 89 işçi eylem kararı almıştır.

 

Bu kararı almadan önce TEKGIDA- İŞ Sendikası Genel Merkez yöneticileri TEKGIDA –İŞ Sendikası Lipton – Dosan Şube Yönetimi UNILEVER merkez yöneticileri ile olayı tekrar gözden geçirmek, fabrikanın tekrar üretime başlaması için müzakere masasına oturulmuş, görüşmelerin olumlu gibi geçmesine rağmen ertesi gün TEKGIDA – İŞ Sendikası’nın genel merkezine ve şube yönetimine bilgi verilmeden, Arhavi fabrikası yöneticilerine mail yoluyla bildirilip, iş akdimizin askıya alındığını ve 89 çalışanın işsiz kalmasına sebep olmuşlardır. Bu 89 çalışanın mevsimlik işçi oldukları için işsizlik ödeneğinden de faydalanamamıştır. Fabrika işçisi haricinde bölge halkı da mağdur olup direkt olarak müstahsili, yaş çay kamyoncuları, esnafı, maddi ve manevi olarak etkilemiştir.
 
Biz Lipton Çay Fabrikası çalışanı ve TEKGIDA – İŞ Sendikası üyeleri olarak işletmemiz açılana kadar eylemlerimizi sürdürüp, sonuç alınmaması halinde Fındıklı ve Pazar fabrikaları ile birlikte genel grev kararı almaktan hiç geri kalmayacağız… Bu karar bizim en demokratik hakkımızdır” dedi.

 

Bu haber 364 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : ADEM GÜNGÖR

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com